E-edukacja Cieszyn

Cieszyńskie: Młodzi o zdrowiu psychicznym

Fot. mat.pras.

523 uczniów z 31 szkół z Bielska-Białej oraz powiatów – bielskiego, żywieckiego i cieszyńskiego wzięło udział w 11. Regionalnej Olimpiadzie Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym.

Olimpiada Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym skierowana jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Jej organizatorami są miasto Bielsko-Biała oraz powiaty: bielski, cieszyński i żywiecki. Tematem przewodnim tegorocznej olimpiady było Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w czasie pandemii – specyfika uzależnień behawioralnych, ze szczególnym uwzględnieniem negatywnych skutków stałego przebywania w cyfrowej przestrzeni.

Finał 11. Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym odbył się 22 listopada w sali sesyjnej bielskiego Ratusza. Witając jej uczestników zastępca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak podkreślił, jak ważna jest uwaga dorosłych skierowana na dzieci, szczególnie w okresie po pandemii. Przypomniał, że w trosce o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży miasto Bielsko-Biała – Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej wspólnie z Grupą Kęty i Fundacją Biegniemy z Mają – przygotowało projekt Dbam o siebie, którego pierwszym etapem są działania informacyjno-edukacyjne z zakresu zdrowia psychicznego, skierowane do dzieci i młodzieży pod nazwą ZaJaki.pl. Z finalistami oraz laureatami olimpiady spotkali się również wicestarosta żywiecki Stanisław Kucharczyk, wicestarosta bielski Andrzej Kamiński oraz przewodniczący Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej rad powiatów: bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego.

Zmagania uczniów oceniało jury w składzie: Agnieszka Fołtyn – pracownik naukowy Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, koordynator Opieki Środowiskowej w Bielskim Centrum Psychiatrii – Olszówka, konsultant wojewódzkiego z zakresu pielęgniarstwa psychiatrycznego; Izabela Dydo-Konior p.o. dyrektora BCP Olszówka, lekarz specjalista z zakresu psychiatrii; Dominika Bąk – psycholog z Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Czechowicach-Dziedzicach; Sylwia Piela – psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żywcu, Kewina Bałazy – psycholog z Centrum Zdrowia Psychicznego w Cieszynie.

Laureatami XI edycji Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym zostali:
miejsce I – Maja Ozimek z II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Cieszynie,
miejsce II – Natalia Dygowska z II Liceum Ogólnokształcącego im. A. Asnyka w Bielsku-Białej,
miejsce III – Hanna Jaworska z II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Cieszynie.

Dodatkowo lek. med. Ireneusz Jelonek – konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży – ufundował nagrodę za zajęcie IV miejsca dla Zuzanny Kubicy z Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego Cogito w Żywcu.

W trakcie spotkania w bielskim Ratuszu dyrektor Bielskiego Centrum Psychiatrii – Olszówka Izabela Dydo–Konior wygłosiła wykład Jak rozpoznać depresję?
Patronat honorowy nad olimpiadą objęli – wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży lek. med. Ireneusz Jelonek. Patronat naukowy nad konkursem sprawowali – rektor Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej prof. ATH dr hab. inż. Jacek Nowakowski oraz dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu ATH dr hab. n. med. Rafał Bobiński.

google_news