Gmina Istebna jako pierwsza w powiecie cieszyńskim uchwaliła deklarację w sprawie powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową. Była to reakcja na podpisaną przez prezydenta Warszawy Deklarację LGBT+. Czy za przykładem górali pójdzie Cieszyn?
Na biurko przewodniczącego Rady Miejskiej Cieszyna, Remigiusza Jankowskiego, trafiło pismo grupy radnych, którzy wyszli z inicjatywą uchwały w sprawie przyjęcia Samorządowej Karty Praw Rodzin. Pod pismem podpisali się Wiesław Kluz, Jan Sikora, Władysław Macura, Renata Franek, Rafał Foltyn i Paweł Czycharowski. W uzasadnieniu radni odwołują się do podejmowanych w ostatnim czasie prób „podważenia na poziomie samorządowym gwarantowanych konstytucyjnie praw rodzin, w tym praw rodziców i dzieci oraz prawnej tożsamości i ustrojowej pozycji małżeństwa”. Mowa o warszawskiej Deklaracji LGBT+, „która zawiera nie tylko szereg ideologicznych postulatów naruszających standardy bezstronności światopoglądowej władz publicznych, ale też zapowiedź wprowadzenia do szkół zajęć permisywnej edukacji seksualnej według standardów WHO budzącą zasadnicze wątpliwości z perspektywy konstytucyjnej zasady ochrony dzieci przed demoralizacją”.
W treści proponowanej uchwały czytamy, że Samorządowa Karta Praw Rodzin to „wyraz obrony wartości poświadczonych w Konstytucji RP, w tym: tożsamości małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, ochrony rodziny i rodzicielstwa, prawa do ochrony życia rodzinnego, prawa rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami oraz prawa dziecka do ochrony przed demoralizacją”. Karta stanowi prawie czterostronicowy załącznik do uchwały. Mowa jest w niej o rodzinie jako fundamencie ładu społecznego i podestowej wspólnocie społecznej, która stanowi optymalne środowisko rozwoju człowieka i niezbędne oparcie dla wszystkich swoich członków, szczególnie najmłodszych i najstarszych. Kiedy uchwała trafi pod obrady Rady Miejskiej Cieszyna?
– Zgodnie ze statutem, mamy trzy miesiące na wprowadzenie proponowanej przez radnych uchwały na sesję. Najpóźniej więc może to być listopad. Dokument trafił do wszystkich komisji Rady Miejskiej Cieszyna. Na najbliższych spotkaniach będziemy na ten temat rozmawiać – mówi Remigiusz Jankowski, przewodniczący Rady Miejskiej Cieszyna.
Jeżeli Cieszyn pójdzie w ślady Istebnej to znaczy ,ze działa były burmistrz Macura a przyszły poseł.Cieszyn zawsze był tolerancyjny i postępowy nie średniowieczny.
Warszawa może brać przykład.
Mam nadzieje, że Cieszyn w swej otwartości kulturowej od wieków, nie da się zepchnąć do katolickiego zaścianka.
Portrety radnych wzywających za taką deklaracją powinny stać na rynku na wystawie pod tytułem „Oni nie z tela”.
Dlaczego dyskryminujesz jedną z grup wyznaniowych? Z pewnością nie jesteś stela.
A w jaki sposób dyskryminuję?
Poza tym jestem stela, stela.
Dlaczego wiążesz daną grupę wyznaniową z pejoratywnym określeniem? Powinieneś się wstydzić i przeprosić. Gdybyś był stela, byłbyś tolerancyjny.
No tak, bo tym właśnie powinno się miasto zajmować – kto z kim sypia i jak bardzo kolorowe ubrania nosi…. Obciach. Dajcie spokój, niech się ludzie bzykają z kim im dobrze.
Zagrożeniem dla rodziny jest alkoholizm i przemoc, nie LGBT.
Droga Pani Katarzyno – zagrożenia, które Pani wspomniała to tradycyjne wartości, których kościół w Polsce tknąć nie da!
No to kościół a nie radni.
Kościół, to Ty zostaw w spokoju.
Dlatego lepiej pozbawić ludzi Tożsamości?
Brawo Cieszyn, nie dać się zaszczuć.
A może państwo radni pomyśleli by o podwyżce płac dla pracowników MZD ,bo to jakie wynagrodzenie otrzymują to jest wstyd dla miasta , idzie zima ciekawe kto będzie pracował ,brak nowego sprzętu a wymagania rosną a radni nie widzą problemu może tak trochę zaiteresowania a później temat LGBT
Podwyżki, sprzęt kosztuje a radni nie potrafią wskazać skąd na to wziąć. Nawet gdyby się zainteresowali – nie tkną tematu bo taki temat “ideologiczny” jw. jest dużo łatwiejszy. Nie trzeba żadnej odpowiedzialności, za efekty co z tego wyjdzie. A jakie zasługi dla lokalnego społeczeństwa i rozgłos szerzej.