Wydarzenia Cieszyn

Cieszyn: Dach bramy cmentarnej odzyskał blask. W planach kolejne inwestycje

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

Spore zmiany zaszły na Centralnym Cmentarzu Komunalnym w Cieszynie przy ulicy Katowickiej. Osoby odwiedzające nekropolię z pewnością zauważyły, że udało się ukończyć kompleksowy remont dachu zabytkowego obiektu.

Prawie do końca XIX wieku główna nekropolia cieszyńska znajdowała się przy kościele św. Jerzego. Gdy wyczerpało się tam miejsce na pochówki, utworzono w 1891 roku nowy cmentarz, właśnie przy dzisiejszej ulicy Katowickiej, według planów miejskich inżynierów Leonarda Hulka i Markusa Dalfa. Południowy bok cmentarza w całości zajmuje duży budynek bramny, zbudowany w stylu baroku austriackiego i składający się z trzech członów – partii środkowej, pełniącej funkcję przejazdu, oraz przewiązanych z nią łącznikami skrzydeł, mieszczących kaplicę, kostnicę i pomieszczenia administracyjne. Dominująca i wysunięta w kierunku frontowym część środkowa wzniesiona jest na planie kwadratu i zwieńczona kopułą. Brama prowadzi na główną cmentarną aleję, od której odchodzą węższe alejki boczne. Cieszyńska nekropolia należy do najcenniejszych i najlepiej zachowanych tego typu kompleksów w skali regionu. Od wielu lat budynek bramny prosi jednak o remont. I wreszcie się go doczekał.

– Rozpoczęła się w tym roku planowana modernizacja budynku bramy głównej Centralnego Cmentarza Komunalnego w Cieszynie. Pierwszym etapem jest wymiana pokrycia dachowego, która właśnie się zakończyła. Zadanie zostało zrealizowane z budżetu miasta Cieszyna, a jego koszt wyniósł niespełna 450 tys. zł. Kolejnym etapem modernizacji jest wykonanie hydroizolacji budynku wraz z odwodnieniem i drenażem, planowane przez miasto na przyszły rok. Gdy te prace się zakończą, będziemy mogli przystąpić do wymiany nawierzchni na dziedzińcu. Trzecim etapem remontu budynku bramnego ma być wykonanie modernizacji elewacji – wyjaśnia Karina Żyłka, kierownik Działu Cmentarzy w Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Cieszynie. Zdradza, że do lat 50. XX wieku w kopule budynku bramy znajdował się dzwon, i wisienką na torcie modernizacji całego obiektu byłby jego powrót. – Mam wielką nadzieję, że tak się stanie – dodaje Karina Żyłka.

W tym roku na cmentarzu przy ulicy Katowickiej zmodernizowany został też kolejny odcinek alei głównej. Przy okazji prac ziemnych wymieniono przepusty kanalizacyjne, rozbudowano sieć wodociągową i instalację elektryczną. W ciągu ostatnich lat Zakład Gospodarki Komunalnej w Cieszynie wydał około 600 tys. zł na lifting głównego traktu prowadzącego przez największą nekropolię w mieście. W przyszłym roku modernizowany będzie ostatni fragment, łączący starą część cmentarza z nową, a koszt szacowany jest na około 100 tys. zł. Co istotne, w przyszłym roku pojawi przy Katowickiej kolejna, druga, ściana kolumbarium. Wolne nisze w tej pierwszej powoli się kończą – na 144, ponad 100 jest zajętych.

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksander
Aleksander
2 miesięcy temu

Jest to naprawdę ciekawe miejsce mam tu paru kolegów z pracy wybieram się od roku ale postanowiłem w grudniu zapalić znicz kolegom

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  Aleksander

super, najlepiej po południu

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu

Pojawi się dzwon i kto nim będzie dzwonił?, dziś elektronika obsługuje.