Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice KontaktB24

To już 39 lat… pamięć wciąż żywa

30 października 1979 r. w Kopalni Węgla kamiennego „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach miała miejsce katastrofa górnicza, jeden z najtragiczniejszych wypadków w górnictwie.

Na głębokości 460 metrów pojawił się ogień w rejonie przenośnika taśmowego zainstalowanego w upadowej transportowej. Jego najbardziej prawdopodobną przyczyną było zapalenie się taśmy przenośnika od urządzenia napędzającego taśmociąg, po zablokowaniu biegu taśmy. Pożar odciął pod ziemią i pozbawił życia 22 zatrudnionych w tym rejonie górników.

Mieszkańcy miasta dotąd wspominają mszę odprawioną w kopalni przez bp. Czesława Domina z Katowic w pierwszą rocznicę katastrofy, na którą przybyli wierni z całej okolicy. Przypominają też, że katastrofa z 1979 r. była inspiracją dla projektu pobliskiego kościoła św. Barbary – poświęconego w 1992 r. Projektant, Antoni Czernow, tak ukształtował bryłę świątyni, by przypominała płomienie.

W asyście warty honorowej pełnionej jak co roku przez ratowników górniczych członkowie Rady Nadzorczej, Zarząd, Dyrekcja, kierownictwo Przedsiębiorstwa Górniczego SILESIA, przewodniczący organizacji związkowych działających przy PG SILESIA, pracownicy kopalni oraz burmistrz Marian Błachut wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Damianem Żelaznym i zastępcą burmistrza Pawłem Mrowcem złożyli w 39 rocznicę tego bolesnego wydarzenia wieńce pod pomnikiem upamiętniającym ofiary tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce w kopalni Silesia.

Nadesłał: Jerzy.

navigate_before
navigate_next

google_news