Wydarzenia Cieszyn

Cieszyn: Metamorfoza Domu Narodowego

Cieszyński „Dom Narodowy” przechodzi metamorfozę. Dobiegły końca prace remontowe na najniższej kondygnacji budynku. W miejscu klubu „Nasz Kącik” i części byłej kawiarni powstała Miejska Galeria Sztuki, nazwana numerem budynku – „12”.

Na remont przyziemia udało się zdobyć środki zewnętrzne wspólnie z Teatrem Cieszyńskim po drugiej stronie Olzy. Natomiast współpraca z Domem Dzieci i Młodzieży w Czeskim Cieszynie zaowocowała pozyskaniem kolejnych unijnych pieniędzy. Rozdzielone Olzą miasta i znajdujące się w nich ośrodki kultury chcą stworzyć wspólną ofertę turystyczną.

– W tym celu zostanie powołane Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego, którego oddziały będą znajdować się w Domu Narodowym oraz Domu Dzieci i Młodzieży. Po naszej stronie powstanie „Oaza Tradycji” ze stałą ekspozycją prezentującą regionalną kulturę i dziedzictwo ludowe. Do turystów skierowane zostaną warsztaty skoncentrowane na tematyce folkloru oraz szereg imprez plenerowych. Planujemy na przykład „Noc Folkloru”, powstaną też transgraniczne szlaki turystyczne – mówi Monika Sikora Monkiewicz, dyrektor Domu Narodowego.

Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego znajdować się będzie na najwyższym piętrze Cieszyńskiego Ośrodka Kultury. Aby mogło zacząć funkcjonować, niezbędny jest remont części obiektu, w którym wymienione zostaną instalacje, pojawi się winda i sanitariaty dla osób niepełnosprawnych. Te prace mają ruszyć po wakacjach. To jednak nie koniec inwestycji.

– Udało nam się również zdobyć pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki nim chcemy wyremontować salę widowiskową. Zdecydowaliśmy się wyłączyć ją z walki o środki unijne, gdyż w czasie trwania projektu nie moglibyśmy biletować wydarzeń kulturalnych i koncertów. Poza tym w sali musiałaby być prowadzona działalność związana z folklorem, a nie w tym kierunku planujemy rozwijać instytucję – wyjaśnia Monika Sikora Monkiewicz.

Dyrektor zaznacza, że nie zamierza ingerować w zabytkowy charakter sali widowiskowej. Powiększona zostanie jedynie scena, wymienione będą kurtyny i parkiety, wzmocniony zostanie balkon, pojawi się też nowocześniejsza technika, nagłośnienie i oświetlenie sceniczne. Zmodernizowana zostanie ponadto instalacja elektryczna, aby podczas koncertów nie było niespodziewanych spadków napięcia. Wszystko powinno być gotowe do czerwca przyszłego roku. Łącznie na planowane roboty w całym „Domu Narodowym” udało się zdobyć prawie 2 mln zł.

google_news