Wydarzenia Cieszyn

Cieszyńskie głośno zagra z Owsiakiem

Fot. Z archiwum redakcji B24

12 stycznia w całym regionie będzie głośno. Na ulice wszystkich miejscowości powiatu cieszyńskiego wyjdą wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, by zbierać fundusze na zapewnienie najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. Nie braknie również wielu imprez towarzyszących, którymi organizatorzy 28. finału WOŚP chcą odwdzięczyć się darczyńcom. Czy padnie rekord zbiórki? Liczymy na to, że tak!

Jakie orkiestrowe wydarzenia będą miały miejsce w Cieszynie? Od 10.00 będzie można przyjść na rynek, gdzie czekać będzie wiele atrakcji, m.in. miasteczka OSP i PCK wraz z krwiobusem, stoiska Grupy Rekonstrukcyjnej „Olza” i Military Stars czy Fundacji dla Zwierząt i Środowiska „Lepszy Świat”. Odbędzie się kiermasz ciast i różnorodności, a do kupienia będą ciepłe przysmaki – grochówka, bigos czy kiełbasa. O 12.00 swój koncert dadzą podopieczni „Akademii Dźwięku”, a o 14.00 będzie można obejrzeć pokaz Szkoły Tańca „Passo”. O 15.00 rusza lubiane przez widzów morsowanie, a wieczorem rozgrzewające koncerty zespołu „Strange” – 17.30, oraz TON – 19.00. Na 20.00 zaplanowano „Światełko do nieba”. Od rana do wieczora ze sceny prowadzone będą także licytacje orkiestrowych gadżetów i innych fantów. Warto zajrzeć na Zamek Cieszyn, gdzie od 10.00 startuje gra miejska „Tajemnicze Wzgórze”, a przy okazji będzie można podejrzeć działania grupy Piwowarów Domowych Tustela. W Domu Narodowym od 11.00 do 17.00 czynna będzie Strefa Dziecka, od 12.00 do 17.00 będzie można zrobić sobie zdjęcie w fotobudce, a o 17.30 zaczną się projekcje diafilmów.

Nad Olzą nie braknie również sportowych atrakcji. Na hali UŚ o 9.00 rusza Turniej Siatkówki. – To już czwarty nasz finał z WOŚP. W poprzednich latach odwiedzili nas znani i lubiani zawodnicy – Krzysztof Ignaczak, Robert Szczerbaniuk, Piotr Gacek, Andrzej Stelmach, Nikodem Wolański i Jakub Popiwczak. W tym roku nasze zaproszenie przyjęły i rozegrają mecz sparingowy drużyny Jastrzębskiego Węgla i Black Volley Beskydy Frydek Mistek. Poza emocjami sportowymi i siatkówką na najwyższym poziomie na kibiców czekają występy jak zawsze wspaniałych „Cieszyńskich Gwiazdeczek” oraz wiele atrakcyjnych skarbów do wylicytowania – zdradza Dariusz Massalski, prezes zarządu Fundacji „Talent” Cieszyn. Z kolei na sali gimnastycznej przy II LO im. M. Kopernika od 16.00 można powalczyć w turnieju tenisa. Dodatkowymi wydarzeniami, które odbędą się na rozgrzewkę – 11 stycznia – są Parkrun Cieszyn o 9.00 oraz koncerty w Browarze Zamkowym od 18.00.

W Skoczowie 12 stycznia upłynie pod znakiem ryku silników samochodowych, a „Moto WOŚP” – jedna z największych imprez motoryzacyjnych w regionie – z pewnością przyciągnie wielu fanów mocnych wrażeń. O 12.00 samochody strażackie i sportowe przejadą spod strażnicy OSP głównymi ulicami trytonowego grodu – Mickiewicza, Morcinka, Górny Bór, Targową, Ustrońską, Rynkiem, Bielską i Górecką – na targowisko za Wisłą. Tam odbywać się będą licytacje przejazdów samochodami rajdowymi na zamkniętym odcinku, a także prezentacja wozów strażackich, rajdowych, terenowych i zabytkowych. Kto zgłodnieje, będzie mógł sięgnąć po kultową grochówkę, a dzieci w tym czasie zajmą się malowaniem plakatówkami samochodu bmw. Kto poczuje niedosyt, może zajrzeć do niedalekich Ochab, gdzie Tradycyjna Zagroda Rolna – Skansen Ochaby organizuje zimową edycję „Papajów”. Będzie można przejechać się oryginalnymi maszynami domowej konstrukcji, zjeść i napić się czegoś ciepłego. Jeśli spadnie śnieg, dla dzieci zorganizowane zostaną zimowe zabawy.

Warto wybrać się także do Wisły, gdzie finał WOŚP będzie połączony z rozpoczęciem ferii zimowych. Na placu Hoffa od 14.00 do 20.00 odbędzie się wiele koncertów. Gwiazdami wieczoru będą Viki Gabor i Adamo Rudnik, a gościnnie wystąpi Daria Jaworska. Posłuchać będzie można również takich artystów jak m.in. Misiasty, Dagmara Pyzik, SeBa Promyk czy Radek Stojda, oraz zespołów regionalnych i grup śpiewaczych. Będą pokazy tańca, lekcje salsy, a także prezentacja długiego na 28 metrów szalika robionego specjalnie na 28. Finał WOŚP przez mieszkanki Wisły z klubu szydełkowego. Swoją rajdówką na plac Hoffa wjedzie Robert Augustyn, kierowca rajdowy, a przede wszystkim ewangelicki ksiądz rodem z Wisły Malinki. Na głodnych czekać będzie rozgrzewająca kapuśnica, a świętowanie zakończy pokaz fire show.

W Ustroniu na rynku koncerty ruszają o 14.00. Posłuchać będzie można zespołu „Purple Sky”, kapeli „Rajwach” i „Misiastego” z zespołem. W międzyczasie zaplanowane są licytacje oraz rozstrzygnięcie konkursu lampionowego. O coś „na ząb” zadba Karczma Góralska, która zaprasza na prawdziwy zbójnicki gulasz przygotowany przez zbójników i kucharzy z całej Polski i nie tylko na ogromnej patelni. Sportowym akcentem będzie VI Turniej Siatkówki na sali gimnastycznej przy „Dwójce”.

W największej orkiestrze świata gra także gmina Strumień. Początek imprezy z bogatym programem o 14.00 w Gminnym Centrum Integracji Wsi w Pruchnej.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
maurycy
maurycy
4 lat temu

Czy „Światełko do nieba” nie należałoby odwołać, zwłaszcza w Cieszynie, ze względu na dobre samopoczucie zwierzątek???