Wydarzenia Bielsko-Biała

Czas zacząć Dni Bielska-Białej! Dwa weekendy wyśmienitej zabawy

Już w piątek, 26 sierpnia, rozpoczynają się Dni Bielska-Białej. Przed mieszkańcami aż dwa weekendy świętowania. Program jest tak bogaty i różnorodny, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

– Świętowanie odbędzie się w najbliższy weekend 26-28 sierpnia, a jego kontynuacja – 2-4 września. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji pokazujących niesamowity pod względem artystycznym potencjał miasta i koncerty – Tomasza Organka i Iwony Loranc, SIS, Całej Góry Barwinków, artystów Teatru Polskiego, Marcina Miecznikowskiego, Roberta Szewczugi i Tadeusza Barylskiego – przybliża Emilia Klejmont z ratusza.

– Program tegorocznych dni miasta będzie skoncentrowany na dwóch filarach. Główny motyw sierpniowego weekendu to 120-lecie Domu Polskiego, który w latach 1901-1939 był miejscem rozbudzania i pielęgnowanie polskości wśród obywateli Bielska i okolic, kiedy miasto było pod silnym wpływem Niemców i niemieckiej kultury. Dom Polski był nie tylko ośrodkiem działalności politycznej, ale także centrum społeczno-kulturalnym. W drugi weekend Dni Bielska-Białej, we wrześniu, program skoncentruje się na ożywieniu ulicy 11 Listopada – informuje przedstawicielka Urzędu Miejskiego.

Wszystko rozpocznie się Bajkową Paradą Przedszkolaków, która 26 sierpnia o 11.00 przejdzie z Książnicy Beskidzkiej do ratusza. Również tego dnia w holu ratusza będzie można obejrzeć wystawę stypendystki prezydenta miasta w dziedzinie kultury i sztuki – Anny Łęczyńskiej „Drewno w architekturze Bielska-Białej”. Swoją kontynuację będzie miała akcja „BBohaterowie”, za sprawą której miasto honoruje osoby pomagające innym z potrzeby serca. Wręczenie tytułów odbędzie się 26 sierpnia o 19.00 na placu Ratuszowym. Po tym w programie jest oczekiwany przez mieszkańców koncert otwarcia. Tego wieczoru publiczność usłyszy zespół SIS, czyli siły Bielska-Białej, oraz Tomasza Organka z gościnnym udziałem bielszczanki Iwony Loranc.

27 sierpnia upłynie pod znakiem bielskiego rzemiosła w Parku Słowackiego. Dzień Bielskiego Rzemiosła to wydarzenie rekreacyjne, przygotowane przez Bielską Izba Rzemiosła we współpracy z miastem, przybliżające rzemiosło, cechy rzemieślnicze i rekonstrukcje historyczne, jak np. nadawanie tytułu mistrza cechu szewskiego. Także tego dnia w Straconce, przy Szkole Podstawowej nr 26, odbędzie się piknik dzielnicowy.

Z okazji 120-lecia Domu Polskiego 27 sierpnia zaplanowano koncert w miejscu, które znajduje się w pobliżu terenu, gdzie stał Dom Polski, czyli na placu przy Grępielni. Będzie to muzyczna podróż w lata 20. i 30. z Marcinem Miecznikowskim i specjalnym programem. Po jego koncercie z projektem Moonrise wystąpi jazzman, gitarzysta basowy i kompozytor, bielszczanin Robert Szewczuga ze swoim triem. Dzień zakończy jam session w Metrum Jazz Club.

Niedziela, 28 sierpnia, to zaproszenie do bielskich teatrów. Będzie możliwość odwiedzenia i zwiedzenia Teatru Lalek Banialuka. Wieczorem Banialuka zaprosi do ogrodu willi Sixta na czytanie performatywne utworu „Urodziny w Nigdylandii” Marty Guśniowskiej. W Galerii Bielskiej BWA odbędzie się finisaż 5. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych, którego otwarcie mieliśmy okazję świętować w mieście na początku lata. W ramach finisażu planowana jest aukcja prac artystów festiwalu, dochód z licytacji zostanie przeznaczony na pomoc Ukrainie.

Program Dni Bielska-Białej 28 sierpnia zakończą dwa muzyczne wydarzenia. Po pierwsze będzie to kolejny akcent związany z jubileuszem Domu Polskiego, mianowicie koncert organowy z polską muzyką bardzo zdolnego organisty Tadeusza Barylskiego w kościele NMP Królowej Polski. Na drugie wydarzenie zaprasza Teatr Polski. Na placu przed jego siedzibą odbędzie się koncert „Jak minął dzień? Krawczyk w oknie koncertowo”. Będzie dancingowo i tanecznie.

Obchody rocznicy powstania Domu Polskiego zakończy w poniedziałek – 29 sierpnia na małej scenie Teatru Polskiego debata historyczna z udziałem bielskich historyków – Jacka Proszyka, Jerzego Polaka, Piotra Keniga, Macieja Bujakowskiego i Jacka Kachla na temat Domu Polskiego. Obowiązują wejściówki. Spotkanie zwieńczy promocja książki o księdzu Stanisławie Stojałowskim autorstwa Grzegorza Wnętrzaka.

Po kilkudniowym oddechu bielszczan czeka drugi weekend świętowania, czyli 2-4 września. To będą dni poświęcone ulicy 11 Listopada. W programie jest i jarmark w Białej na placu Wolności, i akcja bookcrossingu przed Dzielnicową Biblioteką Publiczną przy ul. 11 Listopada, animowane spotkanie autorskie dla dzieci „Pan Poeta Show” i warsztaty „BardzoBajkowe Miasto” na placu koło Reksia. 2 września o 17.11 przy ul. 11 Listopada 24 nastąpi otwarcie „Punktu 11”, nowego kulturalnego miejsca dla młodzieży na mapie miasta. Będzie koncert, wystawa plakatu i teatr tańca. To długo oczekiwany projekt, miejsce, gdzie przestrzeń będą mogli dla siebie znaleźć ci, którzy nie znaleźli jej np. w instytucjach kultury czy w szkole, miejsce wydarzeń, street artu, aktywujące mieszkańców w każdym wieku, nie tylko młodzież.

Wieczorem 2 września na rynku odbędzie się impreza z dj-em, a w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz pokaz spektaklu muzycznego „Pewnego Razu” w Bielitz.

3 i 4 września na dni otwarte zaprasza bielski Areoklub. Areną atrakcji będzie oczywiście lotnisko w Aleksandrowicach.

Miasto 3 września zaprasza do willi Sixta na Święto Róży, do Punktu 11 na animacje dla dzieci i dorosłych, na schody Teatru Polskiego do Narodowego Czytania Ballad i Romansów Adama Mickiewicza, na schody obok hotelu President, gdzie rozpocznie się polsko-ukraińska gra miejska „Gościnne miasto Bielsko-Biała”, do Parku Słowackiego na piknik i promocję książki „Opowieści na DoBBranoc”. Również tego dnia od 17.00 w Galerii PPP będzie można oglądać wystawę poplenerową Okręgu Bielskiego ZPAP Horyzonty.

3 września zakończy koncert Miasto Kwiatów na rynku zespołu reggae i ska Cała Góra Barwinków.

Na finał Dni Bielska-Białej 4 września u zbiegu ulic 11 Listopada i Wyzwolenia odbędzie się koncert performatywny inspirowany miastem w wykonaniu bielskich artystów – Artystyczna Strefa Wyzwolenia. Tego dnia zaplanowano również wydarzenie artystyczne z okazji 240-lecia parafii ewangelicko-augsburskiej w Bielsku – w kościele Zbawiciela – oraz Artystyczną Strefę 11, czyli muzykę, sztuki wizualne, warsztaty w różnych punktach ulicy 11 Listopada i odsłonięcie drugiej części muralu „Pasterz” przy skrzyżowaniu z ulicą Wyzwolenia. Przy tej okazji odbędzie się wydarzenie finałowe – Artystyczna Strefa Wyzwolenia. To kolejna produkcja, w którą zaangażowane są miejskie środowiska taneczne, muzyczne, BCK i wiele innych. To wszystko na nietypowej scenie i w nietypowym miejscu.

Sportowe propozycje na Dni Bielska-Białej przygotował Bielsko-Bialski Ośrodek Sportu i Rekreacji. 28 sierpnia zaprasza do udziału w I Otwartych Mistrzostwa Bielska-Białej w Minitriathlonie w pływalni Start, a 3 września w siódmym Turnieju Oldbojów w Piłce Nożnej o Mistrzostwo Miasta Bielska-Białej na boisku przy ul. Jaworzańskiej 120.

(UM w Bielsku-Białej)

google_news