Wydarzenia Cieszyn

Cieszyńskie: Szkoły z tarczą

To ranking, na którego wyniki czeka większość szkół średnich, również tych z naszego regionu. I co roku mieszkańcy naszego powiatu mogą być dumni z funkcjonujących tu placówek. Nie inaczej jest tym razem. Które szkoły z powiatu cieszyńskiego mogą się pochwalić wysokim miejscem w Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2021?

Już po raz dwudziesty trzeci Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” przygotowała ranking, w którym prezentuje 1000 liceów i 500 techników, których uczniowie osiągnęli w poprzednim roku szkolnym najlepsze wyniki z egzaminów maturalnych czy zawodowych oraz odnieśli znaczące sukcesy w ogólnopolskich i międzynarodowych olimpiadach przedmiotowych.

Świetne miejsce zajęło Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Ewangelickiego z Cieszyna – 73. w Polsce, 7. w województwie śląskim i pierwsze w powiecie cieszyńskim. W tym roku lubiane i popularne LOTE zajęło również wysokie 73. miejsce w rankingu olimpijskim w skali kraju. Szkoła zanotowała spory skok w rankingu. W ubiegłym roku zajęła 92. miejsce, a rok wcześniej pozycję numer 100. Na 454. miejscu uplasowało się cieszyńskie Liceum im. A. Osuchowskiego, a na miejscu 467. Liceum im. M. Kopernika. Zgodnie z zasadami rankingu, do oceny liceów brano pod uwagę: sukcesy w olimpiadach (25%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%) i z przedmiotów dodatkowych (45%).

Wysokie miejsca w tym ogólnopolskim rankingu zajęły również technika stela. Tegoroczny finał to z pewnością ogromny sukces dla Szkoły Organizacji i Zarządzania z Cieszyna. Placówka zajęła pierwsze miejsce w Cieszynie, pierwsze w powiecie, czwarte w województwie śląskim i wysokie 30. miejsce w całej Polsce. Kilkanaście oczek niżej, na 44. lokacie w Polsce uplasowało się kolejne cieszyńskie technikum – z Zespołu Szkół im. W. Szybińskiego. Na 183. pozycji znalazło się zaś Technikum nr 2 z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie (29. w woj. śląskim). 202. miejsce zajęło Technikum nr 4 z Zespołu Szkół Budowlanych w Cieszynie. Zgodnie z zasadami rankingu, do oceny techników brano pod uwagę: sukcesy w olimpiadach (30%), wynik matury z przedmiotów obowiązkowych (20%) i z przedmiotów dodatkowych (30%), egzamin zawodowy (30%).

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments