– Chcemy rozwiązań strategicznych i stabilności. Nie może być tak, że co wybory zmienia się pomysł rządzących na strategiczne obszary, takie jak służba zdrowia, czy edukacja. To wszystko ma znaczący wpływ na zarządzanie w samorządzie, który jest przecież organem prowadzącym szpitale i szkoły – mówił Andrzej Płonka, starosta bielski i prezes Związku Powiatów Polskich podczas uroczystości jubileuszowej w Warszawie.
12 września na Zamku Królewskim, czyli w miejscu, w którym 25 lat temu odbyło się uroczyste wręczenie aktów erekcyjnych przedstawicielom wszystkich powiatów, odbyło się Zgromadzenie Jubileuszowe Związku Powiatów Polskich.
Prezes ZPP zapowiedział działania zmierzające do wypracowania wspólnych strategii z wszystkimi partiami politycznymi w Sejmie oraz z rządem. Chodzi o to, by w przyszłości – po ewentualnej zmianie ekipy rządzącej – zachowany był konkretny model funkcjonowania czy to systemu ochrony zdrowia, czy edukacji, czy też każdego innego obszaru. Podał przykład m.in. oświaty. – Ośmioklasowa szkoła, następnie zmiana i tworzenie gimnazjów, a teraz znowu ośmioklasowa szkoła. Szkoły rolnicze w powiatach, a później ich zabranie i usytuowanie jako szkół resortowych. To samo ze szkołami artystycznymi. Przecież to wszystko ma ogromny wpływ na sposób zarządzania powiatami, na ilość środków jakie potrzebujemy i jak nimi musimy gospodarować – mówił starosta bielski, którego tego dnia uhonorowano tytułem „Starosty 25-lecia”
Związek Powiatów Polskich chce wykorzystać najbliższe wybory parlamentarne, a więc czas, gdy wszystkie partie polityczne deklarują otwartość na pomysły z zewnątrz i współpracę. – Nie chcemy rozmowy dla rozmowy, ale poważnego traktowania i wspólnego uzgadniania kierunków działań. ZPP, dbając o racjonalne rozwiązania prawne jest godnym partnerem do dyskusji. Jesteśmy najbliższej naszych mieszkańców, dbamy o wspólnoty lokalne, jakimi są powiaty – mówił Andrzej Płonka w imieniu ponad trzystu starostów i prezydentów miast na prawach powiatu, którzy tworzą związek.
– Nie świętujemy powstania, a usamorządowienie wspólnot powiatowych. Powiat to nie jest szyld, to są wspólnoty z ośmiowiekową tradycją – przypomniał Rudolf Borusiewicz, samorządowiec, dyrektor biura ZPP. Podczas uroczystości przypomniano, że urząd starosty w naszym kraju powołał król Władysław Łokietek.
– Większość spraw najłatwiej rozwiązywać na poziomie lokalnym. Władze samorządowe razem z rządem, to władze publiczne. Wszystkie w jednakowym stopniu odpowiadają za naszą przyszłość – mówił Jerzy Buzek, który ćwierć wieku temu wręczał akty erekcyjne powiatów.
Prof. Irena Lipowicz, przewodnicząca Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu III kadencji mówiła, że teraz najważniejszy jest rozwój samorządu. – Zawsze mówiliśmy, że samorząd powiatowy powinien mieć więcej zadań i przede wszystkim – więcej finansów. Trzeba podkreślić, że powiaty zdały egzamin przy niewystarczającym finansowaniu – oceniła. Przypomniała słowa Jana Pawła II, że centralizacja, odbieranie samorządności to zło społeczne i zakłócenie ustroju. – Gwarancją naszej niepodległości jest Polska samorządna, czyli zdecentralizowana – dodała była rzecznik praw obywatelskich.
Źródła: ZPP, Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej
co to są te akty za erekcje ,
Proste, aby erekcja była, trzeba postawić przed gościem akt, najlepiej kobiecy
W tytule: co wybory love story
PiS bis dał głos,za późno,oj za późno.
Rządzi z pisowcami już 20 lat
Na pewno czas wyborów, obietnic z wszelkich stron jest czasem do załatwienia z wszystkimi planów strategicznych dla ZPP?