Wydarzenia Żywiec

Co z rozbudową gazociągu na Żywiecczyźnie?

Fot. Paweł Szczotka

Szefowie Polskiej Spółki Gazownictwa zaprezentowali dzisiaj (17 października) w Żywcu „Program przyspieszenia inwestycji w sieć gazową Polski na lata 2018 – 2022”. Na co może liczyć Żywiecczyzna?

Ireneusz Krupa, członek zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa, podkreślił, że program zakłada, iż do 2022 roku zgazyfikowanych zostanie w Polsce 300 gmin, co oznacza, że z sieci mogłoby skorzystać około 90 procent mieszkańców całego kraju.

W przypadku województwa śląskiego program dotyczy gazyfikacji 16 gmin – powiedział Ireneusz Krupa.

Ziemowit Podolski, dyrektor oddziału Zakładu Gazowniczego w Zabrzu, stwierdził, że na Żywiecczyźnie dobiegła końca rozbudowa sieci do powstającej nowej siedziby Szpitala Powiatowego w dzielnicy Sporysz, która przy okazji zyskała dostęp do gazu. Długość tego nowego gazociągu wynosi 3,8 kilometra, a koszt inwestycji to ponad 2,2 mln zł.

To otworzyło szansę i jest niejako bramą do dalszej gazyfikacji w kierunku gmin Świnna, Jeleśnia i Koszarawa. W gminie Jeleśnia mamy już wstępnie zapewnionych odbiorców wśród największych firm, co już teraz czyni rozbudowę sieci opłacalną. W przypadku gminy Koszarawa musimy znaleźć większych odbiorców. Z kolei gmina Świnna jest niejako po drodze do Jeleśni i Koszarawy. Jeśli chodzi o gazyfikację innych rejonów na Żywiecczyźnie to w programie przyspieszenia znalazła się dodatkowo gmina Gilowice. Z kolei w gminie Radziechowy-Wieprz jesteśmy już po ankietach i na etapie zlecenia usługi dystrybucyjnej. Trudna do gazyfikacji będzie gmina Węgierska Górka z uwagi na ukształtowanie terenu. Ale widzimy tam spory potencjał. Koncepcja na sieć gazowniczą w tej gminie będzie gotowa w listopadzie tego roku. Do gminy Milówki będziemy chcieli dotrzeć od Węgierskiej Górki. Z kolei gazyfikacja gminy Rajcza mogłaby się rozpocząć po zakończeniu prac w gminie Istebna po 2022 roku. Bardzo trudnym terenem do wybudowania sieci będzie gmina Ujsoły z uwagi na górski obszar i rozproszoną zabudowę. W przypadku gmin, gdzie sieć jest już dostępna, mieszkańcy na bieżąco mogą zgłaszać chęć podłączenia się do niej – podkreślił dyrektor Ziemowit Podolski.

Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
Fot. Paweł Szczotka
navigate_before
navigate_next

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sebastian
Sebastian
5 lat temu

Witam
Czy rejony Kocurowska też doczekają się gazu .
Pozdrawiam