Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Oświęcim

Cieszyn ma nowy dworzec

W piątkowe przedpołudnie uroczyście otwarty został nowy dworzec autobusowo-kolejowy w Cieszynie. Inwestycja znana pod roboczą nazwą Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy przy ulicy Hajduka została zrealizowana w półtora roku. Koszt wynosi prawie 17 mln zł. 28 kwietnia dworzec zapełni się  podróżnymi i autobusami.

Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura podziękował wszystkim osobom, instytucjom i firmom zaangażowanym w projektowanie, budowę i wyposażenie dworcowych obiektów. W symbolicznym przecięciu wstęgi uczestniczyli m.in. wiceminister Stanisław Szwed, parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów ze starostą Januszem Królem. 

Od 28 kwietnia obowiązywać będzie nowa organizacja ruchu. Wprowadzono strefę płatnego parkowania – 17 miejsc ogólnodostępnych i 3 miejsca dla osób niepełnosprawnych, przy ulicy Hajduka przed kamienicami od nr 1 do nr 11. Miejsce postoju dla taksówek osobowych znajdować się będzie bezpośrednio przed głównym budynkiem dworca. Od strony parku św. Trójcy, został oddany do użytku parking, na którym dostępne będą zarówno miejsca bezpłatnego parkowania, jak i miejsca postojowe do 15 minut, z których będzie można korzystać w celu dowiezienia lub odebrania pasażerów komunikacji publicznej.

Pasażerowie będą mogli skorzystać z komunikacji miejskiej, komunikacji autobusowej ponadlokalnej (zgodnie z aktualną ofertą przewoźników), a z także przewozów kolejowych na trasach Cieszyn – Katowice, Cieszyn – Czechowice Dziedzice (przez Zebrzydowice), Cieszyn – Bielsko Biała oraz Cieszyn – Frydek Mistek.

Tymczasowy dworzec na zlokalizowany przy ulicy Dojazdowej kończy swoją funkcję z dniem 27 kwietnia. Wszystkie busy i autobusy od soboty, 28 kwietnia, będą zatrzymywać się na dworcu przy ulicy Hajduka. Na dworcu działa nowy system dynamicznej informacji pasażerskiej. Są to tablice informacyjne,  z napisami po polsku, czesku i angielsku. W pełnym zakresie system zacznie funkcjonować jesienią, kiedy to na przykład rozkłady jazdy będzie można mieć w w smartfonach.

Autorem fotoreportażu jest Krzysztof Marciniuk.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments