Wydarzenia Cieszyn

Cieszyńskie: Coraz więcej ofert pracy i mniej bezrobotnych

Fot. Poglądowe/Pixabay

Czerwcowy raport z Powiatowego Urzędu Pracy w Cieszynie przynosi nieco optymizmu. Pracodawcy zgłosili w regionie 686 ofert pracy oraz oferowali 31 miejsca aktywizacji zawodowej. Dla porównania, w maju ofert pracy było 448. Osób bezrobotnych ubyło w stosunku do poprzedniego raportu. Niestety, do urzędu zgłoszono zawiadomienie o zwolnieniu grupowym.

Na koniec maja stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 6,1 proc. W województwie śląskim była niższa niż w kraju – 4,9 proc., a w powiecie cieszyńskim stanowiła 5,7 proc. Na koniec czerwca w regionie było 3861 osób bezrobotnych. To o 110 mniej niż w maju. W czerwcu w Powiatowym Urzędzie Pracy w Cieszynie zarejestrowało się 276 osób, czyli o 33 mniej niż przed miesiącem. Z ewidencji osób bezrobotnych skreślono 386 mieszkańców (o 22 więcej niż przed miesiącem), w tym 269 podjęło zatrudnienie. Aktywnymi formami przeciwdziałania bezrobociu było objętych 216 osób bezrobotnych. I tak 158 osób odbywało staż, 20 osób uczestniczyło w szkoleniach, 28 osób pracowało w ramach prac interwencyjnych, 2 osoby wykonywały prace społecznie użyteczne, a 8 osób wykonywało roboty publiczne. Do zasiłku dla bezrobotnych uprawnionych w czerwcu było 561 osób, w tym 356 kobiet. Do Powiatowego Urzędu Pracy w Cieszynie wpłynęło jedno zawiadomienie o zamiarze dokonania zwolnień grupowych złożone przez Pocztę Polską. Pracę ma stracić 361 pracowników na Śląsku, w tym 3 osoby z powiatu cieszyńskiego.

Nie brakuje jednak ofert pracy. W sumie pracodawcy zgłosili 717 wolnych miejsc pracy. Poszukiwano pracowników produkcyjnych, pracowników linii automotive, monterów pojazdów i urządzeń transportowych. Najwięcej ofert, bo aż 453 dotyczyło przemysłu. W turystyce i gastronomi zgłoszono 70 ofert, w usługach 52, w handlu 32, w budownictwie 31, a w transporcie 6. Wielu mieszkańców postanowiło także spróbować sił we własnym biznesie. W miesiącu sprawozdawczym urząd pracy otrzymał 95 wniosków o przyznanie środków na rozpoczęcie przez osobę bezrobotną działalności gospodarczej. Pozytywnie rozpatrzono ich 86. Zawarto 41 umów, na podstawie których wypłacono dotacje.

W czerwcu do Powiatowego Urzędu Pracy w Cieszynie wpłynęło 241 wniosków o rejestrację oświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca oraz wydano 526 informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych (obowiązkowy załącznik do wniosku o wydanie długoterminowego zezwolenia na zatrudnienie cudzoziemca). Wydano dwa zezwolenia na zatrudnienie cudzoziemców w ramach pracy sezonowej.

google_news
kB65
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Konstantynopolitańczykówna
Konstantynopolitańczykówna
3 miesięcy temu

Przecież było cały czas dobrze z bezrobociem i miałoby być jeszcze lepiej?