Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Niepełnosprawni potrzebują wsparcia, wnioski napływają. Problem w tym, że niekompletne

Fot. Unsplash.com

1 stycznia br., jak już informowaliśmy, weszła w życie ustawa o świadczeniu wspierającym, skierowana do osób z niepełnosprawnościami, które ukończyły 18 lat. Dziś drugi dzień obowiązywania nowych przepisów i pierwszy roboczy, w którym ZUS otrzymał już pierwsze wnioski. Jak się okazuje, są one niekompletne. W czym problem?

– Dzisiaj do ZUS wpłynęło 150 wniosków o świadczenie wspierające, choć nie zostały rozpatrzone jeszcze wnioski o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności nie rozpatrzyły. Przypominamy, że ZUS jest na ostatnim etapie ubiegania się o świadczenie. Najpierw należy złożyć do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON) wniosek o wydanie decyzji o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia. W decyzji tej WZON określi poziom potrzeby wsparcia w skali od 0 do 100 punktów. Dopiero, gdy ta decyzja stanie się ostateczna, należy złożyć wniosek do ZUS o przyznanie świadczenia wspierającego – tłumaczy Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

150 wniosków złożonych dziś do ZUS jest niekompletnych. Bez decyzji wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności nie mogą zostać rozpatrzone. Dlatego ważna jest kolejność składania dokumentów. Aby otrzymać pieniądze, należy najpierw zgłosić się do WZON, by uzyskać decyzję dotyczącą poziomu potrzeby wsparcia, a dopiero potem złożyć w ZUS wniosek o świadczenie wspierające.

– Przypominamy, że ZUS jest na ostatnim etapie ubiegania się o to świadczenie – podkreśla Beata Kopczyńska. Jeśli osoba z niepełnosprawnością najpierw złoży do ZUS wniosek o świadczenie wspierające i nie będzie miała wydanej decyzji przez WZON o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia, ZUS zgodnie z przepisem pozostawi taki wniosek bez rozpatrzenia. – Dlatego tak ważne jest, żeby zachować właściwą kolejność składania wniosków. Czyli najpierw wniosek do WZON o wydanie decyzji, w której zostanie ustalona liczba punktów określająca poziom potrzeby wsparcia, a następnie wniosek do ZUS o przyznanie świadczenia wspierającego na podstawie decyzji WZON – dodaje rzeczniczka.

Wniosek do ZUS należy złożyć w ciągu 3 miesięcy od dnia, w którym decyzja WZON stała się ostateczna. Jeśli osoba z niepełnosprawnością zrobi to w tym czasie, świadczenie wspierające zostanie przyznane z wyrównaniem od dnia, od którego WZON przyznał uprawniające punkty. Świadczenie wspierające jest wprowadzane w trzech etapach. Osoby z 87–100 punktami mogą ubiegać się o nie od 2024 r., osoby z 78–86 punktami – od 2025 r., zaś osoby z 70–77 pkt – od 2026. W innej sytuacji są osoby, które mają co najmniej 70 punktów, ponieważ będą one mogły uzyskać świadczenie wspierające od 2024 r., pod warunkiem, że po 31 grudnia 2023 r. opiekunom tych osób będzie przysługiwało prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego albo zasiłku dla opiekuna wypłacanego przez organ gminy.

Więcej szczegółów tutaj.

google_news