Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec

Czternasta emerytura tylko dla żyjących emerytów i rencistów

Fot. Pixabay.com

Czternasta emerytura przysługuje tylko tym świadczeniobiorcom,żyjącym w chwili odbioru świadczenia. Jeżeli osoba zmarła przed wypłatą “czternastki”, wtedy rodzina nie otrzyma jej jako świadczenia niezrealizowanego. Powyższa wypłata odnosi się jedynie do świadczenia podstawowego, takiego jak emerytura lub renta.

-Niezrealizowane świadczenie to to, do którego zmarła osoba była uprawniona przed śmiercią, ale go nie odebrała lub nie zostało ono jej wypłacone. Jeżeli np. członek naszej rodziny zmarł początkiem listopada, a termin wypłaty emerytury lub renty miał późniejszy, przeznaczony na koniec miesiąca, to ZUS nie wypłacił przysługującego mu za ten miesiąc świadczenia, poniewaważ dotarła do niego informacja o zgonie tej osoby. Uprawnieni członkowie rodziny mogą otrzymać te pieniądze za listopad jako niezrealizowane świadczenie – wtedy muszą złożyć do ZUS odpowiedni wniosek – tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. Warto pamiętać, o tym, że wypłata świadczenia niezrealizowanego odnosi się wyłącznie do świadczenia podstawowego, takiego jak emerytura, czy renta. -Inaczej jest w przypadku dodatkowych świadczeń, które wypłacane są jako trzynasta lub czternasta emerytura. Te świadczenia nie należą się najbliższej rodzinie zmarłego – informuje rzeczniczka.

Komu przysługuje “czternastka”?

Czternasta emerytura należy się osobom, które na dzień 31 października 2021 r. mają prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. renty, renty socjalne, emerytury, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają te osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

– Całą kwotę, czyli 1250,88 zł brutto, otrzymają te osoby, których świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. Reszta otrzyma czternastkę pomniejszoną o kwotę przekroczenia.

Ustala się wówczas różnicę między kwotą 1250,88 zł, a kwotą o jaką świadczenie przekracza 2900 zł – tłumaczy rzeczniczka. Świadczenie jest opodatkowane i oskładkowane na ogólnych zasadach, a także nie będą z niego dokonywane potrącenia i egzekucje. Czternasta emerytura jest przyznawana z urzędu, nie ma konieczności składania żadnego wniosku. Trafi ona do uprawnionych wraz z wypłatą świadczenia za listopad.

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ort
ort
2 lat temu

teraz już wiadomo dlaczego rząd nie walczy z epidemią – oszczędza na 14-tkach

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Emeryci i renciści są zapewne niezmiernie wdzięczni, żw nie potrąca się za stopień ułomności oczywiście z opodatkowaniem.