Wydarzenia Bielsko-Biała

Chcesz mieć zawał? Zamieszkaj w Bielsku… Wstrząsający raport

Fot. Pixabay

W Bielsku-Białej łatwiej o nagłe zatrzymanie akcji serca niż w największych polskich i angielskich miastach. Wszystko przez smog. Według londyńskich naukowców, nawet nieznaczne ograniczenie smogu przyczyniłoby się do znacznej poprawy zdrowia mieszkańców.

Naukowcy z uczelni King’s College London opublikowali raport dotyczący problemu smogu w największych miastach Wielkiej Brytanii, który dyskusję wywołał też w Polsce. Wszystko za sprawą tego, że naukowcy – do porównania – sięgnęli po dane z polskich miast, w tym Bielska-Białej, a ponadto Warszawy, Wrocławia i Poznania.

Wyniki są zatrważające. To w Bielsku-Białej odnotowano najwięcej spośród tych polskich miast zatrzymań akcji serca poza szpitalem na sto tysięcy mieszkańców. Takich przypadków jest aż o sześć razy więcej niż w Londynie czy Liverpoolu. Według badaczy, w dni, w które powietrze jest zanieczyszczone, w Bielsku-Białej dochodzi do dziesięć razy większej ilości zatrzymań akcji serca. Podobnie rzecz ma się z udarami mózgu czy ostrymi atakami astmy.

Według brytyjskich naukowców, zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w Bielsku-Białej o jedną piątą zmniejszyłoby ryzyko choroby wieńcowej o około 6,6 procent. Poprawa jakości powietrza, nawet nieznaczna, wedle raportu, w zauważalny sposób pozwoliłaby ograniczyć także szereg innych najgroźniejszych chorób.

Raport można pobrać tutaj: Personalised-health-impacts-Summary for Decision Makers.

google_news
72 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Arek
Arek
4 lat temu

Ale pojechali ci koledzy naszego Januszka O. po bandzie. W tej chwili wskaźnik jakości powietrza w najgorszym punkcie BB 42, Londynu 59.
średnia BB 22, Londyn 35.
Przypominam, że aqi czym wyższe tym gorzej.
W rocznym rozliczeniu BB też wypada znacznie korzystniej niż Londyn wiec to chyba jednak nagonka, a nie rzetelne badania jakiejś przyczynowości zachorowań na serce.

Eli
Eli
4 lat temu
Reply to  Arek

Siegnąles po dane z lat 70tych. Ale poza tym to calkiem poprawnie. Klimach ci płaci za te bzdury?

Edward
Edward
4 lat temu

Ten artykuł pisał jakiś nawiedzony na
Efekt cieplarniany?

Mirek
Mirek
4 lat temu

Ciekaw jestem kto sponsoruje artykuł,miasto Żywiec.

Tomi
Tomi
4 lat temu

Wszyscy piszą o piecach, samochodach, grillach itp. Cisza o samolotach, czyżby były ekologiczne?!Najłatwiej jest zakazywać i zmuszać do płacenia kar szarego człowieka. Przyłapią np.:emeryta, wlepią karę i ciekawe z czego zapłaci!

Eli
Eli
4 lat temu
Reply to  Tomi

Samoloty nie generują smogu

Tomasz
Tomasz
4 lat temu

Wszyscy piszecie o ekologiczne żeby zamienić węgiel na gaz ale nie pamiętacie że to już było dopóki gaz jest tani i ludzie dobrze zarabiają to ich stać ale gdy gaz pujdzie do góry to co w tedy . Piątym Niemcy budują największą elektrownie weglowa w europie a Anglicy otwierają pierwsza po latach kopalnie węgla i o czym to świadczy.

Eli
Eli
4 lat temu
Reply to  Tomasz

Znowu troll w natarciu. Te dane to stek wyssanych z palca bzdur

Jasiu
Jasiu
4 lat temu

Piszecie ,piece,kopciuchy,węgiel,ciepłownie,itd,a pomyśleliście jak 50, czy 100 samochodów stanie na światłach,czy w korku,i tak co chwilę,co wtedy się dzieje.Lobby gazowe robi aferę,żeby przechwycić 100% rynek grzewczy,chodzi o interesy,ekologia na samym końcu.

