Wydarzenia Cieszyn

Cieszyn: Co dalej z Zamkową 1? Cieszyn odstąpił od umowy

Fot. UM Cieszyn

Na Zamkowej 1 w Cieszynie ma powstać Transgraniczne Centrum Informacji Turystycznej wraz z przestrzenią ekspozycyjną przy granicznym Moście Przyjaźni na szlaku Cieszyńskiego Tramwaju. Inwestycja jednak nieco zwolniła tempo.

– Okoliczności współpracy z wykonawcą robót na Zamkowej 1 – firmą Intravi Sp. z o. o. Sp. k. – zmusiły Miasto Cieszyn do odstąpienia od umowy z tym dotychczasowym wykonawcą budowy Transgranicznego Centrum Informacji. Bezpośrednim powodem tej trudnej decyzji było przerwanie prac przez wykonawcę, pomimo wezwań do kontynuowania robót. Co warto podkreślić, miało na to wpływ także wcześniejsze za mało efektywne realizowanie robót. W najbliższych dniach Miasto Cieszyn przeprowadzi inwentaryzację wykonanych już prac, by móc przystąpić do wyboru nowego wykonawcy, tym samym zapewnić zrealizowanie projektu „Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju (…)”  – wyjaśnia Urząd Miejski w Cieszynie.

W dniu 18 października 2022 r. wykonawca – firma Intravi Sp z o.o. Sp. k. – przerwał realizację prac. Urząd wezwał więc wykonawcę do powrotu na budowę i kontynuację prac w piśmie z dnia 3 listopada 2022 r. oraz ponownie pismem z dnia 9 listopada 2022 r. (czyli po 21 dniach przerwy w realizacji robót), wyznaczając termin na powrót i kontynuację wykonania robót budowlanych do dnia 16 listopada. Jednak budowa nie ruszyła. W związku z tym odstąpiono od umowy zgodnie z zapisem  „Zamawiającemu przysługuje prawo odstąpienia od umowy jeżeli wykonawca z własnej woli i bez uzasadnionych przyczyn przerwał roboty na okres dłuższy niż 21 dni i pomimo dodatkowego wezwania nie przystąpił do robót.”

Obecnie ma być przeprowadzona inwentaryzacja wykonanych dotychczas robót budowlanych, na podstawie której zostanie określony zakres robót do dokończenia. – Inwentaryzacja będzie stanowić punkt wyjścia do podjęcia działań zmierzających do niezwłocznego wyboru nowego wykonawcy robót zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Działania, które Miasto Cieszyn już podjęło, mają na celu dokończenie tego zadania w terminie przewidzianym na zakończenie projektu pn.: „Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju – Rozwój Transgranicznej Turystyki”. Oferty od potencjalnych wykonawców pokażą także, czy koszty dokończenia realizacji tego zadania zamkną się w przyjętym na ten cel budżecie – informuje Urząd Miejski w Cieszynie.

google_news
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Urzednik
Urzednik
1 rok temu

Wszyscy zapominają dodać że do naszego urzędu pismo o odstąpieniu od umowy przez wykonawcę wpłynęło 2 tygodnie wcześniej.

dzisiejszy urząd
dzisiejszy urząd
1 rok temu
Reply to  Urzednik

I co z tego? nie ma w umowie zabezpieczeń, odpowiada się wezwaniem (pismem) na pismo bo w pierwszym rzędzie trzeba mieć podkładkę?

Dzony
Dzony
1 rok temu

To już chyba znak firmowy urzędu miasta przeciągające się prace budowlane to norma nie przypadek. Dokończenie prac na ulicy Głębokiej był chyba drogowskazem tej nieudolności .

Kto wie?
Kto wie?
1 rok temu

Może dawna siedziba Krytyki Politycznej obarczona jest jakąś klątwą? Podejrzewam, że egzorcysta załatwiłby temat w try miga i budowa ruszyłaby z kopyta!

bardzo źle
bardzo źle
1 rok temu

Nie rozumiem, pismami i wyznaczaniem terminu (wezwaniem) załatwia się problem? UM miał prawo odstąpić od umowy bez konsekwencji kary w stosunku do wykonawcy?