Wydarzenia Żywiec

Zmarł Mieczysław Pieronek – Brat biskupa Tadeusza Pieronka

Fot. Z archiwum Szymona Wróbla

W swoim domu w Raciborsku koło Wieliczki zmarł Mieczysław Pieronek, pochodzący z Radziechów brat nieżyjącego już biskupa Tadeusza Pieronka.

Mieczysław Pieronek urodził się 3 kwietnia 1932 roku w Radziechowach. W młodości działał w harcerstwie, a w 1949 roku wstąpił do nielegalnego wówczas Związku Młodzieży Patriotycznej „Nowe Wyzwolenie”. Jako uczeń X klasy reformowanej szkoły w kwietniu 1950 roku aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Po czterech miesiącach śledztwa skazano go na pięć lat więzienia, pozbawienie praw publicznych i honorowych oraz przepadek mienia przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie. Karę więzienia odbywał w Montelupich w Krakowie, we Wronkach, w Rawiczu i w Jaworznie. Zwolniono go podczas amnestii w 1953 roku. Po ukończeniu Politechniki Krakowskiej w 1963 roku podjął pracę na tej uczelni w katedrze Statyki Budowli i Wytrzymałości Materiałów. W 1980 roku wstąpił do NSZZ „Solidarność”. W 1990 roku został sekretarzem miasta Kraków i pracował na tym stanowisku do przejścia na emeryturę w 1999 roku. W latach 1997 – 2003 był prezesem Polsko-Włoskiej Fundacji Promocji Zdrowia, która przy finansowym wsparciu włoskiego rządu podjęła budowę szpitala świętego Rafała w Krakowie. W latach 2001 – 2002 Mieczysław Pieronek był konsulem honorowym Włoch w Krakowie, a w latach 2010 – 2013 zasiadał w zarządzie Arcybractwa Miłosierdzia. W 2009 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W ostatnich latach życia archiwizował pamiątki po swoim ojcu Władysławie, który w okresie międzywojennym był sekretarzem gminy Radziechowy, a potem wójtem gminy Zabłocie. Mieczysław Pieronek nie zapominał o rodzinnych Radziechowach, gdzie między innymi wielokrotnie z bratem biskupem Tadeuszem Pieronkiem odwiedzali miejscowe przedszkole.

W naszej pamięci pozostanie jako wielki przyjaciel radziechowskiego przedszkola, człowiek otwarty, o wielkim sercu, subtelnym poczuciu humoru, miłośnik historii swojej rodzinnej miejscowości. Będzie mi brakować mądrych rozmów z panem Mieczysławem, które wielokrotnie dawały mi siłę i pozwalały spojrzeć na wiele problemów z mądrej perspektywy człowieka o ogromnym doświadczeniu i niespotykanej życzliwości – napisała na swoim profilu społecznościowym Małgorzata Kasperek, dyrektor Przedszkola im. Władysława Pieronka w Radziechowach.

Szymon Wróbel, reżyser rodem z Jeleśni, który współpracował z Mieczysław Pieronkiem przy powstaniu filmu, a następnie książki „Ojciec, czyli o Pieronku”, wspomina zmarłego jako człowieka niezwykle inteligentnego, pogodnego z bagażem trudnych wojennych i powojennych przeżyć.

Praca z nim przy projekcie „Ojciec, czyli o Pieronku” była niezwykle skrupulatna, ciekawa i inspirująca. Zawsze pod telefonem i e-mailem, służący dobrą radą do ostatnich dni – podkreśla Szymon Wróbel.

google_news