Wydarzenia Cieszyn

Cieszyńskie: Damian Legierski szefuje wojewódzkim strażakom

Fot. KPPS w Cieszynie

W siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach odbyła się uroczystość przywitania zastępców śląskiego komendanta wojewódzkiego PSP. Wśród nich był Damian Legierski, mieszkaniec Istebnej, który jeszcze niedawno szefował cieszyńskim strażakom.

Wczorajsza uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku śląskiemu komendantowi wojewódzkiemu PSP st. bryg. Wojciechowi Kruczkowi przez dowódcę uroczystości st. kpt. Stanisława Gebauera, wprowadzeniem sztandaru Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach oraz odegraniem hymnu państwowego. W dalszej części odczytano decyzje komendanta głównego PSP o powołaniu st. bryg. Romana Klechy na stanowisko zastępcy śląskiego komendanta wojewódzkiego PSP i powierzeniu obowiązków st. bryg. Damianowi Legierskiemu na stanowisku zastępcy śląskiego komendanta wojewódzkiego PSP.

W uroczystości uczestniczył także komendant powiatowy PSP w Cieszynie mł. bryg. Michał Pokrzywa, który osobiście złożył gratulacje, swojemu poprzednikowi na tym stanowisku Damianowi Legierskiemu. – Ta chwila jest dla cieszyńskich strażaków źródłem dumy i motywacją do dalszej, owocnej służby na rzecz bezpieczeństwa społeczeństwu – podkreślili cieszyńscy strażacy.

Co warto podkreślić, Damian Legierski urodził się 8 kwietnia 1975 roku w Istebnej. Służbę w ochronie przeciwpożarowej rozpoczął w 1994 roku jako student, podchorąży w SGSP. Podczas nauki pełnił nieetatową funkcję szefa kompanii. Po ukończeniu szkoły podjął służbę stałą w Komendzie Rejonowej PSP w Cieszynie, rozpoczynając od stanowiska starszego inspektora, poprzez kierownika sekcji operacyjno-szkoleniowej i dowódcę JRG w Ustroniu. W latach 2017-2023 zajmował stanowisko komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie. 27 lutego 2024 roku komendant główny PSP, na wniosek śląskiego komendanta wojewódzkiego PSP, powierzył mu pełnienie obowiązków zastępcy śląskiego komendanta wojewódzkiego PSP.

Damian Legierski jest absolwentem Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, a także Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Katowicach zakresie studiów podyplomowych na kierunku zarządzanie zasobami ludzkimi oraz Szkoły Liderów im. Zbigniewa Pełczyńskiego w Warszawie. Od 1998 czynnie działa w Związku OSP RP. Jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej Koniaków Centrum i Cieszyn – Mnisztwo. W latach 2006-2016 pełnił funkcję komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej w Istebnej, a następnie komendanta miejskiego ochrony przeciwpożarowej w Ustroniu. W latach 2011-2016 był prezesem OSP Cieszyn Bobrek. Przez dwie kadencje pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Cieszynie. Jednocześnie w latach 2011-2016 był członkiem prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP województwa śląskiego. Przez 16 lat był również dowódcą kompanii gaśniczej OSP powiatu cieszyńskiego.

St bryg. Damian Legierski w trakcie dotychczasowej służby odznaczony został między innymi: Srebrnym Medalem za Długoletnią służbę (2019), Złotą Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” (2021), Odznaką Świętego Floriana za „Zasługi dla Społeczności Lokalnej” (2022), Złotym Znakiem Związku, Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa (2012) oraz Złotym Medalem za Zasługi dla Ligi Obrony Kraju (2014). Odznaczony został również Srebrną Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego (2016).

 

google_news
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek z BB
Marek z BB
1 miesiąc temu

Gratulacje Cieszyn to jest to nie jak Bielsko marne karierowicza związkowi.

cieszynskiobserwator
cieszynskiobserwator
1 miesiąc temu

kolejny odgrzewany kotlet 😛

Kałownia
Kałownia
1 miesiąc temu

3 droga – czyli nagroda dla emerytów za kandydowanie na Wiejską

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  Kałownia

Co ma wspólnego z awansem Damiana Legierskiego, który ma dopiero 48 lat?