Bielsko-Biała Na sygnale

Czad groźny latem. Sześć interwencji strażaków

Czad cały czas daje o sobie znać. Sprzyjają mu wysokie temperatury.

Wczoraj strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej odnotowali sześć zdarzeń związanych z tlenkiem węgla. Byli wzywani do pomiaru tlenku węgla w budynkach wielorodzinnych mieszczących się w Bielsku-Białej przy ulicy Radosnej, Jutrzenki, Łagodnej, Krasińskiego, Reja i Wiśniowej.

– Po godzinie 20.00 strażacy dokonywali pomiaru tlenku węgla w budynku wielorodzinnym przy ulicy Krasińskiego, gdzie zadziałał czujnik czadu. Stężenie czadu przekraczało 45-krotnie dopuszczalną normę. Prawdopodobną przyczyną zaistniałej sytuacji była wadliwa praca przewodu wentylacyjnego. Pomimo otwartych okien podczas pracy piecyka gazowego, a także po jego zakończeniu przez kratkę wentylacyjną było wtłaczane powietrze do mieszkania – informuje Patrycja Pokrzywa, oficer prasowy KM PSP w Bielsku-Białej. 

– Podczas upałów przegrzewają się przewody kominowe ponad dachem, co przyczynia się do powstania odwrotnego ciągu w kominie. Trzeba mieć świadomość, że temperatura przy wylocie przewodów kominowych w upalny dzień jest do 2,5 razy wyższa, niż temperatura zewnętrzna. Powstaje słup powietrza, który zamiast odprowadzać spaliny z naszych urządzeń grzewczych, wtłacza je z powrotem. Co gorsza, nie ma tak naprawdę skutecznego rozwiązania tego problemu. Jedyną metodą jest przeczekanie upałów i branie kąpieli wieczorem lub wcześnie rano. Czyli wtedy, gdy słońce nie ogrzewa intensywnie przewodów kominowych – tłumaczy Patrycja Pokrzywa.

google_news