Cieszyn Na sygnale

Cieszyn. Będą znakować rowery

Fot. mat. prasowe Straży Miejskiej w Cieszynie

Cieszyńska Straż Miejska zaprasza w kolejną sobotę, 20 kwietnia, wszystkich chcących oznakować swoje rowery. Akcja potrwa od godziny 9 do 15 w komendzie SM przy ulicy Limanowskiego 7 w Cieszynie.

– Przypominamy, że znakowanie rowerów metodą tzw. syntetycznego DNA jest bezinwazyjne i w żaden sposób nie pomniejsza wartości roweru. Dla mieszkańców Cieszyna i powiatu cieszyńskiego znakowanie jest bezpłatne – informują strażnicy miejscy, podkreślając że oznakowanie jednośladu daje większe szanse na jego odnalezienie w momencie, kiedy zostanie skradziony. – Umieszczony na rowerze numer oraz zdjęcia roweru z jego opisem trafiają do międzynarodowej bazy danych, a możliwość identyfikacji posiada wiele jednostek straży miejskich i policji w Polsce i Czechach – tłumaczą.

Osoby pragnące oznakować swoje rowery powinny zabrać dokument potwierdzający tożsamość. Muszą mieć bowiem ukończone 18 lat i mieszkać na terenie powiatu cieszyńskiego. Należy ponadto przedstawić mundurowym fakturę lub rachunek za zakup roweru albo oświadczenie informujące, że jest się jego właścicielem, a także zgodę na oznakowanie roweru i przetwarzanie danych osobowych w związku ze znakowaniem jednośladu. Sam rower powinien być czysty i przepisowo wyposażony.

Na starcie nowego sezonu rowerowego o rozwagę i ostrożność apelują też do rowerzystów cieszyńscy policjanci. – Z każdym dniem na ulicach jest coraz więcej użytkowników jednośladów, sprzyja temu aura oraz trasy rowerowe, które nie zawsze przebiegają w miejscach, gdzie ruch pojazdów jest wyłączony. Rowerzyści tak jak inni uczestnicy ruchu drogowego muszą więc stosować się do obowiązujących przepisów prawa – stwierdzają stróże prawa.

Mundurowi przypominają też, że zgodnie z przepisami rower – jako pojazd uczestniczący w ruchu drogowym – powinien być wyposażony w światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu, światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające z tyłu, co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

– Zarówno kierowcy, jak i rowerzyści powinni bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Konsekwencje zderzenia rowerzysty z samochodem mogą być bowiem bardzo poważne, a czasem tragiczne – apelują policjanci.

google_news