Wydarzenia Cieszyn

Cieszyn: Jest porozumienie w sprawie Energetyki Cieszyńskiej

Fot. Katarzyna Lindert-Kuligowski

Energetyka Cieszyńska ma wejść w struktury grupy Tauron – to efekt porozumienia między miastem Cieszyn oraz Tauronem Ciepło. Mieszkańcy mają mieć dzięki temu zapewnione dostawy ciepła w najbliższym sezonie grzewczym.

Porozumienie określa ścieżkę wyjścia z sytuacji, w jakiej znalazła się spółka, w tym opisuje ruchy, które musi wykonać samorząd – w tym Rada Miejska Cieszyna – aby przeprowadzić koniecznie zmiany w spółce Energetyka Cieszyńska. Pod dokumentem podpisy złożyli Gabriela Staszkiewicz, burmistrz miasta Cieszyna oraz Marcin Staniszewski, prezes Tauron Ciepło.

– Kluczowym zadaniem zawartego dziś porozumienia z cieszyńskim samorządem jest zabezpieczenie dostaw paliwa węglowego do Energetyki Cieszyńskiej, co uwarunkowane jest przygotowaniem oraz wdrożeniem działań w celu przywrócenia płynności finansowej tej spółki – deklaruje Marcin Staniszewski. – W pierwszej kolejności przeprowadzimy badanie due dilligence, które pozwoli poznać rzeczywistą kondycję finansową spółki i w dalszym kroku podjąć skuteczne działania w celu zapewnienia ciągłości dostaw ciepła w Cieszynie – wyjaśnia prezes spółki.

Porozumienie zmienia model zarządzania spółką Energetyka Cieszyńska. Zgodnie z treścią porozumienia miasto Cieszyn zobowiązuje się do niezwłocznego podjęcia działań, których efektem będzie przekazanie kontroli nad spółką do Tauron Ciepło. – Sytuacja spółki Energetyka Cieszyńska wymaga podjęcia zdecydowanych działań naprawczych i szybkiego wsparcia finansowego. Jednak mniejszościowy udział, struktura organów spółki oraz obowiązujące dotychczas w niej regulacje wewnętrzne, powodowały, że nie mieliśmy możliwości podejmowania wiążących decyzji biznesowych, inwestycyjnych oraz organizacyjnych – dodaje prezes Staniszewski.

Spółka Energetyka Cieszyńska zapewnia ciepło prawie 30 tys. mieszkańcom tego granicznego miasta.

– Zabezpieczenie mieszkańców Cieszyna i działających na jego terenie podmiotów gospodarczych w ciepło i ciepłą wodę stanowi w prowadzonych rozmowach na temat warunków przejęcia Energetyki Cieszyńskiej przez Tauron Ciepło priorytet dla władz miasta. Z satysfakcją przyjmuję pozytywny przebieg naszych rozmów oraz podjęcie wspólnego wysiłku w sprawie zabezpieczenia ciepła dla naszego miasta – mówi Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Stefan.
Stefan.
14 dni temu

Podwyżka cen ciepła min. 100% pozwoli by znaleźć się w dzisiejszych realiach cenowych. Pani burmistrz powinna przeprosić że jako właściciel przez wiele lat pchala firme w miejsce gdzie dziś jesteśmy. Pozdrawiam pracowników eksploatacji.

Dir
Dir
14 dni temu

To, że węgiel będzie to nie znaczy, że będzie ciepło. Większość załogi to niemal emeryci, młodsza załoga rozgląda się za nowymi pracodawcami. Powód jest jeden – praca w systemie cztero brygadowym w ruchu ciągłym
święta i niedzielę za 3500zl. To słaba zachętą do rozpoczęcia pracy w EC biorąc pod uwagę odpowiedzialność jaka ciąży na każdym na stanowisku, a samo szkolenie trwa kilka miesięcy.

Pozdrawiam wszystkich pracowników na ruchu

aha
aha
14 dni temu

Umowę się podpisuje w ślepo, bez rozpoznania kondycji finansowej, dopiero teraz będzie przeprowadzane badanie due dilligence?

pytania pozostają
pytania pozostają
15 dni temu

Fajnie, że sporządzono papiery ale czy zapewnienie ciepła nie zależy od dostępności węgla, a tego póki co brak. Jak grupa Tauron zamierza w tym miejscu sobie poradzić? A i z emisyjnością? Co z załogą w Energetyce Cieszyńskiej?

Człowiek z Betonu
Człowiek z Betonu
14 dni temu

Elektrownie mają inne umowy. Węgla im nie braknie.

człowiek z plasteliny
człowiek z plasteliny
14 dni temu

Energetyka Cieszyńska i Tauron ciepło to nie elektrownia.

Ja
Ja
14 dni temu

Załogi się pozbędą, będzie minimum do obsady. Tauron tylko na zyski czeka