Wydarzenia Cieszyn

Cieszyn: Przemysław Major przeprasza. Projekt podziękowań dla straży granicznej wycofany

Dziś, Rada Miejska w Cieszynie miała podjąć decyzję dotyczącą projektu uchwały w sprawie wyrażenia podziękowań i pełnego poparcia oraz zaufania do podejmowanych działań Straży Granicznej w obronie granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Białorusią. Ostatecznie postanowiono dokument zdjąć ten punkt z porządku obrad. Dlaczego?

Uchwała miała wyrażać poparcie Rady Miejskiej Cieszyna dla polskich służb mundurowych, działających na granicy z Białorusią, celem których jest zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom polskim, w tym członkom społeczności lokalnej gminy Cieszyn. Projekt przygotował klub Prawo i Sprawiedliwość. Dokument jest pokłosiem wpisu w mediach społecznościowych zastępcy burmistrza Cieszyna, Przemysława Majora.

– “Rada Miejska w Cieszynie postanawia: § 1. Wyrazić podziękowania i pełnego poparcia oraz zaufania do podejmowanych działań Straży Granicznej w obronie granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Białorusią. § 2. Odciąć się od wpisu na portalu społecznościowym facebook na profilu Pana Przemysława Majora, II Z-cy Burmistrza Miasta Cieszyna z dnia 1.10.2021 r., gdzie Straż Graniczna została brutalnie obrażona” – czytamy w projekcie uchwały.

Przemysław Major wystąpił podczas dzisiejszych obrad jako mieszkaniec Chybia i przeprosił jak zaznaczył wielokrotnie za swój prywatny wpis. – Nie będę ukrywał, że mam świadomość tego, że jestem osobą, która doprowadziła do sytuacji, że w porządku obrad znalazł się ten projekt uchwały – zaczął Przemysław Major i po czym dodał. – W związku z moją prywatną wypowiedzią na moim prywatnym profilu portalu społecznościowego pragnę zabrać głos i złożyć stosowne wyjaśnienia. Na początek chciałbym podkreślić, że zamieszczony post był moją prywatną wypowiedzią i w żaden sposób nie był związany z pełnionymi przeze mnie obowiązkami zawodowymi. Mam świadomość tego, że są osoby, na tej sali, ale także wśród mieszkańców, którzy jednoznacznie traktują tą prywatną wypowiedź z pełnionymi obowiązkami. Niemniej mając na uwadze dyskusję jaką wywołałem, pragnę poinformować, że odpowiedziałem na pismo przedstawicieli związków zawodowych straży granicznej wyrażając moje osobiste przeprosiny. Nie było moim zamierzeniem ani intencją podważenie ich dobrego imienia i negację wykonywanych obowiązków. Mam świadomość tego, że prywatna wypowiedź była spowodowana emocjami w stosunku do sytuacji jaka miała miejsce na początku października, sytuacji na granicy polsko-białoruskiej oraz na terenie Polski w jednym z ośrodków straży granicznej. W demokratycznym państwie prawa, w którym wierzę, że w dalszym ciągu funkcjonujemy i żyjemy, każdy ma prawo do wyrażania własnych opinii i krytyki jeśli nie wykracza to poza powszechne i ogólnie przyjęte i powszechnie stosowane sformułowania. Przyjmuje, że moja prywatna wypowiedź mogła urazić funkcjonariuszy straży granicznej oraz inne osoby. Niemniej nie taka, była moja intencja. Jeśli ktokolwiek tak odebrał tę wypowiedź, to najmocniej jeszcze raz przepraszam – dodał. Przemysław Major podkreślił, że żyjemy w czasie pełnym wyzwań, sporów, emocji, nieprzewidywalności, a otaczająca rzeczywistość dla osób zaangażowanych w sprawy publiczne, społeczne i wrażliwych na drugiego człowieka jest ciężka. – Z perspektywy czasu przyjmuje, że nie był to fortunny wpis i popełniłem w tym zakresie błąd. Mając powyższe na uwadze, jeszcze raz chcę wyrazić i powtórzyć słowa przeprosin wobec funkcjonariuszy straży granicznej i wszystkich innych osób, które odebrały ten wpis w taki, a nie inny sposób – poczuły się urażone – dodał.

Projekt uchwały dotyczący wyrażenia podziękowań dla straży granicznej został głosami radnych ponownie skierowany do komisji w celu wypracowania wspólnego stanowiska Rady Miejskiej w Cieszynie. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 13 radnych. Przeciw było 8 radnych.

– Trwający od wielu miesięcy kryzys migracyjny na polsko – białoruskiej granicy jest problemem bezprecedensowym, bardzo złożonym, zarazem wieloaspektowym. Dotyczy on, między innymi, takich sfer jak: polityka zagraniczna Państwa Polskiego, współdziałanie państw w ramach Unii Europejskiej, obronność państwa i działania w tym zakresie służb mundurowych, respektowanie prawa międzynarodowego, a także niespotykanego dotąd w rejonie granic Polski kryzysu humanitarnego. Przyjmując, że zakres przedmiotowy uchwały będzie mieścić się w zakresie zadań własnych gminy, zarazem dotyczyć będzie zaspokajania zbiorowych potrzeb naszej wspólnoty samorządowej, proponuję, aby treść uchwały odnosiła się do całokształtu sytuacji. Z pewnością uchwała nie powinna dotyczyć prywatnej działalności jednego z pracowników podległego mi urzędu, niezwiązanej z działalnością urzędu i zakresem zadań realizowanych przez tego pracownika, niezależnie od pełnionej przez niego funkcji – czytamy w stanowisku burmistrz miasta, Gabrieli Staszkiewicz.

– Projekt uchwały złożony przez Klub Radnych PiS zgodnie z opinią Radcy prawnego budzi wątpliwości prawne, niemniej w tym przypadku uważamy inicjatywę uchwałodawczą Klub Radnych PiS za zasadną. Uważamy, że niektóre jej zapisy mają charakter polityczny, a w tak istotnej dla kraju sprawnie, nie powinniśmy dzielić się politycznie, tylko wspólnie wypracować stanowisko – czytamy we wniosku Komisji Finansów, Rozwoju i Spraw Komunalnych Rady Miejskiej w Cieszynie.

 

google_news
18 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Cieszyniok
Cieszyniok
2 lat temu

Robią z mieszkańców idiotów. Arogancja władzy Cieszyna nie zna granic. Wmawiają mieszkańcom, że wypowiadał się jako osoba prywatna. Od teraz będzie trzeba pytać urzędnika czy to jest prywatna czy służbowa wypowiedź.

Tv białoruś
Tv białoruś
2 lat temu

Dno , wstyd na całą Polskę

Dno
Dno
2 lat temu

Imbecyl lewicowy się tłumaczy że on tylko prywatnie jest imbecylem…jak zasiada na fotelu decyzyjnym już nie jest imbecylem-fotel dodaje mu rozumu.DNO

Cyd
Cyd
2 lat temu
Reply to  Dno

Trafiłeś w punkt. Brawo!!!

wkurzony wieśniak
wkurzony wieśniak
2 lat temu

Jeżeli chcesz piastować jakieś publiczne stanowisko to nie ma prywatnych wypowiedzi. Człowiek który ma choćby odrobinę honoru dawno podałby się do dymisji, ale ludzie z tej opcji nie mają o tym pojęcia.

PJ
PJ
2 lat temu

Aż gańba że znom tego ciula i piwo my razym pili w Bieruniu ale kiedyś tak nie dupioł flekow, ale kontakt z PSL ’embi po muzgu.

Francek
Francek
2 lat temu
Reply to  PJ

A jo tyż znom długo tego synka i nic się nie zmienił. Mo zasady i kręgosłup. Temu dobrze pedzioł. Tobie się synek chyba mózg zlasowoł.

Imię
Imię
2 lat temu

Jak ktoś prywatnie bredzi, to służbowo również bredzi bo to ta sama osoba.

Hermenegild
Hermenegild
2 lat temu

Przemysław Major ma jednym słowem jaja. Napisał to co wielu myśli oglądając zdjęcia z granicy. Heremnegilda, żadne gaszenie burzy. Wyjaśnił, że to jego prywatna wypowiedź i łączenie jej z burmistrzowaniem jest głupotą. Facet jest jedną z bardziej wyrazistych osób w naszym rejonie.

Last edited 2 lat temu by Hermenegild
Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Hermenegild

Jeśli łączenie jest głupotą to dlaczego łączysz swój nick z nickiem Hermenegildy? Aby Hermenegilda była bardziej wyrazista? – nie ma takiej potrzeby.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Uwaga, tylko ja jestem Hermenegilda oryginał! Reszta to podszywacze i ignoranci.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Jest wiele pięknych imion do obrania w nicku, podszywacz. Takie trudne pojąć?

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Wyłożę Ci podszywacz łopatą, ostatnia szansa na zrozumienie. Podpisałeś się we wcześniejszym komentarzu nickiem Hermenegilda i ściągnąłeś na siebie gromy. Ale nie był to mój komentarz, nie identyfikuję się z nim i mi wstyd, że ktoś wypowiada się pod wymyślonym przeze mnie i założonym ok. 3 lata temu nickiem. Pisz sobie co chcesz ale pod własnym szyldem. Inaczej szkodzisz mi z premedytacją, to widzę ja bardzo wyraźnie od dawna. Nie będę nazywał jakimi słowami określa się takich ludzi.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Pozdrawiam wszystkie Hermenegildy świata!

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Szczęśliwego Nowego Roku z nowym nickiem, póki co – podszywacz.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Mój nick moja sprawa!

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

i moja jak wchodzisz na mój, czy to takie trudne do zrozumienia?, czy ja mówię po chińsku?

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

W Cieszynie nie mają co robić aby zajmować się takimi bzdetami na sesji na koniec roku? Pan Przemysław Major zaistniał jako gwiazda sesji bijąc pianę, najpierw wywołał burzę a później nieudolnie “gasił”.