Wydarzenia Cieszyn

Cieszyn: Autobus nie pojedzie

Fot. Krzysztof Marciniuk

Dwa lata temu interpelował w tej sprawie cieszyński radny Krzysztof Pszczółka, teraz ponownie o problemie przypomniała radna Joanna Wowrzeczka. W imieniu mieszkańców – w tym działkowców – upomnieli się oni o wydłużenie trasy autobusu komunikacji miejskiej linii nr 10 w Cieszynie.

Mieszkańcy ulicy Zamarskiej w Cieszynie chcieliby, żeby „Dziesiątka” nie kończyła trasy na ulicy Stawowej w rejonie Elektrometalu, lecz dojechała wyżej, gdzieś w rejon ogródków działkowych „Złocień”. Wydłużyłoby to trasę raptem o około kilometr. Z takiego udogodnienia mogliby skorzystać nie tylko niezmotoryzowani mieszkańcy tej ulicy gęsto zabudowanej domami jednorodzinnymi, ale również działkowcy. – Przy odpowiedniej promocji transportu publicznego istnieje duże prawdopodobieństwo popularności tej trasy. Od lat ulica pozbawiona jest poboczy zapewniających bezpieczny ruch pieszych, w tym dzieci – argumentowała radna Joanna Wowrzeczka.

Do sprawy odniósł się zastępca burmistrza Przemysław Major. Przypomniał, że była ona analizowana w 2017 roku po wniosku radnego Krzysztof Pszczółki. Po tegorocznej czerwcowej interpelacji radnej, na początku lipca przedstawiciele Zakładu Gospodarki Komunalnej przeprowadzili wizję lokalną na ulicy Zamarskiej. „Wizja ta pozwoliła stwierdzić, że nie poprawiły się warunki techniczne drogi, co nie pozwala na uruchomienie regularnej linii komunikacyjnej. Główną przeszkodą jest nierówna nawierzchnia jezdni wykonana z płyt betonowych (odcinek ok. 250 m w jej dolnej części), a także brak możliwości bezpiecznego zawrócenia autobusem w rejonie zjazdu na drogę wewnętrzną do siedziby Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej oraz niebezpieczny wyjazd na ul. Stawową. W związku z powyższym informuję, że w chwili obecnej nie ma możliwości pozytywnego rozpatrzenia interepelacji radnej” – odpowiedział pisemnie na interpelację zastępca burmistrza.

W konkluzji pisma zawarta została uwaga, że uruchomienie komunikacji zbiorowej na ulicy Zamarskiej poprzedzone musi być przebudową początkowego odcinka tej drogi i stworzeniem odpowiednich warunków do zawracania autobusów, ewentualnie należałoby przedłużyć ulicę Cieszyńską w Zamarskach.

Konkluzja zastępcy burmistrza jest jak najbardziej celna, ale to przecież w gestii władz miasta leżą sprawy modernizacji dróg. Pytanie: kiedy to zostanie ujęte w planach inwestycyjnych Cieszyna? Wszak chodzi tylko o 250 metrów drogi, na której autobusy mogą połamać resory. Tymczasem mieszkańcy jeżdżą tamtędy praktycznie każdego dnia…

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Konkluzja zastępcy burmistrza jest celna ale dalej nie będzie pisał, że ma coś do zrobienia. Lepiej napisać ogólnie a że nic z tego nie wynika – ważne że diagnoza trafna. Tak się pisze w wielu urzędach, że z napisania niewiele wynika. Tego nikt nie sprawdza i nie rozlicza.

Generał.
Generał.
2 lat temu

Administratorze strony dlaczego usuwasz moje posty odnośnie Pana Burmistrza Majora. To Twój kolega?

Renata
Renata
2 lat temu

W cieszynie drogi są fatalne a połączenia linii autobusowych podmiejskich jeszcze gorsze.qq