Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice

Czeka nas epidemia odry?

Urządzenia, w których przechowywane są szczepionki w bielskim sanepidzie. Fot. Marcin Kałuski

W Polsce i Europie wzrasta ilość przypadków zachorowań na odrę. Mówi się nawet o stanie „przedepidemicznym”. Na razie zagrożenia nie widać w Bielsku-Białej i powiecie bielskim, gdyż mamy do czynienia tylko z dwoma przypadkami.

Jak informuje doktor Jarosław Rutkiewicz, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Bielsku-Białej, na terenie Bielska-Białej i powiatu bielskiego potwierdzono badaniami laboratoryjnymi tylko jeden przypadek zachorowania na odrę. W przypadku drugiej osoby, która miała kontakt z tą pierwszą, odrę potwierdzono epidemiologicznie, czyli stwierdzono wystąpienie objawów odry. Świadczy to o tym, jak zakaźna jest ta choroba.

W województwie śląskim od początku tego roku potwierdzono już 188 zachorowań na odrę. Kolejnych 90 osób ma objawy kliniczne i jest w trakcie badań. To także mieszkańcy sąsiednich powiatów – żywieckiego i cieszyńskiego. Na niektórych te liczby mogą nie robić wrażenia, ale dość powiedzieć, że ilość zachorowań na odrę w województwie śląskim w ciągu pięciu miesięcy tego roku jest wyższa, niż dla całej Polski za cały rok w kilku ostatnich latach!

O sprawie informuje również Kronika Beskidzka w wydaniu z 19 czerwca. E-wydanie dostępne TUTAJ.

google_news
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
5 lat temu

Ciekawe dlaczego województwo śląskie jest wybrane w Polsce pod względem największej zachorowalności na odrę. Czyżby w tym województwie było najwięcej przeciwników szczepień? Województwa nie są odizolowane od siebie.

Staszek
Staszek
5 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Niekoniecznie Śląskie jest jakieś szczególne, ale ma znacznie większą liczbę ludności niż na przykład Małopolskie czy Opolskie, więc przypadków zachorowań też powinno być więcej (tutaj nie przeliczano zachorowań na liczbę ludności tylko podano surowe dane). Sporo zachorowań występuje u imigrantów z Ukrainy a tam jest poważny problem ze szczepieniami i to też może mieć znaczenie. Wyszczepialność na Ukrainie (przynajmniej u dzieci) wynosi gdzieś koło 30% a to zdecydowanie za mało i w efekcie u nich liczba przypadków w skali roku idzie w dziesiątki tysięcy.

Hermenegilda
Hermenegilda
5 lat temu
Reply to  Staszek

Tak jest napisane w artykule. W mazowieckim jest więcej ludności.

Staszek
Staszek
5 lat temu
Reply to  Hermenegilda

To trochę jest niejasno napisane, ale tu chodzi o porównanie z poprzednimi latami w całej Polsce. W innych województwach też jest taki wzrost.

Hermenegilda
Hermenegilda
5 lat temu
Reply to  Staszek

No tak, inaczej tego nie można odczytać. Redaktor widocznie zajął się tylko śląskim ale bez mowy o innych województwach czyni śląskie wyjątkowym województwem co do zachorowalności.

Ala
Ala
5 lat temu

Odra choroba opis zdjęcia ->> twoja-choroba.pl/odra-choroba/213

Franz
Franz
5 lat temu

Ci co się nie szczepia są zagrożeni, Ci zaszczepieni powinni spać spokojnie, czy tak? No chyba że te szczepionki oprócz związków rtęci i aluminium zawierają placebo i są g… warte

Staszek
Staszek
5 lat temu
Reply to  Franz

“Zawierają placebo” to stwierdzenie błędne. Powody do obaw mają wszyscy, szczególnie tacy, którzy nie byli szczepieni. Żadna szczepionka nie jest skuteczna w stu procentach przypadków. Tylko odpowiednio wysoki poziom wyszczepialności daje nam jako taką gwarancję, że epidemii nie będzie.

Franz
Franz
5 lat temu
Reply to  Staszek

Znasz kogoś niezaszczepionego? Dziecka nie wezmą Ci do szkoły, na kolonie, czy do przedszkola bez szczepień, więc o co chodzi?

Staszek
Staszek
5 lat temu
Reply to  Franz

Znam i coraz bardziej mnie to przeraża. Coraz więcej ludzi wierzy wszelkiego rodzaju szarlatanom pokroju Sochy i Zięby. Wyszczepialność spada a liczba przypadków odry gwałtownie rośnie. Regulacje dotyczące przyjmowania do przedszkoli są nadal rzadkością niestety.