Wydarzenia Cieszyn

Cieszyna poślizg z kopciuchami

20 mln zł potrzeba, aby wymienić piece w lokalach należących do cieszyńskiego samorządu i tym samym dostosować się do uchwały antysmogowej obowiązującej na Śląsku. Burmistrz Gabriela Staszkiewicz rozkłada ręce. Już wiadomo, że w budżecie miasta takiej kwoty na ten cel nie ma. A czas goni.

Od 1 września 2017 roku na Śląsku – a więc i na terenie powiatu cieszyńskiego – obowiązuje uchwała antysmogowa, którą podjął Sejmik Województwa Śląskiego. Zgodnie z jej zapisami, instalacje niespełniające wymagań, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 września 2017 roku powinny zostać wymienione zgodnie ze wskazanymi w uchwale antysmogowej terminami. Jeden z nich właśnie się zbliża. Do końca tego roku należy wymienić kotły starsze niż 10 lat oraz instalacje bez tabliczek znamionowych.

Osoby, które nadal będą używać „kopciuchów” czekają surowe kary. Śląski Związek Gmin i Powiatów opublikował właśnie rekomendacje dla samorządów dotyczące egzekwowania uchwały antysmogowej. I tak po 1 stycznia 2022 roku urzędnicy oraz strażnicy miejscy będą mogli m.in. złożyć wniosek do sądu o ukaranie grzywną, która może wynieść od 20 zł do 5 tys. zł, w przypadku strażników miejskich i gminnych nałożyć mandat w wysokości do 500 złotych lub nakazać natychmiastowe zaprzestanie użytkowania pieca niespełniającego wymogów. Na taryfę ulgową w postaci pouczenia czy zwrócenia uwagi mogą liczyć osoby, które: odpowiednio wcześniej zawarły umowy przyłączeniowe do sieci gazowej lub ciepłowniczej, ale nie ze swojej winy nie zostały jeszcze podłączone, wpłaciły już zadatek na zakup nowego źródła ciepła bądź kupiły nowy piec, ale czekają na jego zainstalowanie. Co istotne, po każdej przeprowadzonej kontroli, bez względu na to czy zakończy się karą finansową, czy pouczeniem, będą sporządzane protokoły. W takim dokumencie zostaną dokładnie określone działania, jakie musi podjąć osoba kontrolowana. Strażnik bądź urzędnik wyznaczy również datę następnej kontroli. Taki protokół może też być w przyszłości podstawą do wniosku o ukaranie do sądu.

Już od kilku lat samorządy włączają się w walkę o czyste powietrze. W Cieszynie w tym roku przeznaczono 500 tys. zł na dofinansowania w zakresie wymiany źródeł ogrzewania. – Już ok. 450 tys. zł trafiło w formie dotacji do mieszkańców. Można wciąż zyskać dotacji 6 tys. zł, czyli połowę kosztów do wymiany źródła ciepła. Jeśli kupimy więc piec za 12 tys. zł, to miasto dopłaci nam 6 tys. zł – mówiła podczas niedawnej konferencji prasowej burmistrz Gabriela Staszkiewicz.

Sęk w tym, że sam samorząd ma problem z dostosowaniem się do uchwały antysmogowej. Jak zaznaczyła Gabriela Staszkiewicz, do wymiany jest jeszcze ok. 640 pieców. Szacunkowo kosztować ma to miasto ok. 20 mln zł. A takich pieniędzy w budżecie na ten cel nie ma… – Mamy w zasobie około 1600 mieszkań komunalnych – zaznacza burmistrz Cieszyna. – Sukcesywnie podpinamy lokale należące do miasta do Energetyki Cieszyńskiej. Nie można zrobić wszystkiego od razu, dlatego stworzyliśmy program na najbliższe lata – dodaje. Miasto zamierza także postarać się o pieniądze zewnętrzne na ten cel. Nie wiadomo jednak, jak długo potrwa wymiana w mieście kotłów i dostosowanie się do wymogów uchwały. – Oczywiście jako samorząd także obawiamy się mandatu – przyznaje Gabriela Staszkiewicz.
Tymczasem już od 2 listopada na zlecenie Straży Miejskiej w Cieszynie nad miastem lata dron kontrolujący jakość powietrza. Dzięki temu łatwiej będzie sprawdzić, co mieszkańcy wrzucają do pieca. Za palenie w piecu odpadami albo złej jakości opałem grozi mandat do 500 zł, a nawet skierowanie sprawy do sądu.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
17 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tetryk
Tetryk
2 miesięcy temu

Można pozbyć się problemu – zaproponować najemcom wykup mieszkań po obniżonej cenie w krótkim okresie np. 2 miesięcy i problem zniknie, a dodatkowo budżet miasta przestanie dotować mieszkania komunalne.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  Tetryk

W jaki sposób problem zniknie z kopceniem?, przejdzie z miasta na nowego właściciela. Chciałbyś kupić mieszkacie z perspektywą ścigania za chwilę mandatami bo inwestycja w ogrzewanie niezrobiona a poza tym wyższy koszt opalania?

