Wydarzenia Cieszyn

Cieszyn: zdają egzamin z życia

Fot. Witold Kożdoń

Na cieszyńskim rynku trwa właśnie XXII akcja krwiodawstwa pod hasłem „Zdaj egzamin z życia”. Łącznie w wydarzeniu mają wziąć udział maturzyści z 12 szkół średnich z Cieszyna, Skoczowa, Wisły i Ustronia.

Cieszyński „egzamin z życia” to jedna z największych akcji krwiodawstwa w województwie śląskim. W piątek, 5 kwietnia, na rynku pojawiły się aż trzy ambulansy do pobierania krwi. W południe przed każdym z nich czekało kilkanaście młodych osób. Aby oddać krew trzeba było wylegitymować się dowodem tożsamości oraz wypełnić stosowną ankietę. Na koniec na młodzież czekał ciepły posiłek oraz nagrody.

– To już nasza cieszyńska tradycja, że na miesiąc przed maturą młodzi ludzie zdają egzamin z życia i z reguły robią to celująco – mówiła Katarzyna Piwocha, nauczycielka z Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Ewangelickiego z Cieszyna i jednocześnie koordynatorka akcji. – Cieszy, że maturzyści chcą brać udział w tym wydarzeniu, chcą oddać krew i chcą pokazać, że potrafią się dzielić z innymi – dodała.

W czasie trwania imprezy na rynku odbywają się pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, można też zobaczyć wyposażenie karetki grupy PCK z Bielska-Białej. Na stanowisku dietetyka można skontrolować własną masę ciała oraz uzyskać informacje na temat odpowiedniej diety. Z kolei na stanowisku Narodowego Funduszu Zdrowia można uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz wyrobić profil zaufany.

Zdjęcia Witold Kożdoń

google_news