Wydarzenia Bielsko-Biała

Co z ośrodkiem narciarskim na Dębowcu? Zamknąć, przenieść, zlikwidować?

Co z ośrodkiem narciarskim na Dębowcu? To pytanie na czasie, bo właśnie skończył się okres trwałości projektu. Można więc coś zmienić w dotychczasowym sposobie działania wyciągu. Obiekt funkcjonujący w obecnym kształcie jest nierentowny, bardzo kosztowny w utrzymaniu, a administrująca nim miejska spółka ZIAD ma własne problemy finansowe.

Na Dębowcu na nartach jeździło się od zawsze. To tam swoje pierwsze kroki na dwóch deskach stawiały pokolenia bielszczan. To także miejsce, gdzie niegdyś trenowali bielscy alpejczycy. Nie bez przyczyny jeden z pierwszych wyciągów narciarskich w Beskidach uruchomiono właśnie na tej – zdawałoby się niepozornej – górce. Ba, była to bodaj pierwsza oświetlona trasa narciarska w kraju. Aby młodzi zawodnicy mogli trenować po szkole już w latach 60. ubiegłego wieku trasę oświetlało kilka żarówek. Gdy pewnego razu jedna z nich zginęła, milicja wszczęła w tej w sprawie dochodzenie. Później zawodnicy przenieśli się na stoki Szyndzielni, gdzie powstały wspaniałe trasy zjazdowe – dolna i górna Sahara (wspomnienie tej nazwy do dzisiaj budzi wśród narciarzy dreszczyk emocji). Dębowiec stał się górką rekreacyjną. Stary wyciąg talerzykowy działał tam jeszcze pod koniec pierwszej dekady nowego milenium (na Saharze wyciąg zamknięto 10 lat wcześniej).

Ośrodek za 25 milionów

Na początku wieku narodził się w bielskim ratuszu pomysł odtworzenia (właściwie budowy od podstaw) na stokach Szyndzielni, Dębowca, a także pobliskiego Kołowrotu i Cybernioka dużego ośrodka narciarskiego na miarę XXI wieku. Na przeszkodzie stanęły m.in. protesty ekologów, bo ośrodek miał powstać w większości na obszarze objętym ochroną „Natura 2000”. Całe przedsięwzięcie sprowadziło się tym samym do zagospodarowania jedynie stoków niewielkiego Dębowca. W miejsce zdezelowanego „talerzyka” wybudowano nowoczesny wyciąg kanapowy. Przedłużono go przy okazji – w porównaniu do poprzednika – o jakieś 100 metrów. Jednocześnie poszerzono i na nowo wyprofilowano trasę zjazdową, a także zamontowano instalację do jej sztucznego naśnieżania. Z tym też był problem i ostatecznie wodę do produkcji śniegu trzeba pobierać z miejskiego wodociągu. Powstał duży parking, a także zaplecze sanitarno-socjalne, park linowy, siłownia na świeżym powietrzu.
Obiekt uruchomiono w styczniu 2013. Jego budowa pochłonęła około 25 milionów złotych, z czego lwia część pochodziła z Brukseli. Ośrodek przypadł bielszczanom do gustu, zwłaszcza początkującym narciarzom, bo Dębowiec wspaniale nadaje się do nauki.

