Wydarzenia Cieszyn

O trudnej historii w Książnicy. Naukowiec z Karwiny dotarł do nowych dokumentów

Fot. z archiwum UM w Cieszynie

W Książnicy Cieszyńskiej szykuje się kolejne ciekawe wydarzenie. Będzie to promocja książki dr. Grzegorza Gąsiora „Polityka narodowościowa państwa na czechosłowackim Śląsku Cieszyńskim w latach 1920-1938”. Spotkanie z autorem odbędzie się 19 października o 16.30 w sali konferencyjnej.

Mimo iż czechosłowackie ustawodawstwo zapewniało mniejszościom narodowym szerokie prawa, przedwojenna administracja państwowa dążyła do umocnienia pozycji przedstawicieli narodu czeskiego kosztem mniejszości. Temat nie jest nowy, a książka dr. Grzegorza Gąsiora nie jest pierwszą, która porusza tę problematykę. Wykorzystane w niej materiały w dużej mierze nie były jednak do tej pory znane.

Dr Grzegorz Gąsior jest historykiem, absolwentem Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, adiunktem w Katedrze Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej na Wydziale Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowiec pochodzący z Karwiny specjalizuje się m.in. w badaniu stosunków polsko-czeskich w XX wieku. Jego książka jest zaś efektem wieloletnich kwerend archiwalnych i opiera się przede wszystkim na dokumentach dotychczas niewykorzystywanych przez badaczy.

Spotkanie poprowadzi Witold Kożdoń z Działu Gromadzenia, Opracowania i Udostępniania Zbiorów Książnicy Cieszyńskiej.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Super, patrzenia przez historyków na historię coraz to pod nowym kątem mamy aż nadto. Biedne dzieci, młodzież ucząca się historii w szkołach.