Krasnal
Krasnal
4 lat temu

Czytałam, że mają nam jeszcze zbudować w Wapienicy spalarnię śmieci z całego
Śląska …kolejny zapach do wdychania. Same ” zdrowe” cząstki …… Zdrowia

Refleksja
Refleksja
4 lat temu
Reply to  Krasnal

Spalarnia to jednak zaklad, który można kontrolować żeby spełniał określone wymogi ekologiczne a śmieci, które trafiają gdzieś do dziury w ziemi to lepsze wyjście? Przecież nie leżą sobie grzecznie na wysypisku, bo musiałoby już być większe niż całe miasto…

Mac
Mac
4 lat temu

Od dawna wiadomo ze okolice na styku gór sprzyjają zawałom. Duze amplitudy zmian ciśnienia, zmiany temperaturu. Zanieczyszczone powietrze równiez nie pomaga ale to tylko jeden z elementow, ktory mozna wyeliminowac. Dlatego priorytetem powinny byc w budzecie miasta pieniądze przeznaczone na rozbudowe CO, dofinansowanie wymiany piecy na gazowe i ładowanie potężnych mandatów za palenie plastików i gum.

Staszek
Staszek
4 lat temu

Przyczyną zgonów są nieudolne władze i byle jaka gra Podbeskidzia. Stąd bierze się stres, a w jego następstwie: wylew, zawał i padaczka.

Krasnal
Krasnal
4 lat temu

Wieczorem jak wyjdę przed dom to bardzo czuję asfaltownię wybudowaną i rozbudowaną w Bielsku przy drodze na Cieszyn, pod naszymi oknami. W dzień włączają filtry ale nocami jeden smród palonego asfaltu. I nic nie można zrobić bo w dzień jest cacy ……Zdrowia

Wojtas
Wojtas
4 lat temu

Mieszkam całe życie a mam prawie 50 dziesiątkę i nic mi nie jest pier dol……… Angolów ch…. Im WD… Niech się zajmą swoimi miastami

Wojtusiu nasz Wojtusiu
Wojtusiu nasz Wojtusiu
4 lat temu
Reply to  Wojtas

Jak widzę poziom tego komentarza, to jestem pewien, że coś “Panu” jest na pewno. Ale nie wiem czy to przez smog, czy przez samą głowę ….

Paweł
Paweł
4 lat temu

Niestety żywność,i powietrze robią swoje

Chop z wonsem
Chop z wonsem
4 lat temu

Za odpowiednio dużă opłatą grupka bankierów uratuje nas przed smogiem… Przecie ta cała afera z klimatem jest po to aby wyciągnąć od Was kasę… Zrozum to ludu!

Eli
Eli
4 lat temu
Reply to  Chop z wonsem

Ta cała afera z klimatem jest za trudna, zeby ograniczony wąsaty buraczek mógł to ogarnąć. Czasem żal, ze feudalizm się skończył. Wtedy tacy ludzie znali swoje miejsce , a nie pchali się do decydowania

Łukasz2
Łukasz2
4 lat temu

Na TED’x jest wykład, który wpływ zanieczyszczonego powietrza uznaje za nieistotny dla długości życia…

Magda
Magda
4 lat temu

Beskidzka kto was sponsoruje? same lewactwo?

Zani
Zani
4 lat temu
Reply to  Magda

Magda. Włącz myślenie.

Kamilooo
Kamilooo
4 lat temu
Reply to  Zani

Włączyła wyłączając tvn i takie ameby umysłowe jak ty

miro
miro
4 lat temu
Reply to  Magda

SAMO lewactwo jak już – analfabetko

Chu
Chu
4 lat temu
Reply to  miro

Analfabeta to osoba która nie potrafi ani czytać ani pisać.
Więc kim twe słowa czynią ciebie.

Kazio Wichrzyciel
Kazio Wichrzyciel
4 lat temu
Reply to  Chu

Nie znam tego “Fabety”

Bonni
Bonni
4 lat temu
Reply to  Magda

Kompletne bzdury

Karol
Karol
4 lat temu

tak w poprzednich latach był smog jak cholera, ale że była inna władza nie było można o tym pisać. Dajcie spokój z tą propagandą bo Niemcy dają przykład że można spokojnie w UE kopcić węglem brunatnym i to przez kolejne lata !

Paweł
Paweł
4 lat temu
Reply to  Karol

Widziałeś smog w niemieckim mieście? Otóż w bardzo zły dzień tam jest tak jak u nas w piękne letnie popołudnie gdy nikt grilla nie rozpalił.

Rainer Schulz
Rainer Schulz
4 lat temu
Reply to  Paweł

W 40tym inaczej kwestia dymu wyglądała.

Łukasz
Łukasz
4 lat temu
Reply to  Karol

Smog się bierze że spalania w zbyt niskiej temperaturze (domowe warunki) a nie z samego spalania węgla. Elektrownie/ciepłownie węglowe smogu nie produkują.

Adam
Adam
4 lat temu
Reply to  Karol

W niemczech w zadnym miescie nie ma smogu?

ali
ali
4 lat temu

A czym pali elektrociepłownia ? Podstawowym paliwem jest węgiel kamienny dostarczany z różnych kopalń Kampanii Węglowej SA. Spalany jest również w niewielkich ilościach olej opałowy i gaz ziemny

Adam
Adam
4 lat temu
Reply to  ali

Elektrownia ma filtry !!#

OlO
OlO
4 lat temu

A skąd ta pewność, że to tylko smog?
Bielsko leży w kotlinie, nad którą szaleją wiatry, Szczególnie “halny”.
Skoki ciśnienia są duże, czego serce nie lubi.
Smog też robi swoje.

Karol
Karol
4 lat temu
Reply to  OlO

kiedyś nazywano to mgłą, ale teraz mgła jest nieopłacalna bo nie zawiera CO2 a emisja kosztuje…

Łukasz
Łukasz
4 lat temu

Może remont torowiska do Jasienicy i szybka kolej miejska z pociagiem co 15 minut ? W piecach pali się od zawsze, kiedyś nie było tyle samochodów i smog był o wiele mniejszy…

Ola
Ola
4 lat temu
Reply to  Łukasz

Owszem w piecach pali się od zawsze również palono trawy i liście, tylko kiedyś było o wiele mniejsze zagęszczenie domów więc nawet jak grzały w piecu 3 chatki na hektar to jeszcze jakoś się to rozchodziło…

Adam
Adam
4 lat temu
Reply to  Łukasz

Po pierwsze kiedys nie palono w piecach tworzyw sztucznych bo ich nie bylo a po drugie twierdzisz ze syf w powietrzu jest od samochodow to dlaczego w sezonie letnim jakosc powietrza w BB jest ok? Jezdzi wtedy mniej samochodów?

Łukasz
Łukasz
4 lat temu
Reply to  Adam

Na smog wpływ ma wiele czynników, miedzy innymi czynniki atmosferyczne. Jak jest sucho albo wieje wtedy smogu nie ma. Zauważ że jak są opady deszczu nawet w lecie to wtedy czuć smog.

Wspólnie dla Smoka
Wspólnie dla Smoka
4 lat temu

To wina Pis smog powoduje Pis wszystko W Pis ….du

Binokl
Binokl
4 lat temu

Na smog najlepiej budować jeszcze więcej ścieżek rowerowych, to najlepiej w Bielsku wychodzi władzom

Kamil
Kamil
4 lat temu
Reply to  Binokl

dobrze że przy budowie tych ścieżek nie wydziela się smog i CO2, maszyny i asfalt zawierają czystą wodę, propaganda jak za komuny

Juan
Juan
4 lat temu

Kiedyś w Bielsku śnieg był brudny po dwóch dniach a teraz po trzech tygodniach jest ciągle bialy, tak więc czegoś nie rozumiem

Pseudofan
Pseudofan
4 lat temu
Reply to  Juan

Brak słów na taki beton…

Jarek
Jarek
4 lat temu
Reply to  Juan

Gdzie masz 3 tyg śnieg w Bielsku ?

