Wydarzenia Cieszyn

Co to będzie za noc!

Tej nocy Cieszyn z pewnością długo nie zaśnie! 24 maja wieczorem swoje podwoje otworzą najciekawsze obiekty nad Olzą. Będzie można zajrzeć w przeróżne miejsca i zobaczyć to, co w ciągu roku nie zawsze jest dostępne dla ludzkiego oka. Organizatorzy 12. Nocy Muzeów z pewnością dostarczą wszystkim niezapomnianych emocji!

Uroczyste otwarcie 12. Cieszyńskiej Nocy Muzeów odbędzie się o 19.00 na dziedzińcu Muzeum Śląska Cieszyńskiego i towarzyszyć będzie mu wystrzał z armaty. Tuż potem będzie można rozpocząć rejs po mieście i na przykład indywidualnie zwiedzić ekspozycję stałą Muzeum Śląska Cieszyńskiego „Na skrzyżowaniu dziejów i kultur”, a także zajrzeć do Galerii Wystaw Czasowych, gdzie czynna jest ekspozycja dotycząca Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego. W muzealnej piwnicy natomiast odbędzie się prezentacja wojskowych jednostek specjalnych i spadochronowych przygotowana przez Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych w Wiśle, jak również zaplanowano warsztaty naukowe dla dzieci w wieku 10-15 lat. O 22.15 ruszy „Noc słowiańska” w Parku Pokoju, a w jej ramach pokaz Teatru Ognia.

Na mapie Cieszyńskiej Nocy Muzeów znajduje się ponadto 20 innych punktów, które można odwiedzić. W Muzeum Protestantyzmu w kościele Jezusowym zajrzeć będzie można na poddasze, a także posłuchać największych zabytkowych organów na Śląsku Cieszyńskim. Zaprezentowane zostaną też unikalne egzemplarze starych druków i rękopisów. Muzeum 4. Pułku Strzelców Podhalańskich zaprasza na wystawy i ekspozycję plenerową pojazdów militarnych. Ciekawie będzie w Książnicy Cieszyńskiej, gdzie m.in. o 20.00 krojony będzie tort urodzinowy i wystąpi Polski Chór Mieszany „Collegium Canticorum” z Czeskiego Cieszyna. Bibliotekarze i konserwatorzy zaproszą ponadto zwiedzających do swoich pracowni, pokażą zakazane książki, a także odkrycia dokonane w placówce. Warto zajrzeć także na Zamek Cieszyn, gdzie odbędą się m.in. spacer szlakiem ziół Wzgórza Zamkowego, warsztaty zielarskie, pokazy grup rekonstrukcyjnych, projekcje archiwalnych zdjęć, występ chór Ad Dei Gloriam w rotundzie. Czynne będą też Izba Cieszyńskich Mistrzów, Archiwum Państwowe, Konwent Zakonu Bonifratrów, kościół św. Jerzego, teatr im. A. Mickiewicza, Państwowa Szkoła Muzyczna, Urząd Miejski, Dom Narodowy, Biblioteka Miejska, Hufiec Ziemi Cieszyńskiej, Cieszyńskie Podziemia, Spółdzielnia Socjalna „Ofka”, Browar Zamkowy, Cafe Muzeum i „Avion” w Czeskim Cieszynie.

W tym roku po raz drugi w historii będzie można odwiedzić redakcję “Głosu Ziemi Cieszyńskiej”, znajdującą się przy ulicy Chrobrego 21. W czasie Nocy Muzeów będzie ona czynna od 19.00 do 22.00. Red. Krzysztof Marciniuk wraz z wieloletnim byłym red. naczelnym Pawłem Czupryną opowiedzą „Jak dawniej się to robiło… bez Internetu”, czyli odsłonią kulisy tworzenia najstarszego tygodnika w regionie na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Opowiedzą nie tylko o tym, jak w tradycyjny sposób przygotowywano gazetę do druku, ale zdradzą różne smaczki codziennej pracy dziennikarskiej, kiedyś i dziś. Na odwiedzających czekać będą ponadto wystawa starego sprzętu fotograficznego i maszyn do pisania, a także archiwalne roczniki „Głosu Ziemi Cieszyńskiej” wraz z tym najcenniejszym – pierwszym wydaniem z 1955 roku. Każdy, kto wpadnie do redakcji, otrzyma pamiątkową kserokopię okładki tego numeru. Na śmiałków czeka quiz wiedzy z niespodziankami. Do zgarnięcia będą m.in. książki i redakcyjne gadżety.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments