Kultura i rozrywka

Cieszyn: Wernisaż prac “Upamiętnieni. Płaskorzeźbione popiersia Jana Hermy”

fot. mat. pras.
Muzeum Śląska Cieszyńskiego

Muzeum Śląska Cieszyńskiego zaprasza na otwarcie wystawy “Upamiętnieni. Płaskorzeźbione popiersia Jana Hermy”.

Uroczysty wernisaż odbędzie się 8 grudnia o godzinie 17.00 w sali wystaw czasowych w Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

To pierwsza wystawa w Muzeum Śląska Cieszyńskiego, która jest ekspozycją nieżyjącego już artysty, prof. Jana Hermy. Zasługuje on na upamiętnienie. Znaczenie jego osoby i dzieł, nie tylko w odniesieniu regionalnym, ale także w odniesieniu do całokształtu twórczości, nadal zostaje niedocenione.

To jedyna okazja, by w jednym miejscu móc podziwiać dzieła, które w wersji ostatecznej, (w formie odlewów) pojawiały się w różnych miejscach zmapowanych na terenie Cieszyna, ale także w bliskich okolicach miasta. Funkcjonowały anonimowo,  bez naziwska autora.

To prezentacja 37 prac artysty, wykonanych w żywicy epoksydowej i  gipsie w latach 1977-2006. Te płaskorzeźby są modelami do ufundowanych m.in. przez Oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie, Macierz Ziemi Cieszyńskiej, tablic pamiątkowych, umieszczonych na budynkach Istebnej, Skoczowa, Cieszyna, Ustronia, Wisły oraz Bielska-Białej.

W  2020 roku Muzeum Ziemi Cieszyńskiej otrzymało prace prof. Hermy, jako cenny dar,  od jego najbliższej rodziny, które pragną zaprezentować dla upamiętnienia samego artysty, ale też osób, których portrety wykonywał na przestrzeni lat.

Na portretach upamiętnione są osoby zasłużone dla lecznictwa, działaczy
narodowych i oświatowych, duchownych Kościołów ewangelickiego i katolickiego, artystów, muzyków. Płaskorzeźbom towarzyszą krótkie notki biograficzne, przybliżające życiorysu uwiecznionych osób.

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Alicja
Alicja
8 miesięcy temu

Większego nie profesjonalizmu po osobie piszącej ten teks można było się tego spodziewać,