Bielsko-Biała Cieszyn Kultura i rozrywka

Cithara Sanctorum Silesia rozkręca się. Bogata inauguracja festiwalu w Cieszynie

Fot. Mikołaj Monita / mat. pras.

Druga edycja Festiwalu Cithara Sanctorum Silesia została zainaugurowana trzema wydarzeniami w Cieszynie.

Na początek wysłuchać można było wykładu Jolanty Sztuchlik w Książnicy Cieszyńskiej, zatytułowanego “Cithara Sanctorum w domach cieszyńskich ewangelików”. Następnie otwarto wystawę „Monumentalne oprawy śpiewnika Jerzego Trzanowskiego Cithara Sanctorum ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej”. Wykład, okraszony interesującą prezentacją, pokazał, jak ogromne znaczenie kancjonał miał dla jego właścicieli i jak niezwykłe zapiski, świadczące o ważnych wydarzeniach z ich życia, można w nim znaleźć.

Fot. Mikołaj Monita / mat. pras.

W kościele Jezusowym natomiast odbył się koncert “Hławiczkowie – kompozytorzy cieszyńscy”, podczas którego wystąpili Ewelina Bachul (organy) i Wyższobramski Chór Kameralny pod kierunkiem Piotra Sikory. Koncert monograficzny Adama i Karola Hławiczków przybliżył ich twórczość w kontekście historycznym patrona festiwalu, Jerzego Trzanowskiego, i samego miejsca, a zaprezentowana prawdopodobnie po raz pierwszy po ponad stu latach “Modlitwa za Cesarza”, opracowana przez Andrzeja Hławiczkę (ojca Adama i Karola, organisty Kościoła Jezusowego, współtwórcy XIX-wiecznego kancjonału “Harfa Syjońska”), dodała koncertowi wymiar ciągłości historycznej Śląska Cieszyńskiego.

Otwierający wydarzenia pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Cithara Sanctorum Silesia, Rafał Monita, zwrócił uwagę, że postać księdza Jerzego Trzanowskiego jest punktem wyjścia do prezentowania, odkrywania i przypominania spuścizny kulturalnej i muzycznej terenów, gdzie działał patron festiwalu.

Szczegółowy program festiwalu dostępny jest tutaj.

google_news