Cieszyn Na sygnale

Czekasz na przesyłkę i dostałeś SMS, aby uzupełnić dane osobowe? Nie klikaj w podesłany link, to oszustwo

Fot. Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie

„Twoja paczka została wstrzymana z powodu braku numeru ulicy na paczce. Zaktualizuj informacje o wysyłce klikając w link https://….”. Jeśli otrzymaliście SMS-a o takiej treści, bądźcie ostrożni. To oszustwo! – alarmują stróże prawa.

Jak informują służby prasowe Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie, schemat działania cyberoszustów opiera się na masowej wysyłce wiadomości SMS z informacją o rzekomych problemach z dostarczeniem przesyłki z powodu braku numeru ulicy. Starają się oni nakłonić internautów do uzupełnienia danych on-line na fałszywej stronie łudząco przypominającej prawdziwą stronę firmy kurierskiej.

„Pamiętaj, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do autentyczności otrzymanego SMS-a, skontaktuj się bezpośrednio z firmą lub instytucją, którą ma reprezentować nadawca. Użyj oficjalnego numeru telefonu lub adresu e-mail z ich strony internetowej, nie korzystaj z danych podanych w SMS-ie” – ostrzegają mundurowi.

Jeżeli otrzymaliśmy podejrzane wiadomości e-mail lub SMS, powinniśmy również zgłoś ten fakt zespołowi CERT Polska. Można to zrobić używając w swoim telefonie funkcji „przekaż” albo „udostępnij”, przesyłając treść otrzymanej wiadomości pod numer telefonu 799 448 084. Wiadomość trafi do analityków CERT Polska, którzy zdecydują o dopisaniu podejrzanej domeny do listy ostrzeżeń. Nasze zgłoszenie może pomóc chronić innych!

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gustek
Gustek
19 dni temu

Numerowane są domy, nie ulice, już to świadczy, że oszustami są przygłupy.