E-edukacja Cieszyn

Cieszyn: Odkrywali uroki Jaworza

Fot. PTTK “Beskid Śląski” w Cieszynie

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Cieszynie ponownie ruszyli odkrywać piękno i uroki Beskidu Śląskiego. Tym razem wybrali się do Jaworza.

– Zwiedzanie rozpoczęliśmy pod okiem przewodnika PTTK, udając się na wzgórze Goruszka na którym zbudowano Gloriettę na kolumnach symbolizującą przemarsz wojsk pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego w 1683 roku. Następnie udaliśmy się do miejsca pamięci narodowej pod pomnik poległych w czasie II wojny światowej. Najciekawszym miejscem był jednak park zdrojowy z pięknym starodrzewem i kilkunastoma pomnikami przyrody. Ciekawe w nim obiekty historyczne jak pałac Laszowskich, a następnie pokoleń Arnolda Saint Genua Anacourd, w którym obecnie mieści się Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy. Ważnym elementem założeń parkowych jest sama brama wjazdowa z rzeźbami puttów trzymających kolorowe herby byłych właścicieli pałacu i całego Jaworza. Kamienne mostki, amfora, pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego oraz symboliczna ćwiartka z grobami byłych władców Jaworza na cmentarzu kościelnym – opowiada Jan Machała z PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie.

Podczas wycieczki młodzi mieli okazję wziąć kilka wdechów z jodem, dzięki wizycie w tężni, a także zwiedzić Muzeum Flory i Fauny. Uczniowie skorzystali z gościnności domu kultury, gdzie wzięli udział w konkursie przyrodniczym. Rywalizację zwyciężyła Antonina Żur. Drugi był Jakub Szczyrba, a trzecie miejsce zajęli Weronika Zdrojewska i Tobiasz Nowak.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments