Wydarzenia Bielsko-Biała

Ceramika Pilch kończy z produkcją

Zdjęcia: Marcin Kałuski

Zatrudniający 160 osób oddział produkcyjny Ceramiki Pilch w Jasienicy zostanie zamknięty.

Brak możliwości przeprowadzenia dużych inwestycji, wymagająca konkurencja na dynamicznie zmieniającym się rynku, a przede wszystkim rosnące o kilkadziesiąt procent koszty mediów, to główne przyczyny rezygnacji z produkcji.

Na przełomie tego i kolejnego roku ma zostać zamknięty oddział produkcyjny Ceramiki Pilch zlokalizowany przy drodze ekspresowej S52 w Jasienicy. Pracownicy od tygodnia dostają wypowiedzenia. Zwolnienia grupowe będą dotyczyć około 120 osób. Kolejnych około 35 pracowników oraz następnych 7 będących w okresie ochronnym pozostanie w Ceramice Pilch. Prezes Jacek Pilch zapewnia, że firma będzie pomagać tym pracownikom, którzy zwrócą się o pomoc w znalezieniu nowego zajęcia, poprzez na przykład korzystanie z usług agencji pośrednictwa pracy.

Zamknięcie oddziału produkcyjnego bynajmniej nie oznacza końca działalności Ceramiki Pilch, tylko skupienie się na działalności handlowej pod własną marką. Oprócz Zakładu Ceramiki Pilch, od 2015 roku funkcjonuje zatrudniająca około 30 osób spółka Ceramika Pilch Trade, zajmująca się handlem płytkami – własnymi i z importu.

Obszerny materiał na ten temat pomieściła „Kronika Beskidzka” w wydaniu z 31 października.

E-wydanie dostępne tutaj.

google_news
25 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jurek z Mesznej
Jurek z Mesznej
5 lat temu

Tak się kończy złe zarządzanie firmą, która miała wielki potencjał. Niestety nowe pokolenie dostało po rodzicach świetnie działający zakład, ale z braku motywacji do walki biznesowej w nowych realiach przez kolejną dekadę doprowadzili firmę prawie do upadku. Szkoda, bo można było zamiast konsumować zabrać się za ciężką pracę i wprowadzić firmę na nowe drogi rozwoju. Na miejscu prezesa/obecnego właściciela było by mi bardzo wstyd za zmarnowanie takiej szansy i możliwości jakie dostał. Inni to wykorzystają.

karol
karol
5 lat temu

gościu chyba powinni Cie mianować nowym prezesem! jaka ty masz wiedze widac ze prowadziłes juz chyba z kilka firm 😀 Jurku z Mesznej jak to możliwe ze taki skarb jak Ty sie uchował i jeszcze firmy nie prowadzi , pojezdziłbyś troche po świecie i po Polsce to zobaczył jaki to cięzki kawałek chleba prowadzenie firmy ceramicznej w dobie kryzysu.

Jurek z Mesznej
Jurek z Mesznej
5 lat temu
Reply to  karol

Panie szanowny, w dobie jakiego kryzysu? Pozostałe fabryki lecą pełną parą. Nikt nie pisze, że prowadzenie własnej firmy to łatwa sprawa, szczególnie produkcyjnej. Błędy i zaniechania nie widać następnego dnia, one wychodzą po czasie, ale wtedy jest już znacznie trudniej coś zmienić, szczególnie jak sie ma przekonanie o nieomylności a za błedy obwinia wszystkich do okoła.
PS. Trochę zakładów ceramicznych w życiu już widziałem.

Jan
Jan
5 lat temu

powierzchnie tych fabryk znacznie różnią się od CP to po pierwsze, firma nie ma miejsca na nowe linie produkcyjnie bo skoro jest Pan takim znawca to pewnie Pan zauważył ze teraz w modzie są płytki o dużych wymiarach do których przypadałby się całkiem nowa linia produkcyjna i piec, prąd poszedł w górę o 30%, podobnie z gazem, tyle lat ile się dało firma funkcjonowala. Konkurencja tez jest duża bo istanieje coś takiego jak Mera, Ceramed , LM, Castorama. Życze Panu aby następnym razem przy pisaniu komentarza zastanowił się Pan czy rzeczywiście jest Pan znawca tematu bo p.s zakład ceramiczny z… Czytaj więcej »

Janusz
Janusz
5 lat temu

Fajnie jest siedzieć przed telewizorem i porównywać realia prowadzenia dużej firmy 20 lat temu z obecnymi. Twój komentarz świadczy tylko o braku jakiegokolwiek zrozumienia obecnej sytuacji, a wyzywanie kogoś w internecie o własnych kompleksach. Jak jesteś taki mądry to powiedz to obecnemu właścicielowi w twarz… Ja bardzo mile wspominam lata spędzone w Ceramice Pilch. Szkoda, że się skończyły, no ale w dobie kryzysu prywatny przedsiębiorca nie ma szans z wielkimi konsorcjami. Pozdrawiam Cię Jurku i życzę miłego oglądania.

Patrzący na rece
Patrzący na rece
5 lat temu

No coz–kazdy chce pracować i mieć opłacony ZUS.a nie umowy śmieciowe.tak rządy po-psl wykorzystywały Polaków.nadszla wiekopoma chwila

myslacy
myslacy
5 lat temu

boze myslcie… jak popadaja firmy to nie bd zadnych umow ani smieciowych ani zadnych tak wolicie ??jak nigdzie nie bedzie pracy i bd duzo sily roboczej zobaczysz co to znaczy wykorzystywanie

Halina
Halina
5 lat temu

Dobra zmiana:Składki ZUS kosmiczne,zasiłki chorób. za 33 dni przerzucone na pracodawcę,składki na FGŚP,,itd. I tak długo się “trzymali” a kto daje durne komentarze- niech sobie otworzy własną działalność i potem komentuje!

Waldi
Waldi
5 lat temu

Będą sprzedawali chińskie gadżety pod własną marką. O, poważne ostrzeżenie.

Igor
Igor
5 lat temu
Reply to  Waldi

od dawna tak robią

Sebastian
Sebastian
5 lat temu

Opoczno produkcji nie zamyka 😀

Ogóras
Ogóras
5 lat temu
Reply to  Sebastian

Szanowny kolego!!! Jak widzę internet masz, więc zanim napiszesz kolejną głupotę to sprawdź co chcesz napisać. Opoczno produkuje płytki od XIX wieku i od czasów powojennych firma była monopolistą na rynku ceramiki w Polsce. Ciężko jest więc porównać mały zakład jakim jest Ceramika Pilch z gigantem jakim jest Opoczno. Przykre jest to, że w dobie internetu ludzie myślą, że skoro nie wiadomo kto pisze to można pisać wszystko. Kolego Sebastianie zapamiętaj: “Nie wiem… – więc się NIE wypowiadam”!!!

Jurek
Jurek
5 lat temu
Reply to  Ogóras

Paradzyż powstał znacznie później niż Ceramika Pilch, nadal produkuje z sukcesami i rozwija biznes. To kwestia zarządzania.

Ogłuszacz
Ogłuszacz
5 lat temu
Reply to  Jurek

Głównym akcjonariuszem Paradyżu kest Opoczno tłuku…

Bolesław
Bolesław
5 lat temu

“Brak możliwości przeprowadzenia dużych inwestycji” – pewnie żadnych modernizacji przez lata i później się dziwią… “wymagająca konkurencja na dynamicznie zmieniającym się rynku”- tak w tym regionie po prostu ceramika na ceramice “a przede wszystkim rosnące o kilkadziesiąt procent koszty mediów” – tylko tej firmie wzrastają opłaty a konkurencji nie błahabłaha, “to główne przyczyny rezygnacji z produkcji” – chyba nieporadność zarządu i tym samym właściciela zakładu.

karol
karol
5 lat temu
Reply to  Bolesław

widze ze znasz się gosciu na rzeczy… kiedy ostatnim razem prowadziles firme? o chyba nigdy… zobacz o ile wrazsta prad gaz i inne media a pozniej pierdziel głupoty…

Zbyszek
Zbyszek
5 lat temu
Reply to  karol

Pan Karol/Jacek chyba leczy jakiś problem bo każdemu odpisuje “gościu, kiedy prowadziłeś firmę” :)Oczywiście nie każdy się do tego nadaje, jedni konsumują co mu rodzice przekazali i wydaje im sie że na tym polega prowadzenie firmy lub patrzą tylko na stan konta i tym wskaźnikiem oceniają sytuacje w firmie. Prawda niestety jest bolesna, wtedy pozostaje tylko obwinianie wszystkich tylko nie siebie za lata zaniechań..

Darek
Darek
5 lat temu
Reply to  Zbyszek

Naprawdę porównuje Pan sytuacje na rynku z przed 20 lat kiedy firma powstała? Świat się zmienia, zmienia się rynek. Skąd Pan wie jak właściciele firmy oceniają sytuacje? Nie wie Pan tylko powtarza Pan plotki lub kreuje własne wyobrażenia, bardzo proszę się następnym razem zastanowić czy warto się wypowiadać nie mając o tym zielonego pojęcia

Marian
Marian
5 lat temu

Eh Ludzie proszę abyście używali od czasu do czasu swoje szare komórki mózgowe. Od kiedy miasto ma pomagać prywatnej firmie. ??

Halina
Halina
5 lat temu
Reply to  Marian

Od wtedy kiedy w co 3 domu w Jasienicy jeden z domowników pracuje tej firmie.

Win
Win
5 lat temu

I ktoś mi powie że obecna władza w mieście się tym interesuje lub w jakiś sposób pomaga ??? Patrzy tylko na swoje ego i co by tu jeszcze zabetonować!!!

Heniek
Heniek
5 lat temu
Reply to  Win

Do kogo bijesz ? Do miasta ?

Igor
Igor
5 lat temu
Reply to  Win

co ma piernik do wiatraka? lepiej sprawdź ile firm zniszczyli twoi przyjaciele z PełO

Grześ
Grześ
5 lat temu

Dobra zmiana?

Igor
Igor
5 lat temu
Reply to  Grześ

dobra zmiana, a co do firmy to stor prywatny także coś ci się pomyliło