Wydarzenia Żywiec

Co z rozbudową gazociągu na Żywiecczyźnie?

Fot. Paweł Szczotka

Szefowie Polskiej Spółki Gazownictwa zaprezentowali dzisiaj (17 października) w Żywcu „Program przyspieszenia inwestycji w sieć gazową Polski na lata 2018 – 2022”. Na co może liczyć Żywiecczyzna?

Ireneusz Krupa, członek zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa, podkreślił, że program zakłada, iż do 2022 roku zgazyfikowanych zostanie w Polsce 300 gmin, co oznacza, że z sieci mogłoby skorzystać około 90 procent mieszkańców całego kraju.

W przypadku województwa śląskiego program dotyczy gazyfikacji 16 gmin – powiedział Ireneusz Krupa.

Ziemowit Podolski, dyrektor oddziału Zakładu Gazowniczego w Zabrzu, stwierdził, że na Żywiecczyźnie dobiegła końca rozbudowa sieci do powstającej nowej siedziby Szpitala Powiatowego w dzielnicy Sporysz, która przy okazji zyskała dostęp do gazu. Długość tego nowego gazociągu wynosi 3,8 kilometra, a koszt inwestycji to ponad 2,2 mln zł.

To otworzyło szansę i jest niejako bramą do dalszej gazyfikacji w kierunku gmin Świnna, Jeleśnia i Koszarawa. W gminie Jeleśnia mamy już wstępnie zapewnionych odbiorców wśród największych firm, co już teraz czyni rozbudowę sieci opłacalną. W przypadku gminy Koszarawa musimy znaleźć większych odbiorców. Z kolei gmina Świnna jest niejako po drodze do Jeleśni i Koszarawy. Jeśli chodzi o gazyfikację innych rejonów na Żywiecczyźnie to w programie przyspieszenia znalazła się dodatkowo gmina Gilowice. Z kolei w gminie Radziechowy-Wieprz jesteśmy już po ankietach i na etapie zlecenia usługi dystrybucyjnej. Trudna do gazyfikacji będzie gmina Węgierska Górka z uwagi na ukształtowanie terenu. Ale widzimy tam spory potencjał. Koncepcja na sieć gazowniczą w tej gminie będzie gotowa w listopadzie tego roku. Do gminy Milówki będziemy chcieli dotrzeć od Węgierskiej Górki. Z kolei gazyfikacja gminy Rajcza mogłaby się rozpocząć po zakończeniu prac w gminie Istebna po 2022 roku. Bardzo trudnym terenem do wybudowania sieci będzie gmina Ujsoły z uwagi na górski obszar i rozproszoną zabudowę. W przypadku gmin, gdzie sieć jest już dostępna, mieszkańcy na bieżąco mogą zgłaszać chęć podłączenia się do niej – podkreślił dyrektor Ziemowit Podolski.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sebastian
Sebastian
1 rok temu

Witam
Czy rejony Kocurowska też doczekają się gazu .
Pozdrawiam