Wydarzenia Cieszyn

Cieszyn: Jest porozumienie w sprawie Energetyki Cieszyńskiej

Fot. Katarzyna Lindert-Kuligowski

Energetyka Cieszyńska ma wejść w struktury grupy Tauron – to efekt porozumienia między miastem Cieszyn oraz Tauronem Ciepło. Mieszkańcy mają mieć dzięki temu zapewnione dostawy ciepła w najbliższym sezonie grzewczym.

Porozumienie określa ścieżkę wyjścia z sytuacji, w jakiej znalazła się spółka, w tym opisuje ruchy, które musi wykonać samorząd – w tym Rada Miejska Cieszyna – aby przeprowadzić koniecznie zmiany w spółce Energetyka Cieszyńska. Pod dokumentem podpisy złożyli Gabriela Staszkiewicz, burmistrz miasta Cieszyna oraz Marcin Staniszewski, prezes Tauron Ciepło.

– Kluczowym zadaniem zawartego dziś porozumienia z cieszyńskim samorządem jest zabezpieczenie dostaw paliwa węglowego do Energetyki Cieszyńskiej, co uwarunkowane jest przygotowaniem oraz wdrożeniem działań w celu przywrócenia płynności finansowej tej spółki – deklaruje Marcin Staniszewski. – W pierwszej kolejności przeprowadzimy badanie due dilligence, które pozwoli poznać rzeczywistą kondycję finansową spółki i w dalszym kroku podjąć skuteczne działania w celu zapewnienia ciągłości dostaw ciepła w Cieszynie – wyjaśnia prezes spółki.

Porozumienie zmienia model zarządzania spółką Energetyka Cieszyńska. Zgodnie z treścią porozumienia miasto Cieszyn zobowiązuje się do niezwłocznego podjęcia działań, których efektem będzie przekazanie kontroli nad spółką do Tauron Ciepło. – Sytuacja spółki Energetyka Cieszyńska wymaga podjęcia zdecydowanych działań naprawczych i szybkiego wsparcia finansowego. Jednak mniejszościowy udział, struktura organów spółki oraz obowiązujące dotychczas w niej regulacje wewnętrzne, powodowały, że nie mieliśmy możliwości podejmowania wiążących decyzji biznesowych, inwestycyjnych oraz organizacyjnych – dodaje prezes Staniszewski.

Spółka Energetyka Cieszyńska zapewnia ciepło prawie 30 tys. mieszkańcom tego granicznego miasta.

– Zabezpieczenie mieszkańców Cieszyna i działających na jego terenie podmiotów gospodarczych w ciepło i ciepłą wodę stanowi w prowadzonych rozmowach na temat warunków przejęcia Energetyki Cieszyńskiej przez Tauron Ciepło priorytet dla władz miasta. Z satysfakcją przyjmuję pozytywny przebieg naszych rozmów oraz podjęcie wspólnego wysiłku w sprawie zabezpieczenia ciepła dla naszego miasta – mówi Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna

google_news
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Stefan.
Stefan.
1 rok temu

Podwyżka cen ciepła min. 100% pozwoli by znaleźć się w dzisiejszych realiach cenowych. Pani burmistrz powinna przeprosić że jako właściciel przez wiele lat pchala firme w miejsce gdzie dziś jesteśmy. Pozdrawiam pracowników eksploatacji.

Dir
Dir
1 rok temu

To, że węgiel będzie to nie znaczy, że będzie ciepło. Większość załogi to niemal emeryci, młodsza załoga rozgląda się za nowymi pracodawcami. Powód jest jeden – praca w systemie cztero brygadowym w ruchu ciągłym
święta i niedzielę za 3500zl. To słaba zachętą do rozpoczęcia pracy w EC biorąc pod uwagę odpowiedzialność jaka ciąży na każdym na stanowisku, a samo szkolenie trwa kilka miesięcy.

Pozdrawiam wszystkich pracowników na ruchu

aha
aha
1 rok temu

Umowę się podpisuje w ślepo, bez rozpoznania kondycji finansowej, dopiero teraz będzie przeprowadzane badanie due dilligence?

pytania pozostają
pytania pozostają
1 rok temu

Fajnie, że sporządzono papiery ale czy zapewnienie ciepła nie zależy od dostępności węgla, a tego póki co brak. Jak grupa Tauron zamierza w tym miejscu sobie poradzić? A i z emisyjnością? Co z załogą w Energetyce Cieszyńskiej?

Człowiek z Betonu
Człowiek z Betonu
1 rok temu

Elektrownie mają inne umowy. Węgla im nie braknie.

człowiek z plasteliny
człowiek z plasteliny
1 rok temu

Energetyka Cieszyńska i Tauron ciepło to nie elektrownia.

Ja
Ja
1 rok temu

Załogi się pozbędą, będzie minimum do obsady. Tauron tylko na zyski czeka