Wydarzenia Cieszyn

Zasłużyły na naszą pamięć. O znanych skoczowiankach w bibliotece

Fot. Witold Kożdoń

Postaci znanych skoczowianek były tematem piątkowego „spotkania z historią” w Bibliotece Publicznej w Skoczowie. Poprowadziła je jak zwykle miejscowa historyk Halina Szotek.

– Dziś czeka nas kolejny powrót do historii. Do 8 marca mamy coraz bliżej, więc jego tematem będą kobiety. A skoro panie, to niech będą w kapeluszach, bo współcześni mężczyźni przecież ich nie noszą. My zaś w Skoczowie dodatkowo będziemy w tym roku obchodzić stulecie produkującego kapelusze Polkapu – mówił dyrektor biblioteki Marcin Wieczorek.

– Proszę państwa, słowo skoczowianki traktujemy jednak trochę w cudzysłowie, bo jak się przekonamy, były to panie, które przybyły do Skoczowa w różnym czasie z niemal wszystkich zakątków dawnej Rzeczpospolitej. Nie urodziły się pod Kaplicówką, ale tutaj zamieszkały. Żyły wśród nas, pracowały dla nas pomagając w codziennych problemach. Dlatego zasłużyły sobie na miano skoczowianek. Zasłużyły na naszą pamięć – mówiła Halina Szotek.
Gospodyni wieczoru, w trakcie dwugodzinnej pogadanki przypomniała postaci kilkunastu nieprzeciętnych kobiet, m.in. nauczycielki i bibliotekarki Janiny Antosiewicz, artystek ludowych Anieli Bolkowej i Marty Fiedor, lekarki Marii Kloszek, nauczycielki i inspektorki higieny Eugenii Nardeli, sanitariuszki AK Eugenii Niwińskiej „Jeny” czy nauczycielki i działaczki społecznej Zofii Tarnawskiej. Szerzej na ten temat przeczytacie w piątkowym „Głosie Ziemi Cieszyńskiej”.

google_news