Wydarzenia Cieszyn

Cieszyn: Mieszkańcy zdecydowali o przeznaczeniu Budżetu Obywatelskiego. Na co padło?

Fot. BSK/UM Cieszyn

Znamy już wyniki głosowania na projekty zgłoszone w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Cieszyna na 2023 rok. Warto zaznaczyć, że w tegorocznej edycji oddano 2699 ważnych głosów.

Jak zdecydowali Mieszkańcy? W tym roku najwyższą liczbę głosów (1158) uzyskał projekt nr 9 – Renowacja zabytkowego kamiennego krucyfiksu na Placu Św. Krzyża w Cieszynie. Przewidywany koszt jego realizacji to 74.000,00 zł.

Celem tego projektu jest renowacja kamiennego krucyfiksu na Placu św. Krzyża w Cieszynie. Ten wspaniały zabytek architektury pochodzący z 1764 roku jest w fatalnym stanie technicznym, jego wygląd zdecydowanie odbiega od zmodernizowanej ul. Głębokiej oraz pięknie zmienionego Placu Św. Krzyża. Usytuowanie krucyfiksu w centralnym punkcie Cieszyna powoduje, iż jest on oglądany przez tysiące ludzi przechodzących ulicą Głęboką. Realizacja projektu pokaże dbałość mieszkańców o wartości historyczne – czytamy w opisie projektu, który zdobył największa liczbę głosów mieszkańców.

Do realizacji wybrany został również projekt nr 10 – Siatkówka plażowa w Krasnej (654 głosy). Koszt projektu to 160.000,00 zł. Projekt obejmuje budowę boiska do siatkówki plażowej na terenie Szkoły Podstawowej nr 7 w Cieszynie.

– Teren przyległy do szkoły może stanowić centrum sportowo-rekreacyjne dzielnicy Krasna. Znajduje się tu nowoczesna hala sportowa, boisko wielofunkcyjne oraz nowo powstały plac zabaw. Uzupełnieniem bazy sportowo-rekreacyjnej będzie boisko do piłki plażowej, które umożliwi prowadzenie treningów, rozgrywanie towarzyskich turniejów i lokalnych rozgrywek siatkowej piłki plażowej – wyjaśnia pomysłodawca.

Kolejnym projektem z najwyższą liczbą oddanych głosów (492) jest projekt nr 3 – Murale po cieszyńsku. Warto jednak zauważyć, że po rozdysponowaniu środków przeznaczonych na realizację projektów znajdujących się na dwóch pierwszych miejscach w rankingu Budżetu Obywatelskiego, które całościowo wynoszą 360.000,00 zł – w puli pozostało jedynie 126.000,00 zł. Zdecydowano więc, że projekt, który zdobył trzecie miejsce w głosowaniu – będzie realizowany, ale w ograniczonym zakresie (pierwotnie jego koszt wskazywano na 179.988,00 zł). Tym samym, pozostała kwota przewidziana na realizację projektów w Budżecie Obywatelskim zostanie w pełni wykorzystana.

Murale, które z pewnością będą wyjątkowe i nawiązywać będą do potencjału kulturowego Cieszyna i Ziemi Cieszyńskiej mają również dodatkowy walor.

Murale będą antysmogowe, tzn. takie, które redukują ilość cząstek z tzw. smogu miejskiego poprzez proces fotokatalizy. Producenci podają, że 1 m2 pokryty tego typu farbą może redukować ilość smogu, jak 1 dojrzałe drzewo. Ilość redukowanego smogu jest uzależniona od wielu czynników, a walor antysmogowy jest wyłącznie dodatkiem do murali i nie ma na celu zastąpienia drzew – czytamy w opisie.

– Dziękuję wszystkim, którzy złożyli propozycje projektów, i tym, którzy wzięli udział w głosowaniu. Dzięki temu wszyscy możemy cieszyć się efektami tej formy obywatelskiego zaangażowania. Możemy również mieć pewność, że zaproszenie mieszkańców do decydowania o mieście to recepta na lepsze, szczęśliwsze i bardziej przyjazne miejsce do życia. Już dzisiaj zachęcam do udziału w kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego – mówi burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz.

google_news
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Michał
Michał
1 rok temu

Brawo! W (podobno) świeckim Państwie kaska na krucyfiksy. Ten projekt powinien odpaść już przy zgłaszaniu…

Zdzisława
Zdzisława
1 rok temu

A czy to kościół nie powinien sam sobie swojego pomnika wyremontować ?

Kos
Kos
1 rok temu
Reply to  Zdzisława

Rozumu trochę…

Dzony
Dzony
1 rok temu
Reply to  Zdzisława

Mieszkańcy zdecydowali na tym polega budżet obywatelski a kościół to ludzie choć lewakom to ciężko zrozumieć .

Hipolit
Hipolit
1 rok temu
Reply to  Dzony

Kościół to ludzie? To jakim trzeba być człowiekiem który popiera organizację chroniącą w swoim gronie pedofilii i czcić świętego Jana Pawła II który to akceptować i ukrywał

Sandra
Sandra
1 rok temu
Reply to  Dzony

To niech ze swoich funduszów dają na takie renowację a nie ze budżetu obywatelskiego. Przypominam, że nasze państwo jest świeckie i nie każdy jest katolikiem.

Sandra
Sandra
1 rok temu
Reply to  Zdzisława

Też tak uważam. Dostają dużo pieniędzy wiernych i nie tylko.