Tetryk
Tetryk
2 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Uwłaszczenie rozwiąże problem z co najmniej połową mieszkań komunalnych. Skoro ratusz jest organizacyjnie niezdolny do takiej zmiany trzeba dać szansę mieszkańcom. Tak jakoś dziwnie się porobiło, że osoby bezpośrednio zainteresowane w jakimś temacie działają o wiele sprawniej.
Dodatkowe korzyści: ci z lokatorów, którzy nie płacą i tak zaniżonych czynszów, bo wiedzą, że podczas pandemii eksmisja im nie grozi mieli, by wreszcie powód, by zacząć płacić czynsz. Budżet miasta mógłby odchudzić swoje służby komunalne.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  Tetryk

Teoretycznie pasuje ale jeszcze trzeba wprowadzić w praktykę i najwidoczniej nie jest to łatwe. Spytaj w magistracie dlaczego.

Tetryk
Tetryk
2 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Po co pytać w magistracie, ty mi powiedz chyba, że nie masz bladego pojęcia.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  Tetryk

Nie da się powiedzieć teoretykowi, który rzuca termin 2 miesięcy do przeprowadzenia wykupu mieszkań. Pojęcie mam innej barwy.

edward pilich
edward pilich
2 miesięcy temu

Wyłączyć im ogrzewanie w biurach może wtedy zaczną myśleć

wkurzony wieśniak
wkurzony wieśniak
2 miesięcy temu

Cieszyn ma ogromnego pecha do burmistrzów, co jeden to gorszy. To jest jakiś kabaret , miasto przez tyle lat nie wymieniło pieców, a kupuje drona żeby karać innych!!

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu

Nowoczesność w domu i zagrodzie.

Piotr
Piotr
2 miesięcy temu

Jak niestac ludzi na węgiel lub ekogroszek tyb bardziej na grzywnę kocham Polską politykę robią tyłka dobrze dla siebie

Jerzy
Jerzy
2 miesięcy temu

Wszystko pięknie tylko nikt nie mówi o ile wzrośnie wtedy czynsz banda złodzieji.Niech sobie nakładają jakieś kary i co ino tyle że jak nikt tego nie będzie płacił ani kar ani też wysokiego czynszu to jest takie stare powiedzenie że pazerny traci wszystko do tego dojdą masowe zamarznięcia

Enek
Enek
2 miesięcy temu
Reply to  Jerzy

Można się nie zgodzić wymienić piec

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu

Opłaca się miastu zapłacić karę 500 zł przy braku 20 mln zł. I niech wycofa drona jeśli samo nie potrafi wycofać kopciuchy.

Orest
Orest
2 miesięcy temu

Czy będąc najemcą lokalu komunalnego dostanę mandat za to że ADM nie wymienił mi pieca? Jeżeli tak to kto mi zwróci pieniądze za ewentualne leczenie związane z wychłodzeniem mieszkania? A co zrobią ludzie, którzy mają dzieci a nie mogą napalić w piecu??

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  Orest

Czytaj ustawę, a będzie ci wszystko wiadomo.
Kary są nakładane na właściciela- dlatego tutaj urząd miasta trzęsie portami, bo nie będzie pieniędzy na wysokie premie, bony i dodatki (przepadną na kary i mandaty).
Śmieszne jest to że karany zostanie urząd, a nie urzędnicy na stosownych stanowiskach.
Ustawa weszła lata temu, a znacznie wcześniej było wiadomo że coś takiego będzie wprowadzone- mieli bardzo dużo czasu na zainteresowanie się tematem.
Skoro wielki urząd, z super urzędnikami nie poradził sobie z tym zadaniem, to jak mają sobie poradzić Kowalscy ?

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Dobrze, podszywacz, swoją znajomość zagadnie przedstaw pod własnym nickiem np.”znawca tematu”, ja nie chcę być aż taka mądra.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

zagadnienia