Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice

Chybie: Policja zatrzymała podejrzanych o spowodowanie pożaru

Fot. Katarzyna Lindert-Kuligowska

Jak się dowiadujemy, policjanci z Cieszyna zatrzymali czterech mężczyzn, podejrzanych o spowodowanie pożaru odpadów chemicznych w hali magazynowej w Chybiu.

Po zakończeniu akcji przez strażaków śledczy ustalili, że w hali magazynowej paliły się odpady tekstylne, tworzywa sztuczne oraz beczki i pojemniki z odpadami chemicznymi. Komendant Powiatowy Policji w Cieszynie powołał specjalną, kilkunastoosobową grupę, która zajmowała się wyjaśnieniem okoliczności tego zdarzenia.

– Od początku śledczy brali pod uwagę hipotezę, że pożar nie był tylko zdarzeniem losowym. Praca operacyjna i ustalenia mundurowych szybko doprowadziła do ustalenia tożsamości osób, które mogły mieć związek z pożarem. Policjanci z Cieszyna, już następnego dnia, w piątkowy wieczór zatrzymali na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego trzy osoby, których działanie przyczyniło się do powstania pożaru. Trzy dni później, w poniedziałek 8 lipca, do sprawy zatrzymany został kolejny mężczyzna, 54-letni członek zarządu jednej z firm z województwa opolskiego zajmującej się wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami. Trzech spośród zatrzymanych to mieszkańcy województwa opolskiego, czwarty to mieszkaniec dolnośląskiego – informuje Krzysztof Pawlik, oficer prasowy cieszyńskiej policji.

Wszyscy zostali zatrzymani, a następnie przewiezieni do Prokuratury Rejonowej w Cieszynie, gdzie usłyszeli zarzut doprowadzenia do pożaru zgromadzonych nielegalnie odpadów, przez co spowodowali zdarzenie, które zagrażało życiu lub zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach. Zatrudniający ich mężczyzna usłyszał dodatkowo zarzut nielegalnego usuwania odpadów niebezpiecznych. Koszt utylizacji odpadów zgromadzonych w hali został wstępnie wyceniony na około 800 000 zł.

Podejrzani złożyli wyjaśnienia. Dwóch mężczyzn, w tym dysponujący halą przedstawiciel jednej ze spółek, zostało tymczasowo aresztowanych, a dwóch objętych policyjnym dozorem. Grozi im do 10 lat więzienia.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
14 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
antoni
antoni
10 miesięcy temu

proponuje tak ze 20 lat robót przy segregacji śmieci na wysypisku

Davve
Davve
10 miesięcy temu

Kara śmierci za to powinna być, żadna strata

z boku
z boku
10 miesięcy temu

Tak wygląda państwo teoretyczne z tektury. Stawiam dolary przeciw orzechom ,że włos im z głowy nie spadnie.Już dobrze opłaceni mecenasi się tym zajmą.Pokażcie mi kogokolwiek skazanego za palące się wysypiska w Polsce,średnio kilka w miesiącu.

Eda
Eda
10 miesięcy temu

TAK KONTROLUJĄ MAŁE PODMIOTY GOSPODARCZE, KTÓRE MAJĄ 2 BUTELKI 500 ML PRZETERMINOWANEGO HERBICYDU ,KTÓREGO MUSZĄ ODDAĆ DO UTYLIZACJI NIE ZA DARMO KOSZT TEJ BUTELKI 500ML TO 220 ZŁ.SAM ZAŚ ŚRODEK KOSZTUJE 12,50 W SKLEPIE. A SPALARNIA UTYLIZACJI ODPADÓW NIEBEZPIECZNYCH ZNAJDUJE DĄBROWIE GÓRNICZEJ. I TAKA TO POLITYKA.WRRR!!!!

WYBORCA
WYBORCA
10 miesięcy temu

Urząd tzw.’Ochrony Środowiska ” ma się dobrze .Kasa leci po co się przejmować lub narażać .
Wiem coś o działaniach tych organów .
Chciałbym wiedzieć po co i do czego są powołane takie instytucje.
W Bielsku -Białej to już totalna porażka z Naczelnikiem na czele .

Hermenegilda
Hermenegilda
10 miesięcy temu
Reply to  WYBORCA

Jeśli wiesz coś o działaniach tych organów to po co chciałbyś wiedzieć po co i do czego są powołane te instytucje. Po prostu dowiedz się i wtedy przy całości znajomości problemu podziel się konkretami lub nie musisz.

Zosia
Zosia
10 miesięcy temu
Reply to  WYBORCA

Całkowicie Cię “WYBORCO” popieram to od urzędników powinno się zacząć ! Jak wykonali kontrolę ? , uważam że gdyby kontrola została przeprowadzona rzetelnie to nie doszłoby do tej tragedii , no ale … mam również swoje zdanie w temacie WIOŚ . od dłuższego czasu to jak pochyla się wspomniana insty . rządowa nad swoimi obowiązkami ? powinno zostać skontrolowane przez zewnętrzną inst . Czy pojecie praworządność ?

Hermenegilda
Hermenegilda
10 miesięcy temu
Reply to  Zosia

Urzędnik jeszcze żadnej instytucji nie odpowiadał za zaniedbania, niedociągnięcia w pracy. W tym miejscu temat nie tylko dotyczy ochrony środowiska. Kontrola? Jeśli nie stanie się tragedia z koniecznością wejścia prokuratury – kto skontroluje? Rozbijamy sobie codziennie głowę o zasłanianie się przepisami w urzędach. To jest panaceum na niemoc.

zosia
zosia
10 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

i to nas gubi , jeżeli by to stało sie np . na Słowacji żaden urzednik , który byłby związany z “kontrola ” nie miał by juz pracy ! Tylko w Polsce urzednik za NIC nie odpowiada . , A my podatnicy to wszystko musimy utrzymać od pensji poprzez budynki itp . Smutne , ale prawdziwe

Hyno
Hyno
10 miesięcy temu

Dawać ich do Chybia mieszkancy wymierzą odpowiednią kare

Jarek
Jarek
10 miesięcy temu

Robią co chcą bo nie spotyka ich żadna kara dolegliwa Nie mogę zrozumieć kto na to wydaje zgodę i gdzie są służby kontrolne sanitarne policja itp. jeśli się zgłasza że w danym miejscu jest przechowywana trucizna.

Maria
Maria
10 miesięcy temu

Teraz mafia zabiera za dużą kasę odpady i następnie utylizacja po Polsku do piachu alb z dymem ,dlaczego nieroby z urzędu woj ,pow.co dają zezwolenie nie kontrolują co się robi wg dostają co potrzeba i niech trują Polskę.

Marian
Marian
10 miesięcy temu

10 lat bez zawiasów będzie sprawiedliwym wyrokiem. Ze względu na kontekst społeczny będzie również odstraszało licznych naśladowców tych ścierw.

Lech
Lech
10 miesięcy temu
Reply to  Marian

Tak ale utrzymywać ich przez 10 lat ? Kara śmierci i konfiskata majątku myślę że dobra kara.