Bielsko-Biała Na sygnale

Ciężarówki na drogi nie wyjadą

Fot. Ilustracyjne

Okres świąteczny to także wzmożony ruch na drogach. Stąd też w tym okresie w całym kraju obwiązywać będzie zakaz poruszania się w ciągu dnia po szosach samochodów ciężarowych o masie powyżej 12 ton.

Chodzi – mówiąc w uroszczeniu – o popularne tiry. Zakaz wprowadzony zostanie już w Wielką Sobotę (30 marca) od godziny 18.00 i będzie obowiązywał do 22.00. Z kolei w świąteczną niedzielę i poniedziałek (31 marca i 1 kwietnia) ciężarówki nie będą mogły się poruszać po drogach od 8.00 do 22.00. Zakaz nie obwiązuje autobusów oraz niektórych innych pojazdów ciężarowych ze uwagi na rodzaj transportowanego przez nie towaru. Chodzi głównie o ciężarówki przewożące artykuły szybko się psujące, lekarstwa i środki medyczne, paliwa oraz żywe zwierzęta. Oczywiście bez przeszkód po drogach będą mogły się w tym czasie jeździć – bez względu na tonaż – również pojazdy biorące udział w akcjach ratowniczych i humanitarnych oraz te, które pomagają w usuwaniu awarii czy skutków klęsk żywiołowych.
Za złamanie zakazu – przypomina policja – kierowcy mogą zostać ukarani. Mandat wynosi w takim przypadku od 200 do 500 złotych. Natomiast  kara nakładana na przewoźnika może wynosić  nawet  2000 zł, a dla zarządzającego transportem – 1000 zł.

google_news