Wojtek
Wojtek
4 lat temu

Miasto inwestuje we wszytko pizza czystym powietrzrm

Anonim
Anonim
4 lat temu

Niestety przyczyną zaburzeń pracy serca jest smog ale elektromagnetyczny- ze stacji bazowych telefonii komórkowych. Rząd właśnie podniósł normę dla promieniowania 100 x a maszty za chwilę będą wszędzie. Zobaczymy ile wtedy wzrośnie liczba zawałow. Pozdrawiam.

Marek
Marek
4 lat temu
Reply to  Anonim

W Londynie nie ma stacji bazowych?

Jarek
Jarek
4 lat temu

Nikt nawet nie zadał sobie trudu by sprawdzić te “badania”. Niestety podejrzewam, że państwo piszący te wypociny nawdychali się za dużo londyńskiego smogu. Bielsko Biała nie jest jakoś specjalnie zanieczyszczone. Akurat Warszawa i Londyn są bardziej zanieczyszczone pod względem tlenków azotu, a Warszawa również cząstek stałych.
Nie wiem jak z liczbą zawałów ale podejrzewam, że badania są równie “rzetelne” co te odnośnie zanieczyszczeń.

bart
bart
4 lat temu
Reply to  Jarek

witaj w Polsce, Jarek jak zwykle wie lepiej. Na przekór faktom

Pseudofan
Pseudofan
4 lat temu
Reply to  Jarek

Masakra… Polecam wyjść wieczorem pobiegać… Jak Pan wróci smierdzacy jak po ognisku może najdzie chwila refleksji. Nigdy nie jest za późno na naukę.

Tolek
Tolek
4 lat temu

A pan prezydent Klimaszewski chwali się sukcesami Jakimi.? Smog i największa ilość zawałów w całej Polsce!!! To hańba! Co na to pani Senator Kardiolog?

Karol
Karol
4 lat temu

Taaa i od razu wszyscy cytują śmieciowe pseudo badania zdobione przez znajomych Pana Okrzesika. Czyżby solą w oku ekoterroryzmu było to, że Bielsko jest jednym z nielicznych przyjaznych mieszkańcom miast?
Tak się składa, że średnioroczne stężenie PM wszystkich frakcji jest w Londynie dwukrotnie wyższe niż w BB, a NOx nawet pięciokrotnie.

Pseudofan
Pseudofan
4 lat temu
Reply to  Karol

To wszystko to pewnie spisek ekoterrorystów. Nie dajmy się mamić… Gościu serio? Przecież ręce opadają jak się czyta twoje brednie.

Kalol
Kalol
4 lat temu
Reply to  Karol

W Londynie masz 50x więcej ludzi.

Citizen
Citizen
4 lat temu

O matko ale brednie !

Ela
Ela
4 lat temu

Do tej pory miasto nic nie zrobiło i nie zrobi bo wybraliscie ta sama kaste

Matys
Matys
4 lat temu

Powinni zamknąć największe brudy w Bielsku A później niech się biorą za piece węglowe A poza tym to robią z ludzi debili daje dotacje na piece ekogroszek później podnoszą jego cenę o ponad sto procent a później nakazują je zlikwidować

Pseudofan
Pseudofan
4 lat temu
Reply to  Matys

Pewnie! Palmy dalej węglem i udawajmy, że nic się nie dzieje. Brawo dla tego Pana!

Jony
Jony
4 lat temu

Smog zawsze był i będzie zakazuja
Ludziom palić mułem lub flotem a co do smogu co 5 sekund na świecie startuje samolot te toksyny i ten smog to o tym nie wspomna

Diana
Diana
4 lat temu
Reply to  Jony

To prawda, największy syf z komina idzie jak się zacznie węgiel palić

Pseudofan
Pseudofan
4 lat temu
Reply to  Jony

Pan rozumiem skończył chemię lub kierunek pokrewnych i wie Pan co jest przyczyną zanieczyszczenia powietrza? A może pracuje Pan w GIOŚ? Jak nie to zamilcz człowieku, bo nie masz Pan zielonego pojęcia o czym piszesz.

Patrzący na rece
Patrzący na rece
4 lat temu

Ludzie powinni oskarzyc panstwo o odszkodowanie–dobry adwokad i bedzie w ratuszu cieutko

Piorun
Piorun
4 lat temu

Może zamiast patrzeć na ręce najpierw spójrz do słownika.

Juan
Juan
4 lat temu

Chyba adwokado

dzielnicowy
dzielnicowy
4 lat temu

Z żalem i smutkiem patrzę na swoje dziecko i naprawdę nie wiem jak go chronić przed tym wszystkim.Ono nie wie nawet, że pewnego dnia może się po prostu udusić lub umrzeć wycieńczone gorącem.Nawet nie wiem czy zdąży nacieszyć się życiem.Smutne?Tak,to jest bardzo smutne, że zniszczyliśmy to wszystko.To smutne i płakać się chce.Mam nadzieję, że pewnego dnia wszystko nagle przestanie działać.I pierwsze co padnie to będą te idiotyczne telefony.

Kowalski
Kowalski
4 lat temu
Reply to  dzielnicowy

Są pieniądze na wymianę kopciuchów ale trzeba być bogatym by je dostać, najpierw trzeba zainwestować mnóstwo pieniędzy a później prosić i liczyć na zwrot jakiejś części.

dzielnicowy
dzielnicowy
4 lat temu
Reply to  Kowalski

Jest przeludnienie,to jedno.Druga sprawa to przemysł/biznes.W sumie za wszystkim stoi przeludnienie i pieniądz.Konsumentów przybywa.Wraz z nim oczekiwania.Dodać do tego nowe technologie.Transport.Samoloty,statki,samochody,piece,huty,fabryki i w cholerę śmiecia pozostałością po “twórczości” człowieka.Rządy wspierają zakładanie dużych rodzin,a nikt nie pomyślał, że za xlat wszystkie te duże już dzieci powsiadają do samochodów, każde sie wybuduje i będzie musiało dom ogrzać, każde,zacznie korzystać z elektryczności (kiedyś było raptem kilka rzeczy i 2 gniazdka).A cały prąd też trzeba wytworzyć.Zróbcie sobie wykres na jednego człowieka.Za jeden miesiąc ile on potrzebuje rzeczy, które trzeba wytworzyć dla niego,gdzie on się musi przemieścić itd.Ile wykorzysta plastiku itp.Wyjdzie wam jedna doopna pajęczyna… Czytaj więcej »

dzielnicowy
dzielnicowy
4 lat temu
Reply to  dzielnicowy

Ps.
Zamiast narzekać,my zróbmy coś dla innych.Ja np wsiadam na rower do pracy zamiast w auto w ładną pogodę.I pilnuję jak oka w głowie nie wyrzucać śmieci poza koszem.
Zużywajmy mniej plastiku i innych rzeczy.Mniejszy popyt,mniejsza produkcja,mniej śmieci.Ja wiem, że raptem paru takich się znajdzie ale robię to dla środowiska.I dla siebie.

osiedlowy
osiedlowy
4 lat temu
Reply to  dzielnicowy

Nie ma szansy. Jak widzę codziennie te tłumy pod lidlem i biedronką… A tam 90% produktów w folii/ plastiku. Szynka, ser, mleko, twarożek, jogurt, woda, napoje, …. Porażka.

taki ktoś_i nikt
taki ktoś_i nikt
4 lat temu
Reply to  dzielnicowy

dziś pomyślałem pierwszy raz_tak prawdziwie _az zabolało_czy to musi tak sie slonczyc_osobiscie reż pamiętam lata 80_byłem szczeniakiem_pamiętam to ciepło od slonca_zapach trawy_smak jedzenia na działce u babci_kolegów z przed bloku_rano i do wieczora_pamiętam kolor nieba_smak mroźnego grudniowego dnia_dziś patrzę na mego syna_dziękuję że ma już 14lat_że jakoś to bedzie_może jednak się uda_mamy już kochani naprawdę niewiele czasu_pomyslcie_20lat a jaką zmiana_co będzie za 20kolejnych_zacznijmy się widziec_bo inaczej_nas już nie będzie