Kura znosząca złote jaja

Problem w tym, że już na początku, gdy tylko miasto zaczęło przygotowania tej inwestycji, okazało się, że dwie działki niezbędne do realizacji celu (chodzi o tereny u podnóża stoku) są własnością prywatną. Ich właściciele nie byli zainteresowani sprzedażą ani wymianą na inne. Ostatecznie stanęło na dzierżawie. Kosztownej. Od 2010 roku za użytkowanie tego terenu gmina zapłaciła ponad 6 milionów złotych. Od początku kwestia ta była przedmiotem dociekań i wątpliwości opozycyjnych radnych, zwłaszcza obecnego posła i ministra Grzegorza Pudy, który w tej sprawie przygotował kilka interpelacji. Radni przekonywali, że miasto zrobiło zły interes. W okresie trwałości projektu niczego nie było można jednak zmienić. W innym wypadku ratusz naraziłby się na poważne konsekwencje finansowe. Teraz jednak taka furtka się otwarła i temat powrócił.
Radny Marcin Litwin w interpelacji zapytał prezydenta, czy miasto podjęło negocjacje z właścicielami gruntów w celu ich zakupu lub zamiany, oraz czy rozważana jest likwidacja ośrodka i ewentualna sprzedaż wyciągu lub przeniesienie go w inne miejsce, na grunty należące do gminy. Okazuje się, iż prezydent miasta zwrócił się do właścicieli działek z propozycją podjęcia rozmów na temat nabycia gruntu przez gminę (kupna lub zamiany), lecz osoby te nie wyraziły zainteresowania tematem. Nie ma się czemu dziwić. Zarżniętą kurą można się posilić tylko raz, żywa może znosić jaja przez wiele lat.
Władze miasta nie biorą też pod uwagę przeniesienia wyciągu w inne miejsce. Kanapy – nawet gdyby była taka wola – za bardzo nie ma gdzie przenieść. Pojawiające się sugestie, iż śmiało można by ją zmontować na południowych stokach Dębowca można włożyć między bajki. Obecna lokalizacja wyciągu została wybrana nieprzypadkowo i to już ponad pół wieku temu. Po prostu tylko w tym miejscu są odpowiednie warunki.
Ratusz nie rozważa też likwidacji wyciągu, przynajmniej do czasu obowiązywania umowy dzierżawy gruntów. To znaczy do 2035 roku, bo wtedy upłynie ten termin. Wszystko pozostaje więc po staremu. Nie zmieni się też operator ośrodka. Nadal będzie nim administrować spółka ZIAD, która była jedynym podmiotem, jaki zgłosił się do ogłoszonego przez miasto przetargu. To, że zainteresowanie przejęciem wyciągu przez zewnętrznych inwestorów było żadne, nie powinno dziwić. Nie jest to przecież dochodowy biznes.
Pozostaje mieć nadzieję, że tej zimy nie zabraknie śniegu. Bo miniony sezon był pod tym względem katastrofalny. Ciepła aura i brak opadów sprawiły, że przez całą zimę nie udało się przygotować trasy narciarskiej.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
30 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
PŁATNIK na U.M. B-B
PŁATNIK na U.M. B-B
4 miesięcy temu

DROGO SPRZEDAĆ wszystkim urzędnikom którzy podpisali się pod decyzją powstania tego! Tłumaczenie ze ‘lokalna spolecznosc domagała sie’ jest bez sensu. Samorząd nie jest od spłniania absurdalnych życzeń, a czesto od ich blokowania dla interesu dóbr zarządzanych przez U.M.
Nie mieli odwagi pogonić tzw’ekologów’ i uruchomić Sachary do samego dołu. Wstyd, jak głupio wybieramy radnych..

Chop z wonsem
Chop z wonsem
4 miesięcy temu

Myśl w ratuszu co zrobić z tym bublem żeby wydoić na niego jeszcze więcej pieniędzy od podatnika i jeszcze więcej ukraść… A lud zajęty strasznym analowirusem

Piotr
Piotr
4 miesięcy temu

Hermenegildzia jest fachowcem w kazdym temacie. Nie ma dla niej artykułu, do którego nie wstawi komentarza ! 😀

Hermenegilda
Hermenegilda
4 miesięcy temu
Reply to  Piotr

Już wyjaśniałam, że są takie artykuły a Ty klepiesz za innymi to samo. A widzę, że jesteś sam dość często w roli komentującego. O co chodzi?

Piotr
Piotr
4 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

O ten tramwaj co do Łodzi

Hermenegilda
Hermenegilda
4 miesięcy temu
Reply to  Piotr

Było inaczej w moim kręgu: “o ten tramwaj co nie chodzi”. Słabo Piotr, wysil się merytorycznie. Odpowiedziałam, że nie komentuję każdego artykułu a Ty swoje zasłyszane powiedzonka, uogólnienia. Co złego napisałam? Konkretnie. Przecież jestem idiotka w/g niektórych, łatwo konkretnie wskazać na idiotyzmy.

Polak
Polak
4 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Tak tak – wszyscy są słabi tylko troll hermenegild jest mocny. Przeciez ciebie nikt nie traktuje poważnie – wszyscy toczą z ciebie bekę – ależ ty musisz mieć smutne życie skoro spędzasz je na jakimś zaściankowym forum. PEACE BRO

Hermenegilda
Hermenegilda
4 miesięcy temu
Reply to  Polak

Po co udzielasz się na zaściankowym forum? Nie martw się o moje życie, nie ma smutku. O bece już się wypowiadałam, widoczna była w “odpowiedz” pod komentarzami osobnika o nickach: Bielszczanin JOHNY, inżynier, Polak, zły, były inne – cały czas ta sama osoba nie mająca odwagi występować pod jednym nickiem aby nie wyglądało, że sama dużo pisze. Zarzuca trollowanie naczelny troll.

Tadeusz
Tadeusz
4 miesięcy temu
Reply to  Polak

Ja nie toczę a wręcz nie tokuję.Niejakie “polaki” to nasze “pollaki”.Nie mające smutnego zaściankowego (nie byłbym sobą gdybym nie napisał bolszewickiego)życia.Weźmy taki”Polak”Skąd się taka menda wzięła?Jak ci k***o nie pasuje Hermenegilda to pisz do Żydowskiej Gazety dla Polaków.

Tadeusz
Tadeusz
4 miesięcy temu
Reply to  Piotr

Powinno być “o ten zegar co nie chodzi” przynajmniej tutaj.

Hermenegilda
Hermenegilda
4 miesięcy temu
Reply to  Piotr

O co chodzi, o Wesołego Romka któremu wydaje się że jest wesoły? Zwrócił się w swoim komentarzu niżej i do mnie: zapamiętaj więc grzecznie odpowiedziałam.

Polak
Polak
4 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

I znowu Ci ciupią hermenuś 😀

Hermenegilda
Hermenegilda
4 miesięcy temu
Reply to  Polak

Słabo “inżynier” teraz “Polak”.

-Wesoły Romek
-Wesoły Romek
5 miesięcy temu

Patrzcie – mówimy – to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi?
– Protokół zniszczenia.
– Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.

Hermenegilda
Hermenegilda
5 miesięcy temu
Reply to  -Wesoły Romek

Zapamiętałam, to się nazywa protokół złomowania nawet jak jest miś. Resztę złotej myśli nie usiłuję zapamiętać.

głuchy
głuchy
5 miesięcy temu

I miasto sie doigrało
Aby cokolwiek inwestować trzeba tysiąc razy sprawdzić czy się opłaca
Bo Bielsku pogoda nigdy nie była łaskawa dla narciarzy zima zawsze jest ciepło
I bez śnieżnie
Każdy kto zna na narciarstwie oraz o warunkach zimowych naszych górach to wie ze mamy za niskie góry żeby był
Śnieg aby był śnieg to nasze góry musiałby mieć wysokość 3000 to jest minimum oraz Oddalone od równin jak to mówią za siedmiu górami czy pasmami gór Tworzy klimat chłodu

WDR
WDR
5 miesięcy temu

10.10.2020 o godzinie 10.oo spotykamy się na pl.Chrobrego aby pogadać o kowidzie, wpadniesz?

Tetryk
Tetryk
5 miesięcy temu

Idąc dalej sprawdzonym kursem, który można zobrazować przysłowiem, że nie zmienia się koni w trakcie przeprawy proponuję przy wyciągu wybudować hotel na 200 miejsc.

Hermenegilda
Hermenegilda
5 miesięcy temu
Reply to  Tetryk

Czemu nie na 300 miejsc, co żałować koniom na przeprawie.

Tetryk
Tetryk
5 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Marzyli o cieście więc musi być dwieście!

Hermenegilda
Hermenegilda
5 miesięcy temu
Reply to  Tetryk

Inwestycja ma być korzystna więc trzeba trzysta.

KoT
KoT
5 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

czeba czysta

Hermenegilda
Hermenegilda
5 miesięcy temu
Reply to  KoT

Czysta wyborowa

kot
kot
5 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

albo wręcz wyborcza

Hermenegilda
Hermenegilda
5 miesięcy temu
Reply to  kot

wyborcza już jest za nami, następna za 3 lata. Wódka, gazeta co za różnica przecież i to na k i to na k (trzeba dobrze się skupić).

antifa ŁOWCY HIVA
antifa ŁOWCY HIVA
4 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Nie do wiary – muszę zadzwonić na Olszówkę czy wykonują jeszcze wizyty domowe.

Hermenegilda
Hermenegilda
4 miesięcy temu

Rada była dobrze się skupić, inżynier powinien być inteligentny.