Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn

Cithara Sanctorum Silesia trwa. Przed nami nie tylko koncerty

Fot. z archiwum organizatorów

Na Śląsku Cieszyńskim gości nowy festiwal Cithara Sanctorum Silesia, organizowany przez Fundację Kulturalny Szlak. To nowa idea prezentacji muzyki we wnętrzach sakralnych w kontekście historycznym regionu i w odwołaniu do tradycji zbioru śpiewów nabożnych i kościelnych „Cithara Sanctorum”, którego autor, Jerzy Trzanowski, urodził się w Cieszynie. Ambitna i interesująco dobrana muzyka nawiązuje do tradycji ziemi śląskiej i jej związków z tą postacią, zwaną bardem trzech narodów – polskiego, czeskiego i słowackiego, a czasami nawet słowiańskim Lutrem.

Za nami pierwsze festiwalowe wydarzenia – koncert w kościele Świętej Trójcy w Cieszynie, podczas którego zaprezentowali się Katarzyna Wiwer – sopran, Magdalena Pilch – flet romantyczny, Marek Pilch – fortepian, a także spotkanie pod hasłem „Kim był Jerzy Trzanowski”. Jego gośćmi byli ks. Tomáš Tyrlik, biskup Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania w Czechach, ks. Marcin Brzóska, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Cieszynie oraz dr hab. Marek Pilch, profesor Akademii Muzycznej w Katowicach. W Książnicy Cieszyńskiej czynna jest ponadto wystawa ukazująca najstarsze egzemplarze z zachowanej w bibliotece kolekcji kilkudziesięciu pochodzących z XVIII i XIX wieku wydań zbioru „Cithara Sanctorum”.

Fot. z archiwum Książnicy Cieszyńskiej

A co przed nami? Kolejny koncert zaplanowano na 18 września o 18.00 w kościele Jezusowym w Cieszynie. Pieśni Trzanowskiego i improwizacje organowe zaprezentują Wyższobramski Chór Kameralny oraz Maciej Bator. Dzień później o tej samej godzinie można się wybrać do kościoła Marcina Lutra w Bielsku-Białej. Bohaterem koncertu będzie zespół Cithara Sanctorum z Poznania. Z kolei 25 września o 16.30, na powrót w Cieszynie, odbędzie się spotkanie w Domu Narodowym ze Zbigniewem Machejem, tłumaczem zbioru „Cithara Sanctorum”, a o 18.00 w kościele Jezusowym kolejny koncert – „Hymnus Ad Ortum Solis”, czyli medytacyjna improwizacja instrumentalna inspirowana dawnymi pieśniami luteran. Na zakończenie – 26 września – w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej o 16.30 będzie kolejna okazja do spotkania ze Zbigniewem Machejem, a ponadto koncert. O 18.00 w kościele Zbawiciela przy placu Lutra będzie można wysłuchać muzyki renesansowej w wykonaniu Katarzyny Wiwer – sopran i Henryka Kasperczaka – lutnia.

Fot. z archiwum organizatorów

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments