Wydarzenia Bielsko-Biała

Powstała nowa miejska instytucja. Co z Punktem 11?

Fot. Marcin Płużek

Podczas grudniowej sesji bielscy radni na wniosek prezydenta miasta podjęli uchwałę powołującą do życia nową miejską instytucję pod nazwą „Instytut Kultury Miejskiej – Miasto Splotów”. Jej głównym zadaniem ma być prowadzenie działań wspierających starania Bielska-Białej o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku.

Misją nowej instytucji będzie nie tylko organizacja wydarzeń artystycznych, ale także inicjowanie innowacyjnych projektów wspierających rozwój społeczny i ekonomiczny – wyjaśniają też miejscy urzędnicy. Siedzibą instytucji – jak można wyczytać w uchwale – ma być Punkt 11 przy ulicy 11 Listopada 24. Co w związku z działalnością samego Punktem 11, placówki kultury podległej Bielskiemu Centrum Kultury.

„Punkt” – jako samodzielna placówka – powstał ponad rok temu , a władze miasta wiązały z nim ogromne nadzieje na kulturalne ożywienia ulicy 11 Listopada, a właściwie całej bialskiej starówki. Pomysł uruchomiania przy 11 Listopada  takiego “kulturalnego przyczółku”  o bardzo szerokim czy wręcz otwartym profilu działalności – zdaniem bielskich włodarzy – doskonale  się sprawdził, a o samym Punkcie 11 władze miasta wypowiadały się do tej pory w samych superlatywach.

Czyżby teraz miano zaprzepaścić jego dotychczasowy dorobek kulturalno-społeczny, przeznaczając to miejsce pod inną działalność? Tym bardziej, iż Punkt 11 zajmuje bardzo niewielki lokal i „upchniecie” w nim dwóch podmiotów organizacyjnych wydaje się karkołomnym przedsięwzięciem. Nic podobnego – zapewnia Przemysław Smyczek Naczelnika Wydziału Kultury i Promocji bielskiego magistratu tłumacząc, że Punkt 11 będzie działał jak dawniej, na takich samych zasadach i zajmował się tym, czym do tej pory, z tym tylko, iż teraz już nie w strukturach BCK,  lecz właśnie Instytutu Kultury Miejskiej – Miasto Splotów. Jeśli chodzi o umiejscowienie w tym lokalu również siedziby nowej miejskiej instytucji – wynikało z wypowiedzi naczelnika Smyczka – to jedynie z przyczyn proceduralnych związanych z koniecznością przypisaniem jej jakiegoś adresu. Ewentualne pomieszczenia biurowe dla przyszłych jej pracowników czy osób z nią współpracujących władze miasta mają wygospodarować gdzieś indziej. Przy czym w samym Punkcie 11 – przynajmniej na początku – ma urzędować osoba pełniąca obowiązki szefa Instytutu Kultury Miejskiej – Miasta Splotów.

google_news
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kajas alot
Kajas alot
4 miesięcy temu

Przedsiębiorcy muszą zamykać swoje interesy z powodu wysokich opłat, rada miejska uchwala otwarcie jakiegos instytututu kultury miejskiej po co komu potrzebne. Ukraińcy otwierają interesy za darmo jeden po drugim SZOK

Ja
Ja
4 miesięcy temu
Reply to  Kajas alot

Jakie interesy otwierają Ukraińcy? Może jakieś konkrety? Ja powiem, że kominiarze otwierają za darmo swoje interesy i teraz będziemy “jechać” na kominiarzy. I jaką jeszcze grupę ludzi będziemy sekować?

jest pomysł
jest pomysł
4 miesięcy temu

Budżet dla nowej instytucji znajdzie się w kieszeniach parkujących na terenie miasta kierowców.

trochę więcej wątplowości
trochę więcej wątplowości
4 miesięcy temu

Jaki budżet dla Instytutu co to misję ma?