Wydarzenia Bielsko-Biała

Czy to już koniec sezonu narciarskiego? Takiej zimy nie pamiętają najstarsi górale | ZDJĘCIA

Fot. Marcin Płużek

Takiej zimy nie pamiętają najstarsi górale i narciarze od lat przyjeżdżający w Beskidy. Choć to dopiero luty w górach (może z wyjątkiem szczytowych partii Babiej Góry czy Pilska) panuje wiosna. Śnieg zszedł do zera i aura przypomina bardziej tę z końca kwietnia niż lutego.

Aż dziw, że w Beskidach (w Szczyrku czy w Wiśle) można jeszcze pojeździć na nartach, choć takich miejsc jest już niewiele i ubywa ich w oczach. Większość tras w Szczyrku – z powodu braku śniegu – nie nadaje się już do jazdy. Na tych, które jeszcze w Beskidach działają o dziwo panują zaskakujące dobre warunki. Jednak jeśli nic się nie zmieni w pogodzie – a synoptyce nie zapowiadają rychłego powrotu mrozów i opadów śniegu – to najpewniej tegoroczny sezon narciarski potrwa w Beskidach najwyżej jeszcze tydzień, może dwa (to jednak bardziej pobożne życzenia narciarzy). Już teraz wraz z kończącymi się dziś zimowymi feriami (między innymi małopolskimi) właściciele niektórych wyciągów, które jeszcze działają, zapowiadają koniec szusowania.

Problemem nie jest to, że od dawna w górach porządnie nie sypnęło śniegiem, bo zimy z niewielkimi opadami już się nie raz zdarzały, lecz to, że nawet wysoko panują bardzo wysokie temperatury. Nawet nocą słupki termometrów nie spadają poniżej zera. Śnieg schodzi więc szybko, tym bardziej, że bardzo często w górach leje deszcz, a sztucznego puchu nie da się produkować.

google_news
11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rafal
Rafal
1 miesiąc temu

A ja jestem w Val Gardena, i tu jest grubo ponad metr naturalnego śniegu na trasach, a po nocnych opadach samochód na parkingu trzeba łopatą wykopywać:)

Jan Marian
Jan Marian
1 miesiąc temu

Pozdrawiam wszystkich z sezonowkami. Ciekawe jak wam to tmr wynagrodzi

Bardzo Sprytna Sezonówka
Bardzo Sprytna Sezonówka
1 miesiąc temu
Reply to  Jan Marian

Moze globalnie chodzi o to by po resecie nie było tłoczno w górach?

a bo ja wiem?
a bo ja wiem?
1 miesiąc temu

Może taką pogodę też chciały feministki?

Oset
Oset
1 miesiąc temu

Ehh za czasów Jagiełły to były zimy ,w lipcu krzyżacy cali biali na pole przybyli

o co chodzi
o co chodzi
1 miesiąc temu
Reply to  Oset

Ale na krzyżach była odwilż.

Szczyrk
Szczyrk
1 miesiąc temu

Na Cos nawet przy zimie wszystko zamknięte

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

Tylo czekać aż technika wyprodukuje śnieg co w temperaturach dodatnich nie będzie się topił, ciepłolubny śnieg. Rozsypie się na początku sezonu z armatek i do końca spokój.

Adam
Adam
1 miesiąc temu
Reply to  Hermenegilda

Spokojnie, jeszcze 3,4 lata i wrócą pożądane zimy. Nazywa się to Naturalny cykl ziemi

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  Adam

Od ilu lat nie ma “pożądanych” zim?, bo mi się wydaje, że ostatnie takie były w latach 80-tych ubiegłego wieku. Tutaj nie chodzi o krótkotrwałe, jednorazowe opady i po nich odwilż.

Kuba
Kuba
1 miesiąc temu
Reply to  Hermenegilda

w 2013 roku pamiętam dokładnie bo budowałem dom w stycznie były 3 tygodnie z temp do -27, bałem się wtedy o rury z wodą, w następnych latach też na przełomie stycznie i lutego były po 2 tygodnie niezłych minusów, warto co roku spisywać pogodę bo za 2 lata już się nie pamięta,