Porady i inspiracje

Co wpływa na ostateczny koszt kredytu i jak go obniżyć?

Każdemu kredytobiorcy niewątpliwie zależy na tym, aby koszt jego kredytu był jak najniższy. Oczywiście, są też inne parametry, które mają znaczenie przy wyborze kredytodawcy (jak choćby jego wymagania w zakresie zdolności kredytowej i historii kredytowej), ale niewątpliwie koszt zobowiązania jest jedną z najbardziej istotnych kwestii.

Szczególnie biorąc pod uwagę, że różnica w koszcie najlepszego dostępnego w danej chwili kredytu a najgorszego może być znaczna, chociaż niekoniecznie widoczna na pierwszy rzut oka dla laika. W takim razie, co wpływa na ostateczny koszt kredytu? Co zrobić, żeby go obniżyć?

Od czego zależy koszt kredytu?

Na koszt kredytu wpływa wiele różnorodnych czynników. Tym, o którym słyszy się najczęściej, jest oprocentowanie. To na jego podstawie obliczane są odsetki, dlatego też im niższe oprocentowanie, tym mniej ostatecznie zapłacimy. W zależności od typu kredytu i oferty danego banku, oprocentowanie kredytu może być stałe lub zmienne.

Drugi kluczowy parametr to prowizja za udzielenie kredytu. W przeciwieństwie do oprocentowania, które jest obowiązkowym elementem kredytu, bank może zdecydować się nie pobierać prowizji. Należy jednak ostrożnie podchodzić do tego typu ofert, brak prowizji może być bowiem rekompensowany wyższym oprocentowaniem.

Należy również wziąć pod uwagę różnego rodzaju koszty dodatkowe, które mogą, ale nie muszą występować, takie jak na przykład opłata przygotowawcza. W niektórych przypadkach może być także konieczne zakupienie ubezpieczenia kredytu (na przykład ubezpieczenia niskiego wkładu w kredycie hipotecznym), co również podniesie koszt kredytu.

Na ostateczny koszt zobowiązania wpłynie także oczywiście pożyczona kwota, a także okres spłaty. Wydłużony okres spłaty oznacza wyższy koszt kredytu, z uwagi na naliczanie odsetek przez dłuższy okres, ale jednocześnie niższe raty, więc niekoniecznie jest czymś negatywnym.

Jak obniżyć ostateczny koszt kredytu?

Najlepszym sposobem na obniżenie kosztu kredytu jest wyszukanie najatrakcyjniejszej dostępnej w danej chwili oferty kredytu, a następnie przeprowadzenie negocjacji z bankiem, aby otrzymać kredyt na jeszcze korzystniejszych warunkach.

Nie jest to łatwe i wymaga specjalistycznej wiedzy, dlatego może być konieczna pomoc pośrednika kredytowego, takiego jak Spłata Kredytów. Dzięki jego wsparciu nie będziemy musieli się obawiać, że niepotrzebnie przepłacimy.

Oferty banków zmieniają się bardzo dynamicznie, ciężko jest więc jednoznacznie wskazać, w której instytucji finansowej można wziąć najtańszy kredyt. Tego typu wskazówki szybko stają się nieaktualne.

Co więcej, przy wyborze właściwego kredytu należy brać pod uwagę indywidualne okoliczności, takie jak możliwości finansowe kredytobiorcy. Dlatego też nie warto polegać na dostępnych w Internecie rankingach, a zamiast tego lepiej zaufać dobremu pośrednikowi, takiemu jak wspomniani już pośrednicy ze Spłata Kredytów. Szczególnie, jeśli mowa o kredycie na dużą kwotę lub bardziej złożonemu typowi zobowiązania finansowego, takiemu jak kredyt hipoteczny lub konsolidacyjny.

google_news