Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Ruszyły wypłaty czternastych emerytur

Fot. z arch. ZUS

Pierwsi emeryci i renciści otrzymali czternaste emerytury. Świadczenie na rękę w pełnej wysokości wynosi 1217,98 zł. Kolejni seniorzy dodatkowe pieniądze otrzymają wraz z wrześniowym świadczeniem.

Czternasta emerytura, czyli dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, trafi w sumie do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym 8,1 mln z ZUS. – Świadczenie przyznawane jest z urzędu, klient nie musi składać żadnych dokumentów, wniosków o „14 emeryturę”. Czternastka jest zwolniona z podatku dochodowego, a pobrana zostanie jedynie składka zdrowotna. Dlatego wyniesie ona 1217,98 zł na rękę. Pierwsze wypłaty świadczeń ruszyły zgodnie z planem. W terminie 25 sierpnia wypłatę otrzymało 1,6 mln emerytów i rencistów z ZUS na kwotę 2 mld zł – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

“Czternastkę” w pełnej wysokości otrzyma około 7,7 mln osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości między 2900 zł a 4188,44 zł, czternasta emerytura będzie zmniejszana zgodnie z zasadą “złotówka za złotówkę”.

Prawo do świadczenia głównego jest badane na dzień 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze wypłaty. „Czternastki” nie otrzymają osoby ze świadczeniem zawieszonym, na przykład z powodu przekroczenia limitów dorabiania. Kolejne wypłaty czternastek będą w terminach 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
gdzie one są
gdzie one są
3 miesięcy temu

Każdy emeryt taki portfel chciałby znaleźć 14 razy w roku, byłaby prawdziwa czternastka.

Danka
Danka
3 miesięcy temu

szkoda że nie mogłam pracować na czarno, składki na zus pobierali, a teraz 14-tka tylko dla niektórych, nie warto się wysilać, lepiej udawać biedaka co za minimalną robi, albo biznesmena co ciągle jedzie na stratach, ale za to autem za 200k

szkoda to jak teściową wyłowią ze studni
szkoda to jak teściową wyłowią ze studni
3 miesięcy temu
Reply to  Danka

nie masz czasem większej emerytury za te składki?

pisiorom mówię NIE
pisiorom mówię NIE
3 miesięcy temu

To nie jest żadna 14 emerytura,to jest zapomoga,po odebraniu 11 i 12 emerytury przez inflację.

henryk
henryk
3 miesięcy temu

inflacja zżera i 13 i 14 emeryture

bez zżerania
bez zżerania
3 miesięcy temu
Reply to  henryk

no to trzeba 15?

pisiorom mówię NIE
pisiorom mówię NIE
3 miesięcy temu
Reply to  bez zżerania

Trzeba tych pisuarów posłać na śmietnik historii,tam ,gdzie zawsze było dla nich miejsce.