Wydarzenia Bielsko-Biała

Ikary rozdane! Ludzie kultury docenieni | ZDJĘCIA

W poniedziałkowy wieczór w Teatrze Polskim odbyła się piękna gala. Po raz trzydziesty rozdano najbardziej prestiżowe w Bielsku-Białej nagrody w dziedzinie kultury.

Cała bielsko-bialska śmietanka zgromadziła się wczoraj o  18.00 w Teatrze Polskim, gdzie odbyła się uroczystość wręczenia nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki IKAR 2022. Na widowni zasiedli wspólnie politycy, samorządowcy, duchowni, przedstawiciele służb mundurowych, artyści oraz radni miejscy po to, by gromkimi oklaskami nagrodzić nominowanych za wkład w bielską kulturę.

W zacnym gronie znaleźli się nominowani w dwóch kategoriach: Juliusz Wątroba, Marek Luzar, Mateusz Wojtasiński, Krzysztof Morcinek, Mateusz Dubiel oraz Jan Picheta, Apostolis Anthimos, Piotr Matusik, Jerzy Rocławski i Zygmunt Czernek. Aby poznać bogaty dorobek każdego z panów wystarczy wpisać nazwisko w wyszukiwarkę. A jest w czym szukać.

Ostatecznie statuetkę Ikara za szczególne osiągnięcia kulturalne w roku kalendarzowym otrzymał Juliusz Wątroba – literat, poeta, prozaik, satyryk, felietonista, autor tekstów oraz kabareciarz, który wyraz swojego poczucia humoru dał także odbierając gratulacje na scenie Teatru Polskiego. Ikara za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki otrzymał z kolei Apostolis Anthimos mieszkający od wielu lat w Bielsku-Białej kompozytor, multiinstrumentalista i gitarzysta rockowy. Artysta ma w swoim dorobku m.in. cztery albumy nagrane z Czesławem Niemenem, oraz sześć razem z Tomaszem Stańko.

Jak co roku, podczas XXX edycji Ikarów wybrano również mecenasów kultury, czyli firmy, które najbardziej wspierały działania artystyczne na terenie miasta w roku minionym. Zostały nimi Nemak, Polmotors i PreZero.

W czasie gali, którą poprowadził naczelnik wydziału kultury i promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej Przemysław Smyczek, wspólnie z aktorką Teatru Polskiego Orianą Soiką miała miejsce prapremiera filmu „Bielsko-Biała – Miasto od zawsze dla ludzi” w reżyserii bielszczanina – Tomasza Walczaka. Kilkuminutowa produkcja ukazuje malownicze zakątki naszego miasta i jest zachwycającą opowieścią o jego wspaniałej historii.

Programu dopełnił koncert inspirowany widowiskiem performatywnym Artystyczna Strefa Wyzwolenia, wykonanym przez bielskich artystów podczas zeszłorocznych dni Bielska-Białej. Publiczność po raz kolejny miała okazję usłyszeć wspaniałe aranżacje w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego oraz podziwiać ruchy bielskich tancerzy.

 

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Irena z tela.
Irena z tela.
12 dni temu

Gratulacje PANIE JULIANIE widać miasto Cię poważa nie jak powiat.

sygnalista
sygnalista
13 dni temu

Wielki to jest Apostolis Anthimos znany również jako Antymos Apostolis,zapamiętałem go z początku lat siedemdziesiątych jak grał w SBB z Józefem Skrzekiem,a później z Niemenem.Wielka postać polskiej muzyki.

Ja
Ja
13 dni temu

Ani jedna kobieta nie zasłużyła nawet na nominację?

Edi
Edi
13 dni temu

Super impreza wielcy ludzie nie to co Lądzina ,