Wydarzenia Cieszyn

Czeskocieszyńscy harcerze gościli w pałacu prezydenckim

Fot. Harcerska Drużyna Wodna „Opty” z Czeskiego Cieszyna

W tym tygodniu prezydent RP Andrzej Duda gościł przedstawicieli krajowych i zagranicznych organizacji harcerskich. Okazją był przypadający 22 lutego Dzień Myśli Braterskiej. Wśród zaproszonych byli m.in. harcerze z Czeskiego Cieszyna.

Jak co roku, spotkanie rozpoczęło się od rozpalenia ogniska na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Następnie, już we wnętrzach pałacu, szefowie siedmiu krajowych organizacji harcerskich oraz czterech organizacji działających poza granicami kraju złożyli prezydentowi meldunek. W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele Harcerstwa Polskiego w Republice Czeskiej.

– Dziękuję, że przyjechaliście, bo jest to dla nas bardzo ważne spotkanie – zapewnił Andrzej Duda. – Cieszę się, że jesteście z różnych organizacji, z różnych stron nie tylko Polski, ale i ze świata i że łączy nas myśl braterska – mówił prezydent.

W Warszawie zjawili się m.in. przedstawiciele Harcerstwa Polskiego w Republice Czeskiej, konkretnie trzej druhowie Harcerskiej Drużyny Wodnej „Opty” z Czeskiego Cieszyna. – W zeszłym roku uroczystość odbyła się w mniejszym gronie, w tym roku przybyło więcej gości. Na budynku Pałacu Prezydenckiego była również wyświetlona iluminacja z napisem Dzień Myśli Braterskiej. Spotkanie przed Pałacem zakończyliśmy kręgiem. Potem przenieśliśmy się do środka, gdzie przemawiał prezydent oraz osoby, które otrzymały stopień harcmistrza. Było bardzo sympatycznie – skomentował spotkanie dla zaolziańskich mediów druh Tomasz Nogol.

Tegoroczne obchody były dziewiątym spotkaniem Andrzeja Dudy z przedstawicielami organizacji harcerskich i skautowych z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Został on ustanowiony na w 1926 roku w Stanach Zjednoczonych jako święto przyjaźni i braterstwa obchodzone przez 60 milionów skautów na całym świecie. Jest to jednocześnie rocznica urodzin założycieli skautingu sir Roberta Baden–Powella i jego żony Olave Baden–Powell.
W tym dniu harcerze składają sobie życzenia, wysyłają kartki, organizują różnego typu gry terenowe i spotkania, podczas których wymieniają się doświadczeniami. Dzień Myśli Braterskiej uświadamia skautom na całym świecie, jak jest ich wielu i że wszyscy są dla siebie braćmi niezależnie od koloru skóry, narodowości, czy wieku.

google_news