Wydarzenia Cieszyn

Cieszyn: Pediatria zamiast chirurgii

Fot. Krzysztof Marciniuk

To już postanowione. 15 sierpnia nastąpi definitywne zamknięcie oddziału chirurgii dziecięcej w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Dyrekcja w lutym podjęła decyzję o tymczasowym zawieszeniu funkcjonowania tego oddziału, a powodem były kłopoty z obsadą lekarską. Dano sobie czas do połowy sierpnia.

Niestety do dnia dzisiejszego nie udało się nam pozyskać do pracy co najmniej dwóch nowych lekarzy – chirurgów dziecięcych, mogących podjąć pracę dyżurową w oddziale chirurgicznym dla dzieci. Wobec braku perspektyw na zmianę tego stanu i braku jakiegokolwiek wsparcia w tym zakresie ze strony instytucji odpowiedzialnych za funkcjonowanie ochrony zdrowia w województwie, zmuszeni jesteśmy do zamknięcia tego oddziału z dniem 15 sierpnia. Mamy na to zgodę ze strony Rady Społecznej Szpitala Śląskiego – mówi „Głosowi” Czesław Płygawko, dyrektor ZZOZ w Cieszynie.

Po zawieszeniu funkcjonowania oddziału, przypomnijmy, doraźną opiekę nad najmłodszymi pacjentami przejął personel Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Dzieci wymagające dłuższej hospitalizacji, kierowane są do specjalistycznych placówek w Bielsku-Białej (Szpital Pediatryczny), Rybniku (Szpital Wojewódzki nr 3) i Katowicach (Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka).

Pomieszczenia likwidowanego oddziału chirurgii dziecięcej nie będą stały puste. Jak wyjaśnia dyrektor, po wykonaniu niezbędnych prac remontowych, znajdzie się tam oddział pediatryczny, z uwagi na bardzo dobry standard pomieszczeń. W zwolnionej po przeniesieniu pediatrii części piętra piątego, po stosownych pracach adaptacyjnych, wszystko będzie gotowe do uruchomienia oddziału dziennego i poradni psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. – Spróbujemy w ten sposób pomóc młodym ludziom i ich rodzicom w rozwiązywaniu problemów. Czekamy na ogłoszenie naboru i wdrożenie reformy w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży – podkreśla Czesław Płygawko.

11
Skomentuj

avatar
7 Komentarzy
4 Odpowiedzi
0 Śledzących
 
Najwięcej odpowiedzi
Najgorętsze komentarze
11 Komentarzy
AndrewŚlepa władzaPacjentkaWlatca MóchLord Chir Ostatnio komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Andrew
Gość
Andrew

To wina systemu ochrony zdrowia w naszym kraju, niech władza robi tak dalej i udaje, że nie widzi problemu. Na szczęście nasz cieszyński szpital dobrze sobie radzi i jest jednym z najlepszych w regionie. A tak swoją drogą… nawet nie wiecie jaki oddział psychiatryczny dla dzieci jest potrzebny. W tym kraju ten temat jest bagatelizowany i nikt nie chce go zauważyć, a trzeba mówić o nim głośno. Brawo dla szpitala, że chce taki oddział stworzyć.

Ślepa władza
Gość
Ślepa władza

Prawda taka, że wszystkie rządy po kolei zaniedbując służbę zdrowia skazują społeczeństwo na egzystencję.
Nie dotyczy tylko bogatych , bo oni i tak wybierają prywatnych .
Ciekawe czemu od dawna w podobnych Czechach może być dobrze !

Pacjentka
Gość
Pacjentka

Odezwali się pseudospecjaliści od służby zdrowia. Nie życzę nikomu braku SOR-u w szpitalu jeżeli trzeba ratować ŻYCIE (SOR=posiadanie lądowiska, takie są wymogi).

Lord Chir
Gość
Lord Chir

Kiedy wreszcie ministerstwo zrozumie, że zabija sluzbe zdrowia. Lekarzy brakuje, a ci co sa zarabiala z dyzurami po 30-40 tys i przebieraja w ofertach. Zawsze wybieraja ten szpital, ktory zaplaci wiecej. Taka prawda. Spzital musialby zaplacic pewnie takiemu chirurgowi z 50 tys, wtedy by sie moze zdecydowal. Ale skad szpital ma miec takie pieniadze.
A szpitale powiatowe sa bez funduszy, bo dostaja z NFZ mniej niz wydaja. Dobrze maja sie tylko te dotowane przez rzad lub marszalka.

Deka
Gość
Deka

Cieszyński szpital zszedł na psy. Proponuję zmienić dyrekcję bo to co wyprawiają woła o pomstę do nieba. Pieniądze wydają bezmyślnie niszcząc to co dobre. Jak można doprowadzić do zamknięcia oddziału chirurgii dziecięcej. Skandal za to mamy lotnisko dla helikoptera Brawo.

Beka
Gość
Beka

Deka – na psy zeszła cała ochrona zdrowia w Polsce. Zauważyłeś? Jakby było cie stać na odrobine obiektywizmu wiedzialbys, ze na tle innych szpitali Cieszyn to jakis ewenement, bo jest tu najlepszy SOR i kilka innych wiodacych oddzialow w regionie. A na marginesie – nie ma tygodnia zeby jakis szpital nie zawieszal lub nie zamykal jakiegos oddzialu z powodu braku lekarzy. Jakby byli lekarze – nie byloby problemu.
A nie ma ani lekarzy, ani pieniedzy. A lotnisko – zgodnie z obowiazujacymi przepisami szpital byl zobowiazany zeby je wybudowac, ale tego pewnie tez nie wiesz, wiec.. sie wypowiadasz.

@d@m
Gość
@d@m

Oddział psychiatryczny będzie bardzo potrzebny. Przyjdę z dzieckiem, które ma złamaną rączkę a tu dowiaduję się,że mam jechać do Rybnika. Zostawiam dziecko na psychiatrycznym oddziale w Cieszynie a sam jadę do Rybnika też na taki oddział. A na poważnie- taki jest skutek działań “spadochroniarzy”. Nie czują potrzeb użytkowników z rejonu.

Marco Polo
Gość
Marco Polo

Pediatryczny! Psychiatryczny? Pediatryczny!

Ebenezer
Gość
Ebenezer

Brawo! Panie Płygawko teraz mamy jechać 30 km do Bielska albo do Rybnika lub 80 km do Katowic?!?!? Zamiast tego jest helikoptery będą mieć lądowisko.. Jestem ciekaw czy otworzycie psychiatrię dla dzieci przecież w Polsce jest tylko kilkudziesięciu specjalistów psychiatrów…

Sykstus Fidelis
Gość
Sykstus Fidelis

Czyli Ebenezerze rozumiesz, że jest mało specjalistów psychiatrów ale nie możesz pojąć, że równie mało jest chirurgów dziecięcych? Przecież jak byk jest napisane, że nie zgłosił się nikt do pracy. Być może problemem są pieniądze, które może zaproponować szpital powiatowy, nie mający takiego przebicia jak szpitale marszałkowskie, które pomimo ciągnącego się coraz większego długu są stale dopompowywane środkami.

Wlatca Móch
Gość
Wlatca Móch

Ebenezer – ty lepiej sam sie zglos do psychiatry 🙂 Jak skrzykniesz kilku lekarzy to sam ci otworze oddzial. Tylko poszukaj takich, na ktorych stac szpital. Z gory dzieki.