Porady i inspiracje

Chcesz sprzedać mieszkanie? Zrób tak!

Fot. Canva.com

Czy podjąłeś już trudną decyzję, czy też nadszedł już czas, by iść dalej? Czy chcesz opuścić swój dotychczasowy dom? Ani sprzedaż, ani kupno domu nie są łatwą sprawą, więc dobrze jest być do tego przygotowanym. Nieruchomości różnią się od siebie, każda jest inna, ale istnieje kilka podstawowych zasad, nad którymi powinieneś się zastanowić i przygotować do tego, by móc znaleźć następnego szczęśliwego właściciela twojego ulubionego mieszkania.

Poniższe wskazówki nie są poradnikiem dotyczącym nieruchomości (patrz punkt 3.!), ale chcemy zwrócić twoją uwagę na oczywiste, lecz często źle interpretowane punkty, takie jak idealne ogłoszenie lub zaskakujące pytania, takie jak na przykład to, dlaczego możesz potrzebować tłumaczenia symultanicznego podczas sprzedaży domu?

Przejrzyj razem z nami podstawowe punkty, abyś mógł wejść na rynek nieruchomości jako świadomy i pewny siebie sprzedawca, a nie zdesperowany łowca klientów!

 

Zapoznaj się z rynkiem! Jakie są realne ceny nieruchomości?

Pierwszym krokiem przed umieszczeniem mieszkania do sprzedaży na rynku nieruchomości jest zbadanie samego rynku. Nie musisz zagłębiać się w temat ekonomii, ale zanim dorzucisz cenę do ogłoszenia, ważne, abyś przez co najmniej kilka dni przeglądał również ogłoszenia konkurencyjne.

Jakie są realne perspektywy w twojej dzielnicy/okolicy, ile kosztowałaby nieruchomość o podobnych parametrach? Jeśli szukasz również w grupach, warto zerknąć na komentarze, aby zobaczyć, co myślą lub jakie mają pytania potencjalni nabywcy.

Zastanów się, kto jest idealnym klientem!

Rodzice szukający bezpiecznej okolicy w dobrej dzielnicy, dla swojego dziecka- studenta? Para z klasy średniej, dla której pobliskie żłobki będą w zasięgu ręki? Nie wszystko jedno, dla kogo piszesz ogłoszenie i w jaki sposób przygotowujesz się do pokazania mieszkania.

Dlatego dobrze jest mieć w głowie zarys, jakie potrzeby i cele mają twoi klienci. Mając to na uwadze, być może trzeba będzie nawet dokonać kilku dodatkowych działań. Na przykład, jeśli szukasz zagranicznego inwestora, nie zaszkodzi skorzystać z pomocy profesjonalnego biura tłumaczeń.

Na przykład polski tłumacz zadba o to, aby polskie tłumaczenie było nie tylko doskonałe pod względem językowym, ale również zawodowym i prawnym, od momentu zamieszczenia ogłoszenia aż do faktu podpisania umowy, zapewniając w ten sposób wiarygodność dla zainteresowanych.

Z pośrednikiem czy bez? Nie zapomnij, twój czas to też pieniądz!

Właściciele często niechętnie zatrudniają fachowca, gdyż nie chcą płacić prowizji za usługi. W rzeczywistości nie jest to niemożliwe, aby samemu podjąć się zadania agenta nieruchomości, ale bądź przygotowany na poświęcenie na to ogromu czasu i energii.

Jeśli stwierdzisz, że jesteś w stanie stworzyć, przygotować i zamieścić idealne ogłoszenie, przy ciągłym dzwonieniu telefonu i pokazywaniu mieszkania, spokojnie pomiń ten krok. Jeśli jednak nie masz czasu poświęcić na to kilku godzin dziennie, warto przekazać komuś innemu ciężar znalezienia kupca.

Bez idealnego ogłoszenia nie będziesz mieć klientów!

To, na czym nie należy oszczędzać czasu i energii, to stworzenie profesjonalnego ogłoszenia. Bo, jeśli zdjęcia nie są wystarczająco kuszące lub informacje są niekompletne, wielu szukających po prostu przejdzie dalej do następnego ogłoszenia o mieszkaniu.

Zadbaj więc o profesjonalne i nastrojowe zdjęcia każdego pomieszczenia w świetle dziennym. Oczywiście na zdjęciach nie ma miejsca na bałagan! Dołącz plan ze zdjęciami, a opis niech będzie dokładny i dobrze skonstruowany.

Żeby nie trzeba było czytać między wierszami, wymień główne cechy w punktach (Bullet pointok).

Zadbaj o to, aby mieszkanie pokazało swoje najlepsze oblicze!

Nie musimy dodawać, że zanim potencjalny klient przyjdzie do ciebie, posprzątaj i uporządkuj mieszkanie. Nawet jeśli meble nie są częścią oferty, ważne jest, aby każdy kąt sprawiał wrażenie czystego i przytulnego!

Klienci nie kupują ścian, ale wymarzony obraz swojego przyszłego życia. Pomóż im zobaczyć, co mogą stworzyć z twojego domu! Przywitają ich miłe zapachy, rośliny, kwiaty, a nawet banalny tort z filmów jest dobrym pomysłem!

google_news