O ile wiosną pogoda ma nie sprawić nam większych niespodzianek, o tyle w czerwcu i lipcu ma być wyjątkowo ciepło – wynika z „eksperymentalnej prognozy długoterminowej temperatury i opadu na kwiecień-lipiec”, ogłoszonej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Według IMGW, w kwietniu całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej.
W maju, w całym kraju zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Na południu możliwa miesięczna suma opadów atmosferycznych poniżej normy wieloletniej.
Z kolei w czerwcu w całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.
W lipcu w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020, na północy średnia temperatura możliwa w normie. Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej.
Jakie modele prognostyczne wykorzystuje IMGW-PIB do opracowywania prognoz długoterminowych? – Opracowując końcową prognozę miesięczną, IMGW-PIB wykorzystuje własne autorskie modele IMGW-Reg i IMGW-Bayes oraz wyniki modeli NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) i ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts) – przybliżają w biurze prasowym IMGW.
– Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych. Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego – zastrzegają w Zakładzie Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych – Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB.
Super, że wejdziemy w lato bez wiosny. Powinno się rok podzielić na dwie pory: lato i zimę pod znakiem zapytania.
po tytule