Bielsko-Biała Na sygnale

Chciał przechytrzyć tachograf. Stracił prawo jazdy

Fot. Marcin Płużek

Utrata prawa jazdy na trzy miesiące oraz mandat w wysokości 2 tysięcy złotych – taka kara spotkała 32-letniego kierowcę ciężarówki za fałszowanie odczytów tachografu. A to z pewnością nie koniec jego kłopotów.

Jak informuje bielska policja w sobotę mundurowi z drogówki zatrzymali do kontroli w Czechowicach-Dziedzicach na drodze krajowej numer jeden ciężarową scanię z naczepą. Podczas kontroli funkcjonariusze sprawdzili zapisy tachografu rejestrującego czas pracy kierowcy.

– Po otrzymaniu wydruku z urządzenia zorientowali się, że nie rejestrował on na karcie kierowcy prawidłowych wskazań. Zamiast jazdy, zapis tachografu wskazywał odpoczynek – opisują przebieg wydarzeń bielscy policjanci.

Ustalono też, że mężczyzna zainstalował w swoim pojeździe oprogramowanie pozwalające na ingerencję w pracę tachografu. Podłączenie do tachografu niedozwolonego urządzenia przeznaczonego do celów podrabiania lub przerabiania danych rejestrowanych przez tachograf to poważne wykroczenie. Stąd też cwanemu kierowcy zatrzymano prawo jazdy na okres 3 miesięcy oraz ukarano go wysokim mandatem. Jednocześnie funkcjonariusze sporządzili dokumentację, na podstawie której Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego będzie mógł wszcząć postępowania administracyjnego w stosunku do pracodawcy kierowcy scanii.

google_news
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Patryk
Patryk
2 miesięcy temu

Przepisy o czasie pracy kierowców zostały wprowadzone w celu m. in. ochrony kierowców przed wysyskiem ze strony pracodawców. Kiedyś narzekali że każą im jeździć po 20h, a dziś Ci sami kierowcy majstrują przy Tacho by dawać się wyzyskiwać.

Mateusz
Mateusz
2 miesięcy temu
Reply to  Patryk

Kto w cyrku pracuje z małp się nie śmieje. Trzeba na własnej skórze poczuć jak to jest być zawodowym kierowcą, gdzie wszytko cię ogranicza

Michał
Michał
2 miesięcy temu
Reply to  Patryk

Naprawdę sądzisz że to kierowca zainstalował ten wyłącznik? To jest wyższa technika, nie zwykły przełącznik 0/1.

Jan
Jan
2 miesięcy temu
Reply to  Michał

Może i nie on ale jego paluszek przełączył pstryczek

Maniek
Maniek
2 miesięcy temu
Reply to  Jan

Jakby kierowcy mieli z góry ustaloną wypłatę a nie z najmniejszej krajowej plus do koperty za tą pracę co wykonują , stres rozłąkę trza się zabrać najpierw za pracodawców a nie za biednych kierowców