Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Chcesz skorzystać z tarczy 6.0? Pamiętaj o złożeniu deklaracji!

Fot. Pixabay.com

Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli skorzystać z tarczy antykryzysowej 6.0, a tym samym ze zwolnienia z opłacania składek za listopad, powinni do końca roku złożyć deklaracje rozliczeniowe – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Andrzej Duda podpisał ustawę, która wprowadza tzw. tarczę antykryzysową 6.0. Zakłada ona m.in. zwolnienie z opłacania składek za listopad 2020 roku dla płatników działających pod określonymi kodami PKD. – Chcemy, aby z nowej odsłony tarczy skorzystało jak najwięcej firm. Zauważyliśmy, że przedsiębiorcy czasem zapominają o terminowym przekazaniu dokumentów. Dlatego przypominamy o złożeniu deklaracji do końca grudnia. To bardzo ważne dla tych firm, które chcą skorzystać z tego wsparcia. Płatnicy, którzy nie złożą do końca roku deklaracji rozliczeniowej, nie będą mogli być zwolnieni z opłacania składek za listopad – mówi Beata Kopczyńska. Przedsiębiorcy wykonujący działalność jednoosobowo lub niewielkie firmy mogą przekazywać dokumenty rozliczeniowe z wykorzystaniem aplikacji e-płatnik dostępnej na PUE ZUS.

Są też płatnicy, którzy nie musza co miesiąc składać deklaracji rozliczeniowych. Zgodnie z przepisami, zwolnienie z comiesięcznego składania dokumentów rozliczeniowych przysługuje przedsiębiorcom opłacającym składki wyłącznie na własne ubezpieczenia lub za siebie i osoby współpracujące, jeżeli w ostatnio złożonych dokumentach zadeklarowana została do podstawy wymiaru składek kwota w wysokości najniższej podstawy wymiaru składek obowiązującej danego przedsiębiorcę lub osobę współpracującą.

Minimalna podstawa wymiaru składek wynosi 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Dla osób opłacających składki preferencyjne to 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. Zwolnieni są także ze składania dokumentów przedsiębiorcy korzystający z “Małego ZUS plus”, z podstawą wymiaru składek ustalaną indywidualnie.

Zwolnienie z obowiązku comiesięcznego składania dokumentów obejmuje także rodzica, który rozlicza składki za nianię, jeśli w ostatnim złożonym za pełny miesiąc komplecie dokumentów rozliczeniowych została za nią wykazana podstawa wymiaru składek nie wyższa niż 50 proc. minimalnego wynagrodzenia (w przypadku umowy uaktywniającej zawartej po 1 stycznia 2018 roku) lub z nie wyższą niż minimalne wynagrodzenie (dla umowy uaktywniającej zawartej przed 1 stycznia 2018 roku).

Deklaracji nie muszą również składać osoby zgłoszone do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowego, które opłacają składki tylko za siebie, a w ostatniej złożonej deklaracji rozliczeniowej została wykazana podstawa wymiaru składek na te ubezpieczenia nie niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments